دیجی فکت؛ 10 حقیقت تکان‌دهنده در مورد آلودگی

به ورود آلاینده‌ها به یک محیط که باعث اختلال و آسیب در آن محیط شود، آلودگی گفته می‌شود. آلودگی می‌تواند به شکل مواد شیمایی و یا نور، صدا و گرما وارد محیط شده و به موجودات زنده آسیب وارد کند. مشکل آلودگی و آلودگی هوا از زمانی که انسان‌ها نحوه ساخت آتش را فراگرفتند، وجود داشته است، سقف بسیاری از غارهای ماقبل تاریخ با دوده‌های بسیار غلیظ پوشیده شده که نشان می‌دهد انسان‌ها از گذشته‌های بسیار دور با مشکل آلودگی هوا مواجه بوده‌اند. امروزه آلودگی به یکی از مشکلات و مسائل جدی برای اکثر کشورهای دنیا تبدیل شده است. در ادامه و در این دیجی فکت 10 حقیقت کمتر شنیدهشده و تکاندهنده در مورد آلودگی هوا، محیطزیست و آب را گردآوری کرده‌ایم، با دیجی رو همراه باشید.

هرسال ششمیلیون تن زباله وارد اقیانوس‌ها می‌شود. بیشتر این زباله‌ها پلاستیکی هستند.


بااینکه مردم آمریکا کمتر از 5 درصد از جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهند، اما 30 درصد از زباله‌های دنیا توسط آنها تولید می‌شود.


از هر یکمیلیون تُن نفتی که در اقیانوسها جابجا می‌شود، 1 تن آن وارد آبها می‌شود.


تقریباً یکسوم از آلودگی هوای کالیفرنیا در آمریکا، از کشور چین به این ایالت می‌رسد.


در هر 8 ثانیه یک کودک به دلیل استفاده از آبهای آلوده از دنیا می‌رود.


در سال 2012، بیش از 49میلیون تن زباله الکترونیکی در دنیا تولیدشده است. بسیاری از این زباله‌ها به دلیل داشتن ترکیبات جیوه، سرب و کادمیوم جزو مواد خطرناک به شمار می‌روند.


مردم آمریکا در هر ساعت 2.5 میلیون بطری پلاستیکی را دور می‌ریزند. هرکدام از این بطری‌ها به 500 سال زمان نیاز دارد تا در طبیعت تجزیه شود.


در آلودگی شدید لندن در سال 1952 که به مه‌دود بزرگ (Great Smog) شهرت دارد، به دلیل استفاده بسیار زیاد از ذغال سنگ و سردشدن هوا مه‌دود غلیظی این شهر را فراگرفت که براثر آن طی چهار روز، بین 4 تا 12هزار شهروند جان خود را از دست دادند.


در سالهای اولیه قرن بیستم، با توجه به اینکه اسب‌ها و فضولات آنها باعث آلودگی‌های شدیدی در شهرها شده بود، خودروها بهعنوان یک جایگزین سبز و پاک برای این حیوانات در نظر گرفته می‌شدند!


در گزارشی که سال 2016 سازمان بهداشت جهانی منتشر کرد، شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان بهعنوان آلوده‌ترین شهر دنیا معرفی شد. بیشتر این آلودگی به دلیل طوفان‌های شنی در ماه‌های تابستان است.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع Fact Slides
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها