با سیستم «همزاد دیجیتالی» پورشه ماشین‌ها مشکل خود را به ما می‌گویند!

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چقدر خوب می‌شد اگر خودروی شما هر زمان که نیاز به تعمیر و رسیدگی داشت، خودش به شما اطلاع می‌داد؟! خوب، ظاهراً این ایده به فکر مهندسان پورشه هم رسیده و این خودروساز آلمانی در حال توسعه یک “همزاد دیجیتالی” (یعنی یک کپی مجازی از ماشین) است که می‌تواند به پیش‌بینی عیب‌ها و مشکلات خودرو کمک کند. الگوریتم‌های این کپی دیجیتالی می‌توانند از ترکیب داده‌های جمع‌آوری شده توسط حسگرهای مختلف و بر اساس سبک رانندگی فرد، توصیه‌هایی را برای تعمیر و نگهداری خودرو ارائه کنند. بنابراین، اگر با ماشین خود در پیست مسابقه می‌دهید، ممکن است نیاز به بررسی سیستم تعلیق خودرو داشته باشید، یا اگر در بزرگراه تردد زیادی دارید، بررسی موتور به شما پیشنهاد شود.

این سیستم جدید حتی می‌تواند برخی عیوب و مشکلات را قبل از وقوع آن‌ها پیش‌بینی کند. مطمئناً این موضوع به مذاق تعمیرکارها خوش نخواهد آمد (!)، اما می‌تواند با اطلاع‌رسانی به موقع، مانع از صرف هزینه‌های بالای تعمیرات شده و ایمنی شما را نیز به شکل بهتری تأمین کند.

همزاد دیجیتالی خودرو
همزاد دیجیتالی خودروی شما یک کپی مجازی از آن است.

همزاد دیجیتالی پورشه تا قبل از سال 2022 به طور رسمی عرضه نخواهد شد و پس از آن هم تا مدتی تنها متکی بر داده‌های حسگرها خواهد بود. با این حال، آزمایش میدانی در حال انجام است و حدود نیمی از مالکان تایکان داوطلب شده‌اند که اطلاعات سیستم تعلیق بادی خودروی الکتریکی آن‌ها به شکل نامحسوس مورد رصد قرار بگیرد. بر اساس اطلاعات به دست آمده از این سنسور، اگر خودرو از آستانه‌های مشخصی عبور کند، به راننده اطلاع داده می‌شود که احتمالاً نیاز به مراجعه به تعمیرگاه دارد.

سیستم همزاد دیجیتالی به خودروسازان اجازه می‌دهد تا انعطاف بیشتری به برنامه‌های تعمیر و نگهداری محصولاتشان بدهند و به جای اینکه یک برنامه ثابت را برای همه پیشنهاد کنند، برای هر فرد با هر سبک رانندگی‌ای، یک برنامه خاص را توصیه نمایند. پورشه همچنین الگوریتم‌هایی را در نظر گرفته که حتی زمانی که خودرو ظاهراً بی‌عیب و نقص کار می‌کند، به کمک راننده آمده و او را از نواقص احتمالی مطلع می‌کند. این کپی دیجیتالی از خودرو، در زمان فروش آن هم می‌تواند ملاک بسیار مناسبی برای تعیین قیمت باشد و به جای اینکه تنها به کیلومترشمار و کارکرد خودرو توجه کنید، می‌توانید وضعیت کلی آن را در نسخه دیجیتالی آن به وضوح مشاهده کنید.

منبع engadget
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها