آی پینز

سامسونگ از پروژه نئون با هدف خلق انسان‌های دیجیتالی رونمایی کرد [CES 2020]

پس از شایعات فراوانی که در چند روز گذشته شکل گرفته بود، سامسونگ بالاخره در نمایشگاه CES 2020  از پروژه نئون (NEON) پرده‌بر‌داری کرد. همان‌طور که پیش از این هم گفته شده بود،‌ این پروژه توسط استار لبز (STAR Labs) که توسط سامسونگ پشتیبانی می‌شود، در دست اجرا می‌باشد و هدف از آن تولید یک انسان دیجیتالی است که از لحاظ بصری و رفتاری کاملاً‌ شبیه به انسان واقعی به نظر می‌رسد. استار لبز از این مدل‌های دیجیتالی با عنوان “انسان مصنوعی” (Artificial Human) یاد کرده است. در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

این انسان‌های شبیه‌سازی شده در دنیای مجازی بر مبنای پلتفرم Core R3 استار لبز توسعه داده شده‌اند و در عین حال وظیفه طراحی هوش مصنوعی، احساسات و حافظه آن‌ها را فناوری جدیدی موسوم به اسپکترا (SPECTRA) بر عهده خواهد داشت. بر اساس گفته‌های استار لبز،‌ هدف از طراحی انسان‌های مصنوعی استفاده از آن‌ها به عنوان ارائه‌دهنده خدمات مختلف و یا معرفی محصولات و ارائه راهنمایی در مورد سرویس‌ها و کسب‌وکارها است.

پروژه نئون

در آینده نزدیک، افراد قادر خواهند بود از خدمات ارائه شده توسط نئون به عنوان نماینده سرویس دهی خدمات شرکت‌های مختلف، مشاور مالی، ارائه دهنده خدمات درمانی یا حتی نگهبان، استفاده کنند. البته این پایان کار نخواهد بود و به مرور زمان می‌توان از این انسان‌های مصنوعی به عنوان مجری‌ها و گزارشگرهای تلویزیونی، سخنگوهای شرکت‌های مختلف و یا بازیگر در فیلم‌ها، بهره گرفت. نئون حتی می‌تواند برای انسان‌های عصر جدید یک همدم و دوست هم باشد!

تصور کنید مشغول تماشای فیلمی هستید که بازیگرهای آن همگی دیجیتالی و مصنوعی هستند و توسط کامپیوتر هدایت می‌شوند! به ادعای استار لبز فاصله زیادی با چنین روزی نداریم و به زودی می‌توانیم شاهد این اتفاق باشیم.

متأسفانه به نظر می‌رسد ویدیوها و تیزرهایی که در CES به نمایش گذاشته شده‌اند، توسط بازیگران واقعی و در جلوی دوربین ضبط شده‌اند و از همین رو هنوز با قاطعیت نمی‌توان در مورد کیفیت خروجی واقعی نئون اظهار نظر کرد.

تصویری از پروژه نئون

این طور که استار لبز گفته، قرار نیست نئون یک دستیار مبتنی بر هوش مصنوعی مانند آنچه که این روزها در گوشی‌های هوشمند می‌بینیم، باشد. در واقع، شما نمی‌توانید از نئون بخواهید آخرین اخبار را برایتان بخواند یا وضعیت آب و هوا را گزارش کند. در این پروژه هدف طراحی انسان‌هایی دیجیتالی است که قادر به برقراری ارتباط مؤثر و انجام گفتگو با کاربر بوده و حتی در پیشرفته‌ترین حالت بتواند از برخی تست‌ها و آزمون‌ها هم عبور کند!

در حالت حاضر سؤالات زیادی پیرامون پروژه نئون وجود دارد که سامسونگ و استار لبز هنوز به آن‌ها پاسخ نداده‌اند اما به گفته سازندگان، قرار است تا انتهای سال 2020 یک نسخه بتا از آن در اختیار تعداد محدودی از شرکای تجاری قرار بگیرد. بنابراین فعلاً‌ نباید منتظر خبر خاصی بود و احتمالاً‌ در CES 2021 می‌توانیم از اطلاعات کامل در مورد این پروژه آگاه شویم.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها