دیجی فکت؛ 10 حقیقت تکان‌دهنده در مورد آلودگی

دیجی فکت؛ 10 حقیقت تکان‌دهنده در مورد آلودگی

به ورود آلاینده‌ها به یک محیط که باعث اختلال و آسیب در آن محیط شود آلودگی گفته می‌شود. آلودگی می‌تواند به شکل مواد شیمایی و یا نور، صدا و گرما وارد محیط شود و به موجودات زنده آسیب وارد کند. مشکل آلودگی و آلودگی هوا از زمانی که انسان‌ها نحوه ساخت آتش را فراگرفتند وجود داشته است، سقف بسیاری از غارهای ماقبل تاریخ با دوده‌های بسیار غلیظ پوشیده شده که نشان می‌دهد انسان‌ها از گذشته‌های بسیار دور با مشکل آلودگی هوا مواجه بوده‌اند. امروز آلودگی به یکی از مشکلات و مسائل جدی برای اکثر کشورهای دنیا تبدیل شده است.

در ادامه 10 حقیقت کمتر شنیده شده و تکان دهنده در مورد آلودگی هوا، محیط زیست و آب را گردآوری کرده‌ایم، با دیجی رو همراه باشید.

 

هر سال شش میلیون تن زباله وارد اقیانوس‌ها می‌شود. بیشتر این زباله‌ها پلاستیکی هستند.


با اینکه مردم آمریکا کمتر از 5 درصد از جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهند، اما 30 درصد از زباله‌های دنیا توسط آنها تولید می‌شود.


از هر یک میلیون تُن نفتی که در اقیانوسها جابجا می‌شود، 1 تن آن وارد آبها می‌شود.


تقریباً یک سوم از آلودگی هوای کالیفرنیا در آمریکا، از کشور چین به این ایالت می‌رسد.


در هر 8 ثانیه یک کودک به دلیل استفاده از آبهای آلوده از دنیا می‌رود.


در سال 2012، بیش از 49 میلیون تن زباله الکترونیکی در دنیا تولید شده است. بسیاری از این زباله‌ها به دلیل داشتن ترکیبات جیوه، سرب و کادمیوم جزو مواد خطرناک به شمار می‌روند.


مردم آمریکا در هر ساعت 2.5 میلیون بطری پلاستیکی را دور می‌ریزند. هرکدام از این بطری‌ها به 500 سال زمان نیاز دارد تا در طبیعت تجزیه شود.


در آلودگی شدید لندن در سال 1952 که به مه‌دود بزرگ (Great Smog) شهرت دارد، به دلیل استفاده بسیار زیاد از ذغال سنگ و سردشدن هوا مه‌دود غلیظی این شهر را فرا گرفت که بر اثر آن طی چهار روز بین 4 تا 12 هزار شهروند جان خود را از دست دادند.


در سالهای اولیه قرن بیستم، با توجه به اینکه اسب‌ها و فضولات آنها باعث آلودگی‌های شدیدی در شهرها شده بود، خودروها به عنوان یک جایگزین سبز و پاک برای این حیوانات در نظر گرفته می‌شدند!


در گزارشی که سال 2016 سازمان بهداشت جهانی منتشر کرد، شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان به عنوان آلوده‌ترین شهر دنیا معرفی شد. بیشتر این آلودگی به دلیل طوفان‌های شنی در ماه‌های تابستان است.

 

دیجی فکت روزهای فرد راس ساعت 21:30 منتشر می شود

نظرات خود در مورد دیجی فکت را با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید