لی کان-هی،‌ رئیس سامسونگ در سن 78 سالگی درگذشت

سامسونگ الکترونیکس امروز به صورت رسمی از درگذشت رئیس این شرکت خبر داد. مقامات کمپانی کره‌ای اعلام کردند که لی کان-هی 78 ساله امروز در حالی فوت کرد که خانواده و پسر وی لی جای-یونگ که نایب رئیس سامسونگ هم محسوب می‌شود، در کنار وی حضور داشتند.

هنوز علت دقیق مرگ لی کان-هی مشخص نشده، اما وی پس از حمله قلبی در سال 2014 تاخدود زیادی ناتوان شده بود و در انظار عمومی دیده نمی‌شد. در واقع، با وجود اینکه لی کان-هی همچنان تا پیش از مرگش به عنوان رئیس هیئت مدیره سامسونگ شناخته می‌شد اما مدت‌ها بود که عملاً از ریاست سامسونگ کنار رفته بود و لی جای-یونگ، وظایفش را بر عهده داشت و به عنوان رئیس این شرکت کره‌ای مورد توجه قرار گرفته بود.

لی کان-هی شخصیتی مهم بود که سهم بزرگی در ارتقاء دادن سامسونگ از یک سازنده تلویزیون‌ها و لوازم خانگی ارزان قیمت به یکی از قدرتمندترین برندهای جهان فناوری داشت. گروه تجاری سامسونگ تحت رهبری وی به جایگاهی رسید که حدود یک پنجم تولید ناخالص ملی کره جنوبی را به خود اختصاص داده بوده و به این ترتیب لی کان-هی نیز توانست عنوان ثروتمندترین مرد کره جنوبی را کسب کند. شرکت سامسونگ در بیانیه خود از “مدیریت جدید” لی در سال 1993 به عنوان “محرک و انگیزه اصلی شرکت برای رسیدن به چشم انداز خود در جهت ارائه بهترین فناوری برای کمک به پیشرفت جامعه جهانی” یاد کرده است.

لی جای-یونگ
لی جای-یونگ در سال 2017 بازداشت شد و قریب به یک سال را در زندان گذراند.

البته لی در دوران ریاست خود بر سامسونگ با مشکلات حقوقی متعددی هم درگیر شد. وی در سال 1995 به جرم رشوه دادن به رئیس جمهور و در سال 2008 به جرم فرار مالیاتی و اختلاس مقصر شناخته شد، اما در نهایت مورد عفو قرار گرفت. در آخرین مورد،‌ وی در سال 2009 مورد عفو قرار گرفت و وزیر دادگستری کره جنوبی در آن زمان گفت: “بخشش لی برای این بوده که وی بتواند جای خود در کمیته بین المللی المپیک را پس گرفته و شرایط بهتری را برای گرفتن میزبانی بازی‌هایی المپیک 2018 برای پیونگ چانگ ایجاد کند.”

مرگ لی کان-هی باعث مطرح شدن حدس و گمان‌های زیادی در خصوص جانشین او شده و جنجال‌ها در این باره را دوباره زنده کرده است. در حالی که پسر وی لی جای-یونگ مدتهاست برای رسیدن به صندلی ریاست سامسونگ آماده می‌شود، اما از زمان ناتوان شدن پدرش او هم درگیر مسائل حقوقی زیادی شده و حتی قریب به یک سال را هم به خاطر نقش داشتن در رسوایی فساد مالی رئیس جمهور سابق کره جنوبی، در زندان گذراند. از طرف دیگر، طبق قانون کره جنوبی هر کسی که دارایی لی را به ارث ببرد باید چندین میلیارد دلار مالیات پرداخت کند که همین مسئله می‌تواند باعث کاهش سهام او در این شرکت شود.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع theverge
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها