مقایسه دوربین گوشی های گلکسی اس 8 و ال جی جی 6

طبق بررسی‌هایی که سایت‌های مختلف در سال گذشته انجام دادند، گوگل پیکسل به عنوان بهترین گوشی برای عکاسی شناخته شد، اما در میان گوشی‌های معرفی شده در سال 2017 فعلا ال جی جی 6 (LG G6) از لحاظ دوربین عملکرد بهترین داشته و در برخی موارد حتی تصاویری بهتر از گوگل پیکسل به کاربران ارائه می‌دهد.

اما حالا پرچمدار ال جی با رقیب جدیدی به نام سامسونگ گلکسی اس 8 (Samsung Galaxy S8) مواجه شده که مشخصات دوربین آن مشابه با محصول سال گذشته گلکسی است، اما از سنسور، لنز و الگوریتم فرایند جدیدی در آن استفاده شده. پیش از این دوربین گوشی‌های گلکسی اس 8، گلکسی اس 7 اج، ال جی جی 6 و آیفون 7 را در این مطلب مقایسه کرده بودیم، اما حالا قصد داریم تا نگاه دقیقتری به دو پرچمدار کره‌ای جدید داشته باشیم. با دیجی رو همراه باشید.

بیشتر بخوانید: 

 

مشخصات و آزمایش

بهتر است پیش از شروع مقایسه نگاهی به مشخصات دوربین این دو گوشی داشته باشیم. در گلکسی اس 8 از یک دوربین 12 مگاپیکسل با سنسورهای IMX333 ساخت سونی (با اندازه پیکسل 1.4 میکرون) با قابلیت فوکوس خودکار دوگانه و لنزهایی با f/1.7 استفاده شده است. اما ال جی جی 6 دارای دو دوربین در پشت گوشی است، که یکی از آنها استاندارد و دیگری دارای میدان دید وسیعتر و لنز واید است، هر دوی این دوربین‌ها دارای سنسور IMX285 سونی 13 مگاپیکسلی (با اندازه پیکسل 1.12 میکرون) هستند. در این مطلب تنها دوربین اصلی ال جی با لرزشگیر اپتیکال تصویر و f/1.8 مورد بررسی قرار گرفته است و در مورد لنز واید این دستگاه که بدون لرزشگیر اپتیکال است و f/2.4 دارد مقایسه‌ای انجام نشده.

با توجه به مشخصاتی که در بالا می‌بینیم انتظار می‌رود که دوربین سامسونگ به دلیل داشتن دهانه دیافراگم و سنسورهای بزرگتر مخصوصا در نور پایین عملکرد بهتری داشته و سرعت فوکوس آن بالاتر باشد.

تصاویر گرفته شده هر دو دوربین با تنظیمات اتوماتیک و اولیه کارخانه بوده و مورد دستکاری قرار نگرفته است. مهمترین عوامل دخیل در این بررسی رنگ، وضوح و محدوده هستند. لازم به ذکر است که تصاویر زیادی با این دوربین‌ها گرفته شده و عکسهایی که در ادامه مطلب می‌بینید تنها برخی از نمونه‌های گرفته شده هستند.

 

کیفیت رنگ

مهمترین فاکتورهایی که در کیفیت رنگ عکسها مورد بررسی قرار می‌گیرند دقت، زنده بودن و بالانس درست رنگ‌ها و طیف آنها در تصاویر ثبت شده است.

اولین تصویر در یک روز ابری گرفته شده. همانطور که مشاهده می‌کنید رنگ‌ها در سامسونگ به سمت طیف آبی کشیده شده‌اند و بالانس رنگ سفید به خوبی انجام نشده، اما جی 6 دقت رنگ بالاتری داشته و در این منظره عملکردی بهتر از سامسونگ دارد.

g6-gs8-camera-shootout-gs8-airport g6-gs8-camera-shootout-g6-airport

ثبت منظره بعدی برای دوربین‌ها کمی مشکل است، در زیر میز نوری آبی رنگ به بالا تابیده می‌شد و بالای میز نیز لامپ کوچکی با نور زردرنگ قرار داشت. ال جی در این نمونه نیز با نمایش درست رنگ آبی و زرد و کنتراست بین آنها و همچنین بازتاب نور بر بدنه لنزهای موجود در تصویر عملکرد بسیار بهتری نسبت به سامسونگ دارد. در عکسی که با استفاده از دوربین اس 8 گرفته شده نور تابیده شده از میز به سمت رنگ سفید متمایل شده و پس زمینه به میزان زیادی نارنجی است.

g6-gs8-camera-shootout-gs8-lenses g6-gs8-camera-shootout-g6-lenses

در منظره نهایی نیز با اینکه تصویر گرفته شده با استفاده از اس 8 جذابتر به نظر می‌رسد، اما رنگ‌ها در آن به هیچ عنوان دقیق نیستند و بیش از حد به سبزی می‌زنند. این در حالیست که ال جی رنگ‌ها را با دقت بیشتری به نمایش گذاشته و در صورتی که روی چمن‌ها زوم کنید رنگ‌های بیشتری را تشخیص خواهید داد.

پیش از این نیز همیشه گفته می‌شد که گوشی‌های سامسونگ بیش از حد رنگها را تغییر می‌دهند، و حالا به نظر می‌رسد که این مشکل کمتر شده اما هنوز هم پابرجاست. عکسهایی که با استفاده از پرچمدار جدید این شرکت گرفته می‌شوند نیز در بسیاری از موارد واقعی نبوده و بالانس رنگی مناسبی در آنها دیده نمی‌شود.

برنده: ال جی با اختلاف زیاد

 

وضوح

منظور ما از وضوح تصویر ثبت عکسهایی با رزولوشن بالا، جزئیات زیاد و دستکاری‌های مناسب گوشی است. در این قسمت تصمیم داریم دستگاهی را انتخاب کنیم که بدون نمایش اختلال زیاد و تغییر زاویه مناظر، عکسهایی با حداکثر جزئیات و واقعی به کاربران ارائه کند.

در این منظره هر دو گوشی با نمایش جزئیات فراوان (به گوشه پنجره‌ها توجه کنید) عملکرد بسیار خوبی دارند. در هر دو تصویر نیز نویز و اختلال در پایین ترین حد ممکن دیده می‌شود.

اما در این منظره که مربوط به تصویری نزدیک از یک بورد کامپیوتری زیر نور اتاق است، سامسونگ گلکسی اس 8 عملکرد بهتری دارد. در تصویر گرفته شده با این گوشی جزئیات به خوبی قابل مشاهده بوده و حتی نوشته‌های روی اجزاء این بورد نیز خوانا است.

منظره بعدی در نور بسیار کمی گرفته شده و اجسامی برای تست رنگ در آنها قرار داده شده است.

برنده بلامنازع این منظره نیز گلکسی اس 8 است. این گوشی که دارای سنسور و دریچه دیافراگم بزرگتری است جزئیات رنگها را به خوبی به نمایش می‌گذارد. اما در تصویری که با جی 6 گرفته شده رنگ‌ها با یکدیگر ترکیب شده و در برخی موارد به هیچ عنوان قابل تشخیص نیستند.

به نظر می‌رسد که در نور روز هر دو دوربین عملکرد یکسانی داشته باشند، اما با توجه به سنسور، پیکسل‌های بزرگتر و دهانه دیافراگم بازتر، تصاویری که در نور کم با استفاده از گلکسی اس 8 گرفته می‌شوند دارای اختلالات کمی بوده و جزئیات را بهتر به نمایش می‌گذارند.

برنده: گلکسی اس 8، مخصوصا در نور کم

 

محدوده

در این قسمت محدوده دینامیکی‌ (تفاوت بین روشن ترین و تاریک ترین قسمت موجود در منظره) که دوربین قادر به ثبت آن است را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

اولین عکس در این قسمت از یک سری درگاه طولانی و تکراری AV گرفته شده است. تصویری که با استفاده از دوربین گلکسی اس 8 گرفته شده نسبت به واقعیت کمی روشن تر است که البته در این منظره اشکالی ایجاد نمی‌کند.

اما در منظره بعدی تنظیمات سامسونگ که باعث ورود نور بیشتری به دوربین می‌شود عملکرد چندان مناسبی ندارد. البته هر دو دوربین تصویر قابل قبولی را به کاربر ارائه می‌کنند، اما کافیست به نور ساطع شده از موهای شخصی که در میانه صحنه قرار دارد توجه کنید تا متوجه برتری ال جی شوید. همچنین رنگ آستین و جسمی که در کنار میز قرار گرفته نیز در جی 6 بهتر به تصویر کشیده شده است.

در منظره بعدی که نورهای زیادی وجود دارند می‌توانید اختلاف محدوده دینامیکی را بهتر متوجه شوید. هر دو دوربین عکسهای قابل قبولی ثبت کرده‌اند. اما در صورتی که به لامپ سمت چپ صحنه توجه کنید، متوجه می‌شوید که سامسونگ تمامی خطهای موجود بر روی این دستگاه را حذف کرده، اما در ال جی این خطها کاملا قابل تشخیص هستند. هر دو دوربین در زمینه ثبت جزئیات قسمت‌های تاریک سقف عملکرد خوبی داشته‌اند.

هر دو گوشی نسبت به پرچمداران سال گذشته عملکرد بهتری دارند، اما در سامسونگ به دلیل ورود نور بیشتر به داخل دوربین عکسها بیش از حد روشن هستند.

برنده: ال جی جی 6 در زمینه به تصویر کشیدن قسمت‌های تاریک و روشن عملکرد بهتری دارد.

 

نتیجه گیری

با اینکه گلکسی اس 8 دارای مشخصات تقریبا مشابهی با گلکسی اس 7 است، اما عکسهای گرفته شده با این گوشی از کیفیت بهتری نسبت به گذشته برخوردارند. با این حال ال جی جی 6 پیروز این تست بوده و کماکان به عنوان بهترین گوشی برای عکاسی شناخته می‌شود.

البته لازم به ذکر است که در این آزمایش تمامی جنبه‌های دوربین مثل تنظیمات حرفه‌ای، حالت‌های متفاوت عکاسی و شاتر و کیفیت‌های مختلف فیلم برداری مورد بررسی قرار نگرفته و تنها سه عامل کیفیت رنگ، وضوح و محدوده مد نظر ما بوده است.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع PCWorld
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها