دیجی فکت: ۲۳ دانستنی درباره‌ی سیگار کشیدن

همه ی ما بارها و بارها درباره ی خطرات و مضرات سیگار و سیگار کشیدن شنیده ایم، چیزی که این روزها در بین گروهی از افراد به کلاس و نشانه ی بزرگی تبدیل شده است! در این مطلب ما قصد نداریم برای شما راجع به چیزهای تکراری صحبت کنیم،بلکه می خواهیم شما با حقایقی کمتر شنیده شده درباره ی سیگار آشنا کنیم.پس با دیجی رو همراه باشید!

۱- Ramon pane ، راهبی که کریستف کلمب را تا آمریکا همراهی کرد به عنوان معرفی کننده ی تنباکو به اروپا شناخته می شود.

۲- در آمریکای باستان تنباکو را جوشانده و مثل چای می نوشیدند، مثل پودر استنشاق و مثل ژله مصرف می کردند اما با این حال کشیدن آن به صورت سیگار بیش از همه محبوب بوده است.

۳- در اواسط قرن 16 در اروپا بر این باور بودند که کشیدن سیگار می تواند سفلیس را درمان کند.

۴- مراسم مذهبی آمریکا خاستگاه کشیدن تنباکو بود و این ویژگی در آن دوران فقط منحصر به کشیش ها و پزشکان می شد. هم در آمریکای باستان و هم در اروپای قرن 16 باور مردم این  بود که “دود مقدس” می تواند بیماری ها را درمان کرده و ارواح شیطانی را از افراد به در کند.

۵- اوره را که در ادرار موجود است را به عنوان طعم دهنده ی اضافی به سیگار اضافه می کنند.

۶- تاجران اروپایی در حدود نیمه ی قرن 17 تنباکو را به هند و آسیا معرفی کردند. در این کشورها تنباکو با یک سری برگ های دیگر مخلوط می شود و به صورت قلیان کشیده می شود.

۷- شکر و کاکائو اغلب به سیگار اضافه می شوند و این واقعیتی است که بسیاری از افراد دیابتی از آن اطلاع ندارند.

۸- طبق یک افسانه ی هندی، زنی برای نجات بشریت از قحطی و گرسنگی توسط روح بزرگ به زمین فرستاده شد. جایی که او با دست راستش لمس کرد سیب زمینی ها روییدند و جایی که او با دست چپش لمس کرد ذرت‌ها روییدند.پس از آنکه او زمین را بارور کرد قدری استراحت کرد و در واقع تنباکو در جایی که او استراحت کرد رویید.

۹- امپراطور چین در طی سال های 44-1627 هشدار داد که با عوامی که سیگار می کشند مثل خائنین به کشور برخورد خواهد شد و  پاتریارک مسکو هم  اعلام کرد که اگر زن یا مردی سیگار بکشد بینی‌اش را پاره خواهند کرد و یا تازیانه اش خواهند زد.

۱۰- زنان از دهه 1920 به طور فزاینده ‌ای شروع به مصرف سیگار کردند چرا که در آن زمان سیگار را به عنوان نشانه ای از برابری، شورش و استقلال زنان معرفی کرده بودند.

۱۱-  اخیرا و آن هم در یک سری از کشورهای غربی سیگار را به عنوان خطری جدی برای سلامتی تقلی کرده اند.نرخ سیگار کشیدن در آمریکا از سال 1965 حدودا نصف شده یعنی از 42% به 26% در بزرگسالان رسیده است. اما با این حال سیگار کشیدن در کشورهای در حال توسعه همچنان در حال افزایش است.

۱۲- ایالت کنتاکی دارای بالاترین نرخ افراد سیگاری (7/28%) در آمریکا است.

۱۳- زنان بارداری که سیگار می کشند نه تنها بچه های لاغر و سبکی به دنیا می آوردند، بلکه کودکان آن ها خشن‌تر هم خواهند بود.

۱۴- نظرسنجی ای که در بریتانیا انجام شد نشان داد که 99% از زنان از ارتباط بین سیگار کشیدن و سرطان رحم بی اطلاع بودند.

۱۵- از میان هزاران عامل و ماده شیمیایی که در دود تنباکو وجود دارد، بیش از 50 مورد سرطانی تشخیص داده شده‌اند.

۱۶- در حال حاضر حدود 5.5 تریلیون سیگار سالانه در سراسر دنیا تولید می شود. سیگارها منبع درآمد خوبی برای دولت ها هستند و آن هم به دلیل بالا بودن تعداد افراد سیگاری است.

۱۷- نرخ سیگار کشیدن در میان افرادی که در زیر خط فقر هستند یا تحصیلات کمی دارند بیشتر است.

۱۸- استفراغ نهنگ را به عنوان طعم دهنده به سیگار اضافه می کنند.

۱۹- ۲۰ دقیقه بپس از ترک سیگار فشارخون فرد به حالت نرمال برمی گردد و در طی یک سال احتمال ابتلای آن فرد به حمله ی قلبی 50% کاهش می یابد.

۲۰- دو مردی که در تبلیغ محبوب سیگار ماربرو بازی می کردند بر اثر سرطان ریه در گذشتند و این باعث شد که به ماربرو لقب “قاتل کابوی‌ها”را بدهند.

۲۱- اسم نیکوتن را از Nicot  Jean گرفته اند. سفیر فرانسوی‌ای در پرتغال که در اواسط قرن 16 سیگار کشیدن و تنباکو را به عنوان راه درمانی‌ای به فرانسه معرفی کرد.

۲۲- از آنجایی که بسیاری از سربازان سیگار می کشیدند ،جنگ جهانی اول به مشروع‌تر کردن و پذیرفته‌تر کردن سیگار کمک کرد و آن را به نمادی از مردانگی و غیرت بدل کرد.

۲۳- در طی جنگ جهانی اول از آمریکایی‌ها خواسته شده بود که برای سربازان سیگار بفرستند. در طی جنگ جهانی دوم سیگار بخشی از جیره سربازان بود.

منبع factretriever
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها