روسیه 9 VPN اصلی را در کشور به خاطر امتناع از سانسور مسدود می‌کند

دولت روسیه با شرکت‌های ارائه دهنده VPN که از سانسور پرهیز می‌کنند اختلاف داشته و  به خاطر امتناع آن‌ها از سانسور قصد دارد تا هشدارهای خود را عملی کند. الکساندر ژاروف، رئیس نظارت بر مخابرات در مصاحبه با اینترفاکس گفت که می‌خواهد 9 وی پی ان اصلی از جمله ExpressVPN و NordVPN را مسدود کند چرا که این نه شرکت از پیوستن به لیست سیاه ملی که باعث جلوگیری از دسترسی مردم به سایت‌ها از طریق خدمات تونلینگ می‌شود خودداری کرده‌اند. او انتظار داشت که این خواسته‌ی آن‌ها ظرف یک ماه محقق شود.

روسیه از ده شرکت خواسته بود تا به لیست سیاه بپیوندند اما تنها شرکت کسپرسکی با این درخواست موافقت کرد چرا که این شرکت ارائه‌دهنده وی پی ان در روسیه مستقر است و بنابراین عدم پذیرش آن می‌توانست عواقب بد بیشتری برای این شرکت داشته باشد. با این حال، دیگر شرکت‌ها نه تنها این درخواست را رد کرده‌اند بلکه عملا اعلام کرده‌اند که در برابر این خواسته‌ی دولت روسیه مقاومت خواهند کرد. شرکت NordVPN اعلام کرد که سانسور کردن، توافقنامه‌های خدمات با مشتریان را نقض می‌کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، اخیرا لایحه‌ای را تصویب کرده است که نظارت بر کاربران اینترنت محلی را افزایش می‌دهد و کشور را در انزوا فرو می‌برد و این در حالی است که اقدامات موجود دسترسی به VPN ها و وب را محدود می‌کند. در هر صورت، این اتفاق، خبر خوبی برای مردم روسیه و به خصوص افرادی نیست که می‌خواهند آزادانه و بدون محدودیت تمام محتواهای اینترنت را ببینند. در صورت چنین اتفاقی روس‌ها مجبور خواهند شد که به ارائه دهندگان VPN کوچکتر متوسل شوند که مسدود نشده‌اند و هیچ تضمینی وجود ندارد که این گزینه‌ها نیز دوام زیادی داشته باشند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع engadget
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar