آی پینز

40 نکته و حقیقت جالب در مورد مرسدس بنز که نمی‌دانستید

مرسدس بنز، یکی از بهترین تولید کنندگان خودرو در دنیاست که ایمنی را در کنار راحتی و عملکرد بالا گردهم آورده است. در ادامه می‌خواهیم حقایقی جذاب در مورد این شرکت دوست داشتنی را با هم مرور کنیم. با ما در دیجی رو همراه باشید.

1- آغاز کار مرسدس بنز

کارل بنز (Karl Benz) اولین خودروی مدرن خود را با عنوان Motorwagen در سال 1886 اختراع کرد و به مرحله ثبت رسانید. این خودرو در واقع یک وسیله نقلیه سه چرخ بود که در 29 ژانویه سال 1886 با شماره 37435 به عنوان اختراع ثبت شد.

۴۰ نکته در مورد مرسدس بنز که نمی دانستید 1
تصویری از اولین خودروی دنیا که توسط کارل بنز در سال 1885 ساخته شد.

2- اولین مردی که گواهینامه رانندگی دریافت کرد

کارل بنز اولین انسانی بود که توانست گواهینامه رانندگی را از آن خود کند.

3- کوتاه‌ترین آزمون رانندگی

بعد از رفع مشکلات متعدد اعم از توقف موتور و قطع شدن حلقه زنجیر؛ بنز با همسرش برتا (Bertha) خودروی Motorwagen را برای آزمون رانندگی بیرون برد. او با دیوار کارگاهش تصادف کرد و این اتفاق تبدیل به اولین و البته کوتاه‌ترین آزمون رانندگی دنیا شد!

4- خانم در کنار آقا

همسر کارل بنز یعنی برتا بنز، او را در هر حال تشویق کرده و حامی او بود. برتا حتی بخشی از بودجه تحقیقات و اختراعات کارل را نیز تأمین می‌کرد.

۴۰ نکته در مورد مرسدس بنز که نمی دانستید 2
نمای روبه‌روی ماشین مرسدس بنز سوپر اسپورت

5- اولین سفر جاده‌ای

برتا بنز به همراه دو پسرش با استفاده از ماشین Motorwagen به یک سفر جاده‌ای 130 مایلی رفتند. این اتفاق اولین سفر جاده‌ای با اتومبیل را در طول تاریخ رقم زد.

6- نوآوری برتا

سفر جاده‌ای برتا بنز به خوبی و آرامی پیش رفت اما نه بدان معنا که عملکرد ماشین بی‌عیب و نقص باشد! در واقع برتا با هوش و ذکاوتی که داشت از پس مشکلات متعددی که با آن‌ها در طول سفر روبه‌رو شد برآمد. هنگام گرفتگی لوله سوخت او از سنجاق سر خود برای باز کردن این لوله استفاده و یا با استفاده از بند جوراب خود یک عایق ایجاد کرد!

7- سوخت از داروخانه‌ها

ماشین Motorwagen از بنزین به عنوان سوخت استفاده می‌کرد و جالب این است که بدانید این ماده در آن زمان تنها در داروخانه‌ها موجود و قابل‌ دسترس بود!

۴۰ نکته در مورد مرسدس بنز که نمی دانستید 3
مرسدس AMG

8- اولین پمپ بنزین جهان

در اولین سفر جاده‌ای، برتا مجبور شد تا برای سوخت‌گیری خودرو در محلی به نام ویسلوخ (Weisloch) توقف کند. همین اتفاق هم باعث شد تا داروخانه ویسلوخ به اولین پمپ بنزین دنیا معروف شود. برتا بنز تصمیم گرفت برای تبلیغ اختراع همسر خود به یک سفر جاده‌ای برود. حقیقتاً در این سفر نیز او توانست صدها نفر را تحت تاثیر قرار داده و تعداد کمی از مردم را هم بترساند چراکه دیدن یک فرد همراه یک موتور بسیار نادر بود.

9- پایه‌گذاری بنز

شرکت بنز توسط کارل بنز و گوتلیب دایملر (Gottlieb Daimler) تاسیس شد. در ابتدا از این برند با نام دایملر بنز (Daimler Benz) یاد می‌کردند و برای اولین بار نیز با نام Daimler Motoren Gesellschaft یا همان DMG در سال 1901 معرفی شد.

10- مرسدس بنز

نام مرسدس بنز را به افتخار دختر امیل جلینک (Emil Jellinek)، کارآفرین خودرو که با DMG کار می‌کرد و یک استراتژیست بازاریابی عالی بود نام‌گذاری کردند. این نام اسپانیایی به معنای “رحمت” است. این شرکت بعدها نام تجاری Mercedes را در سال 1902 به ثبت رسانید.

۴۰ نکته در مورد مرسدس بنز که نمی دانستید 4
تصویری از نمونه‌های اولیه مرسدس بنز

11- موسیو مرسدس بنز

در سال 1899، Jellinek با نام مستعار موسیو مرسدس (Monsieur Mercédès) در هفته مسابقه خوب (Nice Race Week) شرکت کرد. این اتفاق آغازی برای مرسدس بنز افسانه‌ای در پیست مسابقه بود.

12- اولین مسابقات ماشین سواری

گوتلیب دایملر به خاطر برنده شدن در اولین رویداد اتوموبیل‌رانی در سال 1894 معروف است!

13- لوگویی به دور از اشتباه

لوگوی مرسدس بنز هم معنی با لوکس بودن و کیفیت است. ستاره سه جهته که داخل یک دایره محصور شده است توسط شخص گوتلیب دایملر طراحی شد. این طرح در واقع نماد قابلیت استفاده از موتورهای دایملر در زمین، دریا و هواست.

۴۰ نکته در مورد مرسدس بنز که نمی دانستید 5
لوگوی سه جهتی مرسدس بنز

14- نکته چهارم

این کمپانی زمانی تصمیم داشت طراحی ستاره لوگوی خود را تغییر داده و آن را به یک ستاره چهار خطی تبدیل کند تا علاوه بر زمین، دریا و هوا، فاکتور فضا را هم اضافه کند. با این حال در نهایت این تصمیم عملی نشد.

15- طراحی 

یکی از حقایق جالب در مورد مرسدس بنز این است که طراحی لوگوی این برند که غالبا به شکل ستاره مثلثی بود اما واقعیت اینجاست که لوگوی آن در طول قرن گذشته تغییر کرده است. چندین دهه این لوگو شامل نام مرسدس بنز می‌شد.

16- ترمز

شرکت مرسدس بنز اولین شرکتی بود که در سال 1924 ترمز را روی هر چهار چرخ خودروی خود اعمال کرد. این کار باعث شد تا خودروهای این کمپانی بیشتر از سایر خودروها در جاده امنیت داشته باشند.

۴۰ نکته در مورد مرسدس بنز که نمی دانستید 6
تصویری از مرسدس بنز مدل SL400

17- ترمز ضد قفل

در دهه 1970 کمپانی مرسدس بنز با برند بوش (Bosch) شروع به همکاری کرد و سیستم ترمز ضد قفل را طی این همکاری ایجاد کردند. مرسدس در سال 1978 به عنوان اولین شرکت خودروسازی دنیا خودروهای خود را در کلاس S عرضه کرد. این فناوری به راننده امکان می‌دهد تا ماشین را حتی در حالتی که کاملا ترمزها اعمال شده باشند هم هدایت کند.

18- تعلیق راه درست است

برخلاف سایر ماشین‌ها در سال 1931، مرسدس بنز 170 دارای سیستم تعلیق در تمام گوشه‌های ماشین بود. این ماشین از سیم فنری طرح ورقه‌ای برای قسمت عقب و از صفحه ورقه‌ای برای قسمت جلو استفاده کرد.

19- هیبرید 1906

مفهوم هیبرید، مفهوم تازه‌ای نیست. مرسدس بنز میکس (Mercedes Benz Mixte) اولین بار مزایای موتورهای برقی و موتورهای بنزینی را با یکدیگر ترکیب کرد.

20- زمینه‌سازی امنیتی برای ایمنی بیشتر شما

مرسدس بنز در زمینه امنیت خودرو همیشه پیشگام بوده است. در سال 2002 این کمپانی از سیستم پیش امنیتی (Pre Safe System) رونمایی کرد. این سیستم جوری طراحی شده بود تا برخوردهای احتمالی را تشخیص داده و از آن‌ها جلوگیری کند.

۴۰ نکته در مورد مرسدس بنز که نمی دانستید 11
مرسدس بنز مدل SLS

21- ارتقای ایمنی خودرو خود را با مرسدس بنز به یک سطح جدید ببرید

وقتی صحبت از امنیت راننده خودرو و سرنشینان به میان می‌آید، مرسدس بنز در این صنعت پیشرو شناخته می‌شود. سیستم امنیتی این برند شامل اقدامات متعددی است. به عنوان مثال، در صورت برخوردهای قریب الوقوع صندلی‌ها حرکت می‌کنند تا از سفت بسته شدن کمربندهای ایمنی اطمینان حاصل شود.

22- فشار برای امنیت 

در سال 1951 مرسدس بنز از سلول‌های خاصی که در بدنه ماشین‌های خود تعبیه کرده بود، رونمایی کرد. در صورت تصادف، سلول‌های “ناحیه فشار” ضربه را دوباره توزیع می‌کنند.

23- رنگ نقره‌ای خاص مرسدس بنز

امروزه ماشین‌های برند مرسدس بنز در طیف وسیعی از رنگ‌ها در دسترس خریداران قرار دارند. با این حال هنوز هم رنگ نقره‌ای خاص این برند بسیار متمایز و جذاب است.

۴۰ نکته در مورد مرسدس بنز که نمی دانستید 10
مرسدس بنز مدل Maybach S500

24- سهم نقره‌ای خاص افزایش پیدا می‌کند

رنگ نقره‌ای خاص و متمایز مرسدس بنز در واقع ریشه در مسابقه‌ها دارد. در سال 1934 قبل از مسابقات ایفل، رنگ مرسدس بنز با بدنه آلومینیومی را برای این‌که از وزن آن کم شود، خراش دادند. در نهایت این ماشین با رنگ نقره‌ای خاصی که داشت توانست برنده مسابقه شود و همین شد که این برند توانست رنگ نقره‌ای مختص به خودش را کشف کند.

25- بنز در جاده‌ها و پیست‌های مسابقه

جالب است بدانید که مرسدس بنز خودروهایی را هم برای رانندگی در جاده و هم طی کردن مسیرهای مسابقه تولید می‌کند. این برند کیفیت، قدرت، عملکرد بی‌نظیر را در کنار لوکس بودن برای شما فراهم می‌کند.

26- اولین حضور در مسابقات فرمول یک

اولین حضور برند مرسدس بنز در فرمول یک در سال 1954 اتفاق افتاد و از آن زمان تا به حال به ساخت اتوموبیل‌های مسابقه‌ای قابل اعتماد و قدرتمند شهرت دارد.

۴۰ نکته در مورد مرسدس بنز که نمی دانستید 9
تصویری از ماشین مرسدس مدل G63 AMG

27- اعداد همه چیز هستند

اعداد و حروف به کار رفته در نام هر خودروی مرسدس بنز، اطلاعات زیادی در مورد آنچه در زیر کاپوت آن وجود دارد به شما ارائه می‌دهند.

28- رمزگشایی حروف الفبا

حروف الفبای نام ماشین‌های مرسدس بنز چیزهای زیادی در مورد آن خودرو به شما می‌گویند. حرف C به بدنه کوپه و حرف G بیان‌گر خودروهای خارج از جاده یا SUVها است. حرف D برای موتورهای دیزلی، حرف E نوع موتور و حرف K برای موتوری به کار می‌رود که دارای سوپرشارژر است و …

29- جداسازی کلاس‌ها

سیستم کلاس مرسدس بنز در دهه 1980 مورد استفاده قرار گرفت. هر کلاس دارای یک اندازه، سبک و قیمت متمایز از سایر کلاس‌هاست.

30- مفهوم هر یک از کلاس‌ها

ماشین‌های کلاس A خودروهایی جمع و جور هستند؛ این در حالیست که کلاس B دارای موتور کمی قدرتمندتر است. کلاس C و E ماشین‌های بزرگ‌تر و گران‌تر هستند. اگر به دنبال یک سدان هستید کلاس S مناسب شماست. کلاس G و M خودروهای SUV هستند و کلاس SL شامل مدل‌های اسپرت و سبک می‌شوند.

۴۰ نکته در مورد مرسدس بنز که نمی دانستید 7
نمایی از ماشین مرسدس بنز کلاس A

31- پاپموبیل

خودروی رسمی پاپ بندیکت شانزدهم با نام «پاپموبیل» ساخت مرسدس بنز بود.

32- در سرتاسر جهان

مرسدس بنز در 30 کشور جهان در زمینه تولید خودرو فعالیت می‌کند.

33- اولین ماشین در نپال

اولین خودرویی که پا به جاده‌های نپال گذاشت، مرسدس بنز بود که در سال 1940 به پادشاه این کشور هدیه داده شد.

۴۰ نکته در مورد مرسدس بنز که نمی دانستید 8
نمایی از ماشین مرسدس بنز مدل AMG GT-R

34- ماشین‌های خودران

در سال 1995، برند مرسدس بنز تست یک ماشین خودران را انجام داد. این وسیله نقلیه دارای ریزپردازنده‌های یک ابر کامپیوتر بوده و در اتوبان با سرعت 115 مایل در ساعت توانست مسافتی بیش از 1000 مایل را طی کند.

35- بهترین یا هیچ

شعار بهترین یا هیچ نماد ارزش‌هایی است که برند مرسدس بنز آن را سر لوحه خود قرار داده و همچنان نیز به آن اعتقاد دارد.

36- طرح‌های سفارشی

این برند به خاطر طراحی‌های سفارشی خود بسیار شناخته شده و معروف است.جالب است بدانید که مرسدس ماشینی از طلای سفید نیز ساخته است!

37- دست ساز

مرسدس بنز رویکردی به نام “هر فرد یک موتور” دارد. در کارخانه تولیدی اصلی این ماشین در آفلترباخ آلمان، هر خودرو توسط یک مهندس تنظیم و ساخته می‌شود.

38- ماشینی که صدای گوش‌خراش ندارد

اکثر ماشین‌ها در بعضی از مواقع صدای گوش‌خراش از خود تولید می‌کنند اما این مورد در مورد ماشین‌های مرسدس بنز صدق نمی‌کند. جوشکاری این ماشین‌ها در 10 هزار نقطه به قدری دقیق محاسبه شده است که باعث شده تا به آرامی و بدون تولید هیچ گونه صدایی کار کنند.

۴۰ نکته در مورد مرسدس بنز که نمی دانستید 6

39- موزه مرسدس بنز

در شهر اشتوتگارت واقع در آلمان، موزه‌ای به نام مرسدس بنز وجود دارد که در آن بیش از 130 ماشین و 1500 نمایشگاه خودرو دایر است. رویای هر دوست‌دار ماشینی بازدید از این موزه خواهد بود.

40- مرسدس بنز پارک ژوراسیک

مرسدس بنز SUV که در فیلم پرفروش هالیوودی پارک ژوراسیک ساخته استیون اسپیلبرگ مورد استفاده قرار گرفته بود هم اکنون در موزه مرسدس بنز به نمایش گذاشته شده است. همچنین اولین خودروی دیزلی دنیا یعنی مرسدس بنز 260D را نیز در این محل می‌توانید مشاهده کنید.

منبع thefactfile
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
قاسم
قاسم
10 ماه قبل

این ستاره جلوی بنز واقعا برازندشه