سامسونگ پردازنده‌های 7 نانومتری را برای گلکسی اس 10 و نوت 10 آماده می‌کند

این طور که به نظر می‌رسد شرکت کره‌ای سامسونگ خود را برای تولید انبوه چیپ‌های پردازشی مورد نیاز گلکسی اس 10 و گلکسی نوت 10 آماده می‌کند و در همین راستا هفته گذشته یک کارخانه جدید را با هدف ارتقاء معماری پردازنده‌های خود و رساندن آن‌ها به فرایند 7 نانومتری، تأسیس کرده است. راه‌اندازی این کارخانه 5.6 میلیارد دلار هزینه در بر داشته و از آنجا که سامسونگ برنامه‌هایی را نیز برای توسعه هر چه بیشتر آن در سر دارد، باید گفت پردازنده‌های 7 نانومتری حداقل برای چند سال آینده با ما خواهند بود.

تراشه پردازشی اسنپدراگون 845 که قرار است در گلکسی اس 9 برای اولین بار به کار گرفته شود، از مودم X20 کوالکام استفاده می‌کند که سرعتی برابر 1.2 گیگابیت بر ثانیه را ارائه می‌کند. بنابراین می‌توان حدس زد مودم 7 نانومتری X24 که هفته گذشته معرفی شد، احتمالاً در چیپست اسنپدراگون 855 جاسازی شده و در گوشی گلکسی اس 10 به کار گرفته خواهد شد. سامسونگ اعتقاد دارد که سال جاری یک دوره آزمایشی برای تراشه‌های 7 نانومتری خواهد بود و تولید انبوه چنین پردازنده‌هایی از اوایل سال 2019 آغاز خواهد شد، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که یکی از وظایف اصلی کارخانه جدید سامسونگ، تولید پردازنده‌های مورد نیاز گلکسی اس 10 و گلکسی نوت 10 می‌باشد.

چیپ 7 نانومتری

منبعی که این خبر را منتشر کرده، ادعا می کند که کارخانه جدید سامسونگ در واقع پاسخی به تولیدات 7 نانومتری TSMC است که احتمالاً در چیپست A12 اپل و در آیفون‌های سال 2018 استفاده خواهد شد. این واقعیت که سامسونگ حداقل 10 مجموعه تجهیزات لیتوگرافی EUV را با قیمت حدود 140 میلیون دلار به ازای هر واحد، برای به کارگیری در کارخانه جدید خود از هلند خریداری کرده، نشان می دهد که این شرکت کره‌ای قصد دارد پا را فراتر از فرآیند کنونی TSMC بگذارد؛ فرآیندی که هنوز از روش نوری قدیمی استفاده کرده و محدودیت‌های خاص خود را دارد.

بنابراین، تراشه های 7 نانومتری EUV که قرار است در کارخانه جدید سامسونگ تولید شده و برای عرضه در سال آینده میلادی آماده شوند، احتمالاً از آنچه که TSMC در تابستان سال جاری و با لیتوگرافی نوری قدیمی خود تولید خواهد کرد، برتر خواهد بود. با این تفاسیر رقابت بین گلکسی اس 10 و آیفون‌های تولیدی اپل در زمینه قدرت پردازشی بسیار داغ‌تر از قبل خواهد شد و بی‌صبرانه منتظریم ببینیم کدامیک از این شرکت‌ها می‌تواند فاصله خود را با رقیب بیشتر کرده و به حکمران بلامنازغ بازار گوشی‌های هوشمند بدل شود.

لینک کوتاه http://bit.ly/2I9GnkY
منبع phonearena

تبلیغات

به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در هنگام ارسال دیدگاه، آواتار ها به صورت خودکار و تصادفی انتخاب می‌شوند.

مطالب مرتبط