کنترلر پلی استیشن 5 مجهز به میکروفون و دستیار صوتی خواهد بود!

همه ما این تجربه را داریم که در یک بازی ویدیویی سر یک معما یا یکی از غول‌های بازی به مشکل بخوریم و به هیچ وجه نتوانیم از آن عبور کنیم. در چنین شرایطی چه می‌شد اگر به جای درآوردن گوشی و جستجو در اینترنت، به راحتی می‌توانستیم از کنسول خود بخواهیم ما را راهنمایی کند؟! خوشبختانه چنین چیزی تنها در حد آرزو و رویا نیست و بر اساس پتنتی که به تازگی توسط سونی به ثبت رسیده، به نظر می‌رسد کنترلر پلی استیشن 5 چنین قابلیتی را خواهد داشت. با ما در دیجی رو همراه باشید.

پتنت جدید سونی که توسط WIPO منتشر شده، دستگاه جدید را اینگونه توصیف می‌کند: “دستگاهی که در دست کاربر جای گرفته، شامل یک میکروفون و یک نمایشگر لمسی است که به لمس دست کاربر حساس است و همچنین شامل یک بلندگو است.”

هنگامی که کاربر از طریق میکروفون اقدام به سخن گفتن با دستگاه می‌کند، صدای بلندگو قطع می‌شود و نمایشگر لمسی هم کنترل‌هایی را در اختیار وی قرار می‌دهد.”

به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت، کنترلر جدید سونی قابلیت دریافت دستورهای صوتی کاربر را خواهد داشت و از این حیث می‌تواند همچون یک بلندگوی هوشمند مانند آمازون اکو عمل کند.

البته این که پتنت مذکور دقیقاً‌ برای کنترلر پلی استیشن 5 است یا نه، مشخص نشده اما کاملاً‌ هم راستا با دیگر پتنت‌هایی است که تاکنون توسط سونی به ثبت رسیده‌اند و حکایت از اضافه شدن دستورهای صوتی به پلی استیشن 5 دارند.

کنترلر پلی استیشن 4
کنترلر پلی استیشن 4

دستیار صوتی پلی استیشن

پیش از این شاهد انتشار اسناد مربوط به پتنت‌هایی بوده‌ایم که نشان می‌دهند کنترلر پلی استیشن 5 مجهز به میکروفون داخلی خواهد بود. تعبیه میکروفون در داخل دسته بازی حرکتی عجیب از سوی سونی قلمداد می‌شد، چرا که به هیچ وجه نمی‌تواند جای هدست را بگیرد. اما حالا با منتشر شدن پتنت جدید، استفاده از میکروفون داخلی کاملاً‌ منطقی و بامعنی به نظر می رسد.

و این مسئله وقتی بیشتر منطقی به نظر می‌رسد که بدانیم سونی در ماه سپتامبر سال گذشته یک درخواست ثبت اختراع دیگر را برای دستیار صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی به نام “PlayStation Assist” ارائه کرده بود.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، این دستیار صوتی می‌تواند به شکلی کاملاً‌ پویا به پرسش‌های کاربران پاسخ داده و البته در جریان بازی‌ها نیز نقش کمک را به عهده داشته باشد؛ مثلاً‌ می‌تواند جای بسته‌های سلامتی را روی نقشه نشان دهد یا هدف مرحله را به بازیکن یادآوری نماید. تقریباً‌ مشابه با چیزی که گوگل گفته است کنترلر استادیا قادر به انجامش خواهد بود.

در اینجا یادآوری می‌کنیم که ثبت یک پتنت لزوماً‌ به معنی رسیدن آن به مرحله تولید و تجاری‌سازی نیست و صرفاً تلاش یک شرکت برای ثبت اختراع را نشان می‌دهد. اما با توجه به تمام مواردی که در بالا اشاره کردیم، احتمال زیادی وجود دارد که کنسول پلی استیشن 5 را با کنترلر مجهز به میکروفون و دستیار صوتی هوشمند ببینیم.

منبع techradar
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها