کاهش 38 درصدی عرضه گوشی‌های هوشمند در ماه فوریه 2020 در پی شیوع کرونا

شرکت تحقیقاتی استراتژی آنالیتیکس (Strategy Analytics) به تازگی گزارشی از میزان عرضه گوشی‌های هوشمند در ماه فوریه 2020 منتشر کرده که نشان دهنده کاهش شدید فروش کلی این محصولات نسبت به مدت مشابه شال گذشته است. بر اساس این گزارش، در ماه فوریه سال جاری، در مجموع 61.8 میلیون واحد گوشی هوشمند وارد بازار شده که نشان دهنده افت سالانه 38 درصدی است؛ چرا که در فوریه 2019 شاهد ورود 99.2 میلیون دستگاه گوشی به بازار بودیم.

بیشتر گوشی‌های هوشمند در چین تولید می‌شوند و با شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید-19، تولید در چین در اولین ماه سال 2020 به شدت کاهش یافت و حتی در برخی از موارد به طور کامل تعطیل شد. این مسئله باعث وارد آمدن لطمه جدی به زنجیره‌های تأمین بسیاری از صنایع در سراسر جهان شده که البته تنها محدود به لوازم الکترونیکی مصرفی نیست. علاوه بر این، در طول دو ماه گذشته مردم در بسیاری از کشورها با محدودیت‌هایی مواجه بوده‌اند و خرید از فروشگاه‌های فیزیکی به شدت کاهش داشته است. به تمام این موارد باید تأثیرات اقتصادی شیوع ویروس کرونا را هم اضافه کرد که باعث شده مصرف کنندگان نتوانند مانند قبل برای خرید وسایل و لوازم غیر ضروری هزینه کنند.

کاهش عرضه گوشی‌های هوشمند در ماه فوریه 2020

نیل وستون (Neil Waston)، مدیر اجرایی شرکت استراتژی آنالیتیکس در این زمینه گفته:

در ماه فوریه 2020 شاهد بزرگترین سقوط در تاریخ بازار جهانی گوشی‌های هوشمند بودیم. عرضه و تقاضای گوشی‌های هوشمند در چین به شدت مختل شد، در سراسر آسیا کاهشی چشمگیر داشت و در سایر نقاط جهان نیز بسیار کند شد.

یوین وو (Yiwen Wu)، تحلیلگر ارشد استراتژی آنالیتیکس هم اینگونه توضیح می‌دهد:

ترس و نگرانی از ویروس كرونا به اروپا، آمریکای شمالی و جاهای دیگر هم کشیده شده است، و صدها میلیون مصرف كننده مرفه در قرنطینه خانگی بوده و قادر به خرید وسایل جدید نیستند. صنعت گوشی‌های هوشمند باید بیش از هر زمان دیگری برای افزایش فروش در هفته‌های آینده، اقداماتی مانند فروش ویژه آنلاین یا ارائه تخفیف‌های زیاد را مد نظر قرار دهد و حتی می‌توان محصولات جذابی مانند ساعت‌های هوشمند را هم با تخفیف ویژه به همراه گوشی‌ها به فروش رساند.

اما سؤال اینجاست که آیا این اقدامات برای بازگرداندن بازار گوشی‌های هوشمند به وضع اولیه خود کافی است؟ در حال حاضر، تعداد افراد آلوده به ویروس کرونا رو به افزایش است و تأثیرات اقتصادی ناشی از شیوع کووید-19 هم مطمئناً بسیاری را با از دست دادن شغل و یا کاهش درآمد مواجه خواهد کرد. در چنین شرایطی کاملاً‌ قابل پیش‌بینی است که در آینده افراد کمتری به فکر ارتقاء گوشی‌های هوشمند خود بیفتند.

منبع gsmarena
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها