آی پینز

ایده معکوس کردن تغییرات آب و هوایی با ارسال «حباب های فضایی» مطرح شد!

دانشمندان دانشگاه MIT به تازگی ایده‌ای را مطرح کرده‌اند که به اعتقاد آن‌ها می‌تواند راهی برای معکوس کردن تغییرات آب و هوایی زمین باشد، یا حداقل کمک کند تا این کار آسان‌تر شود. این ایده بر مبنای ایجاد و استقرار حباب‌های سیلیکونی نازک متعدد در فضا است. این «حباب های فضایی» بعد از اینکه به فضا رفته و به همدیگر متصل شوند، می‌تواند محدوده‌ای تقریباً به اندازه کشور برزیل را پوشش داده و لایه‌ای اضافی در برابر تشعشعات مضر خورشیدی ایجاد کنند. با دیجی رو همراه باشید.

آیا حباب های فضایی می‌توانند تغییرات آب و هوایی را معکوس کنند؟

هدف از ساخت و استقرار «حباب های فضایی»، کاهش یا حتی معکوس کردن تغییرات آب و هوایی خواهد بود. کره زمین طی چند قرن گذشته شاهد افزایش دما بوده است. در همین زمینه، ناسا نیز اخیراً یک تصویر متحرک منتشر کرده و در آن جزئیات تغییرات دمای کره زمین در طول سال‌ها را نشان داده بود. دانشمندان معتقدند اگر روند گرمایش زمین به همین منوال پیش برود، حیات بر روی کره زمین (به خصوص زندگی ما انسان‌ها) به خطر خواهد افتاد.

حباب های فضایی
حباب های فضایی می‌توانند محدوده‌ای تقریباً به اندازه کشور برزیل را پوشش دهند!

از سوی دیگر دانشمندان به تازگی حفره دیگری را در لایه اوزون کشف کرده‌اند که نگرانی‌ها در رابطه با گرمایش زمین را دو چندان می‌کند. به این ترتیب، یافتن راه‌کارهایی برای کاهش یا معکوس کردن تغییرات اقلیمی برای بسیاری از محققان در اولویت‌ها قرار دارد. این طرح جدید بر اساس مفهومی است که اولین بار توسط یک ستاره شناس به نام راجر آنجل ارائه شد. آنجل پیشنهاد استفاده از فضاپیما به عنوان یک ابر مصنوعی را داده بود تا بتوان از زمین در برابر تشعشعات خورشید محافظت کرد.


بیشتر بخوانید:


محققان MIT بر روی این مفهوم اولیه کار کردند و با پیشنهاد استفاده از حباب‌های سیلیکونی بادی به جای فضاپیما، آن را بهبود بخشیدند. مطمئناً توانایی معکوس کردن تغییرات آب و هوایی گام بزرگی در جهت اصلاح شرایط خواهد بود. با این حال، محافظت از زمین در برابر تابش خورشید تنها بخشی از مسئله است و موارد دیگری هم وجود دارند که باید اصلاح شوند.

حباب‌ها چگونه از زمین محافظت خواهند کرد؟

زمین

اما یک مجموعه بزرگ از حباب‌های به هم پیوسته دقیقاً چگونه قرار است از زمین در برابر تابش خورشید محافظت کند؟ خوب، ایده اصلی مستلزم ارسال حباب‌ها به نقطه لاگرانژی L1 است. این نقطه دقیقاً جایی بین زمین و خورشید است که گرانش این دو ستاره و سیاره در آن خنثی می‌شود. به این ترتیب، از نظر تئوری حباب های فضایی می‌توانند بدون اینکه به هیچ یک از دو طرف کشیده شوند، در فضا شناور بمانند.

محققان می‌گویند احتمالا نیاز خواهد بود که نوعی فضاپیما نیز در کنار حباب‌ها وجود داشته باشد تا بتواند به حفظ شرایط کمک کند. اما در نهایت اگر چنین طرحی با موفقیت اجرا شود، می‌تواند به ما فرصت خوبی برای معکوس کردن تغییرات آب و هوایی، یا حداقل کاهش سرعت تغییرات بدهد. البته، توجه به این نکته مهم است که دانشمندان MIT این ایده جدید را به عنوان یک راه حل جایگزین برای تلاش‌های فعلی نمی‌بینند و معتقدند اقدامات کنونی در راستای جلوگیری از گرمایش زمین کماکان باید با جدیت دنبال شوند. بنابراین، ایده حباب های فضایی یک راه حل پشتیبان خواهد بود که می‌تواند به انسان کمک کند شرایط را تحت کنترل خود داشته باشد.

منبع bgr
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها