دیجی فکت: ۲۳ دانستنی درباره‌ی سیگار کشیدن

همه ی ما بارها و بارها درباره ی خطرات و مضرات سیگار و سیگار کشیدن شنیده ایم، چیزی که این روزها در بین گروهی از افراد به کلاس و نشانه ی بزرگی تبدیل شده است! در این مطلب ما قصد نداریم برای شما راجع به چیزهای تکراری صحبت کنیم،بلکه می خواهیم شما با حقایقی کمتر شنیده شده درباره ی سیگار آشنا کنیم.پس با دیجی رو همراه باشید!

۱- Ramon pane ، راهبی که کریستف کلمب را تا آمریکا همراهی کرد به عنوان معرفی کننده ی تنباکو به اروپا شناخته می شود.

۲- در آمریکای باستان تنباکو را جوشانده و مثل چای می نوشیدند، مثل پودر استنشاق و مثل ژله مصرف می کردند اما با این حال کشیدن آن به صورت سیگار بیش از همه محبوب بوده است.

۳- در اواسط قرن 16 در اروپا بر این باور بودند که کشیدن سیگار می تواند سفلیس را درمان کند.

۴- مراسم مذهبی آمریکا خاستگاه کشیدن تنباکو بود و این ویژگی در آن دوران فقط منحصر به کشیش ها و پزشکان می شد. هم در آمریکای باستان و هم در اروپای قرن 16 باور مردم این  بود که “دود مقدس” می تواند بیماری ها را درمان کرده و ارواح شیطانی را از افراد به در کند.

۵- اوره را که در ادرار موجود است را به عنوان طعم دهنده ی اضافی به سیگار اضافه می کنند.

۶- تاجران اروپایی در حدود نیمه ی قرن 17 تنباکو را به هند و آسیا معرفی کردند. در این کشورها تنباکو با یک سری برگ های دیگر مخلوط می شود و به صورت قلیان کشیده می شود.

۷- شکر و کاکائو اغلب به سیگار اضافه می شوند و این واقعیتی است که بسیاری از افراد دیابتی از آن اطلاع ندارند.

۸- طبق یک افسانه ی هندی، زنی برای نجات بشریت از قحطی و گرسنگی توسط روح بزرگ به زمین فرستاده شد. جایی که او با دست راستش لمس کرد سیب زمینی ها روییدند و جایی که او با دست چپش لمس کرد ذرت‌ها روییدند.پس از آنکه او زمین را بارور کرد قدری استراحت کرد و در واقع تنباکو در جایی که او استراحت کرد رویید.

۹- امپراطور چین در طی سال های 44-1627 هشدار داد که با عوامی که سیگار می کشند مثل خائنین به کشور برخورد خواهد شد و  پاتریارک مسکو هم  اعلام کرد که اگر زن یا مردی سیگار بکشد بینی‌اش را پاره خواهند کرد و یا تازیانه اش خواهند زد.

۱۰- زنان از دهه 1920 به طور فزاینده ‌ای شروع به مصرف سیگار کردند چرا که در آن زمان سیگار را به عنوان نشانه ای از برابری، شورش و استقلال زنان معرفی کرده بودند.

۱۱-  اخیرا و آن هم در یک سری از کشورهای غربی سیگار را به عنوان خطری جدی برای سلامتی تقلی کرده اند.نرخ سیگار کشیدن در آمریکا از سال 1965 حدودا نصف شده یعنی از 42% به 26% در بزرگسالان رسیده است. اما با این حال سیگار کشیدن در کشورهای در حال توسعه همچنان در حال افزایش است.

۱۲- ایالت کنتاکی دارای بالاترین نرخ افراد سیگاری (7/28%) در آمریکا است.

۱۳- زنان بارداری که سیگار می کشند نه تنها بچه های لاغر و سبکی به دنیا می آوردند، بلکه کودکان آن ها خشن‌تر هم خواهند بود.

۱۴- نظرسنجی ای که در بریتانیا انجام شد نشان داد که 99% از زنان از ارتباط بین سیگار کشیدن و سرطان رحم بی اطلاع بودند.

۱۵- از میان هزاران عامل و ماده شیمیایی که در دود تنباکو وجود دارد، بیش از 50 مورد سرطانی تشخیص داده شده‌اند.

۱۶- در حال حاضر حدود 5.5 تریلیون سیگار سالانه در سراسر دنیا تولید می شود. سیگارها منبع درآمد خوبی برای دولت ها هستند و آن هم به دلیل بالا بودن تعداد افراد سیگاری است.

۱۷- نرخ سیگار کشیدن در میان افرادی که در زیر خط فقر هستند یا تحصیلات کمی دارند بیشتر است.

۱۸- استفراغ نهنگ را به عنوان طعم دهنده به سیگار اضافه می کنند.

۱۹- ۲۰ دقیقه بپس از ترک سیگار فشارخون فرد به حالت نرمال برمی گردد و در طی یک سال احتمال ابتلای آن فرد به حمله ی قلبی 50% کاهش می یابد.

۲۰- دو مردی که در تبلیغ محبوب سیگار ماربرو بازی می کردند بر اثر سرطان ریه در گذشتند و این باعث شد که به ماربرو لقب “قاتل کابوی‌ها”را بدهند.

۲۱- اسم نیکوتن را از Nicot  Jean گرفته اند. سفیر فرانسوی‌ای در پرتغال که در اواسط قرن 16 سیگار کشیدن و تنباکو را به عنوان راه درمانی‌ای به فرانسه معرفی کرد.

۲۲- از آنجایی که بسیاری از سربازان سیگار می کشیدند ،جنگ جهانی اول به مشروع‌تر کردن و پذیرفته‌تر کردن سیگار کمک کرد و آن را به نمادی از مردانگی و غیرت بدل کرد.

۲۳- در طی جنگ جهانی اول از آمریکایی‌ها خواسته شده بود که برای سربازان سیگار بفرستند. در طی جنگ جهانی دوم سیگار بخشی از جیره سربازان بود.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع factretriever
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها