آلبوم عکس: تصاویر نجومی برتر هفته

در آلبوم عکس تصاویر نجومی برتر این هفته، می‌توانید به تماشای برترین جلوه‌ها از جهان هستی بنشینید. با دیجی رو همراه باشید.


بیشتر بخوانید:


1- این تصویر از بخشی از صورت فلکی برج قوس، ستاره‌های قرمز را که سردتر و ستاره‌های آبی را که داغ‌تر هستند، نشان می‌دهد.


2- بر روی سیاره‌ی عظیم تشکیل شده از گاز مشتری، هشت طوفان بزرگ، که با عنوان «رشته‌های مروارید» شناخته می‌شوند، در نیم کره‌ی جنوبی این سیاره در حال چرخش هستند؛ در این عکس رنگ‌ها افزایش پیدا کرده‌اند تا ابرهای سرکش در حال چرخش در جنوب شرقی یکی از این طوفان‌ها، برجسته شوند.


3- Geminga یک تپ اختر است، یک ستاره‌ی نوترونی که با سرعت در حال چرخش در کهکشان راه شیری است. این عکس، اشعه‌های ایکس قرمز و بنفش ترکیب شده با داده‌های مادون قرمز را به تصویر می‌کشد.


4- تپه‌های شنی بر روی کره‌ی مریخ، مانند این تپه‌ها که در عکس بالا قابل مشاهده است، از تپه‌های شنی بر روی سیاره‌ی زمین تاریک‌تر است. تپه‌های شنی بر روی زمین از کوارتز سفید تشکیل شده‌اند، در حالی که تپه‌های شنی بر روی مریخ از جنس سنگ‌های آتشفشانی تیره‌ای به نام بازالت ساخته شده‌اند.


5- این تپ اختر، یا ستاره‌ی نوترونی، هر ثانیه در حدود 5 بار چرخش می‌کند و حدوداً نیم میلیون سال قدمت دارد.


6- سطح سنگی کره‌ی مریخ که در این تصویر به نمایش کشیده شده است، ممکن است که در اثر ترک خوردن گِل‌های خشک در بیش از سه میلیارد سال پیش به وجود آمده باشد.


7- این نقشه‌ی موزاییکی از سیاره‌ی پلوتو از ترکیب سه عکس به دست آمده است. قمر یخی Planitia در بالای وسط این نقشه قرار دارد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع Wired
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها