سنسور دوربین 108 مگاپیکسلی سامسونگ به زودی معرفی می‌شود!

ظاهراً فیلتر Quad Bayer در دوربین گوشی های هوشمند به خوبی پاسخ داده و هر روز بر تعداد شرکت هایی که از این فناوری جدید در محصولاتشان استفاده می کنند، افزوده می شود. پس از اینکه اخیراً چندین گوشی هوشمند با دوربین 48 مگاپیکسلی معرفی شدند، ریلمی و ردمی هم اعلام کردند که در آینده ای نزدیک قصد دارند دوربین 64 مگاپیکسلی مخصوص گوشی را معرفی کنند. اما این تازه شروع ماجرا است و رقابت بر سر افزایش شمار مگاپیکسل ها همچنان ادامه دارد. در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

اگر اطلاعی از ماهیت و کارایی فیلتر Quad Bayer ندارید، باید اشاره کنیم که این فناوری جدید باعث می شود تا چهار پیکسل مجاور هم با یکدیگر ادغام شده و پیکسل بزرگ‌تری را با ابعاد 2 در 2 تشکیل دهند که پیکسل های داخل آن رنگ یکسانی دارند. بدین ترتیب، امکان عکاسی با حساسیت بالا فراهم شده و نورگیری در هنگام شب بهبود می یابد.

بخش دوربین سامسونگ قصد دارد در تاریخ 12 اوت () سنسور دوربین 108 مگاپیکسلی خود را رسماً وارد بازار کند. ماه گذشته میلادی، گفته شده بود که گوشی های مجهز به این سنسور در سال 2020 عرضه خواهند شد، اما به نظر می رسد برنامه زمان‌بندی کمی تغییر کرده و عرضه چنین گوشی هایی جلو افتاده است. چند روز پیش یکی از منابع مورد اعتماد صنعت گوشی تصویری از یک اسلاید داخلی شیائومی را منتشر کرده بود که نشان می داد این شرکت چینی اولین استفاده کننده از سنسور ایزول جدید سامسونگ بوده و می میکس 4 را به این سنسور مجهز خواهد کرد.

اگر شیائومی همچنان به برنامه  البته مرسوم عرضه گوشی های سری میکس خود پایبند باشد، در این صورت می توان گفت اولین گوشی هوشمند با دوربین 108 مگاپیکسلی امسال عرضه خواهد شد (حداقل در کشور چین). با اینکه هنوز مشخص نیست این سنسور دوربین چه اندازه ای دارد اما سامسونگ جزئیات بیشتر آن را طی چند روز آینده اعلام خواهد کرد. این روزها جنگ مگاپیکسلی سنتی دیگر فراموش شده و شرکت های تولید کننده قصد دارد تا حد امکان آرایه چهارتایی بزرگ‌تری از پیکسل ها را در سنسور دوربین خود جای دهند.

این دوربین 108 مگاپیکسلی در حالت عادی تصاویری 27 مگاپیکسلی ثبت خواهد کرد (به دلیل ادغام 4 پیکسل در یک پیکسل). البته این احتمال وجود دارد که بتوان با غیرفعال کردن فیلتر Quad Bayer در تنظیمات اپلیکیشن دوربین، عکس های 108 مگاپیکسلی یعنی 12032 در 9024 پیکسلی هم ثبت کرد! البته حتی اگر چنین امکانی هم وجود داشته باشد، احتمالاً استفاده کردن از آن پیشنهاد نخواهد شد، چرا که سنسورهای Quad Bayer طوری طراحی شده اند که با ادغام 4 پیکسل مجاور هم کار کنند و غیرفعال کردن آن می تواند باعث افت کیفیت قابل توجه در عکس ها شود.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید