پرتاب موفق کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس و قرار گرفتن فضانوردان در مدار

ایلان ماسک و شرکت خصوصی‌اش به نام اسپیس ایکس بعد از 9 سال دوباره آمریکا را به عرصه پرتاب فضانورد برگرداند. ساعت 23:52 شب گذشته، کپسول سرنشین‌دار کرو دراگون (Crew Dragon) با یک موشک فالکون 9 از پایگاه فضایی کندی روانه ایستگاه فضایی بین المللی شد تا بعد از مدت‌ها آمریکا فضانوردان ناسا را با موشک خود به فضا بفرستد.

سفر کپسول کرو دراگون به سمت ایستگاه فضایی

مأموریت پرتاب کرو دراگون که با عنوان دمو-2 (Demo-2) شناخته می‌شود، در ابتدا قرار بود روز چهارشنبه انجام شود که به علت شرایط نامساعد جوی به روز شنبه موکول شد. با اینکه اسپیس ایکس و سازمان فضای آمریکا برنامه پرتاب موشک را برای ساعت 23:52 شب گذشته برنامه‌ریزی کرده‌ بودند، اما رئیس ناسا احتمال لغو عملیات را به علت شرایط جوی 50 درصد عنوان کرده بود. با نزدیک‌تر شدن به زمان پرتاب، شرایط جوی هم بدتر می‌شد اما به یکباره هوا مساعد شد و کرو دراگون در زمان تعیین شده سفر 19 ساعته خود به سمت ایستگاه فضایی را آغاز کرد.

فضانوردان کرو دراگون اسپیس ایکس
«باب بنکن» و «داگلاس هارلی» دو فضانورد سرنشین کرو دراگون

پس از طی مراحل جداسازی دوگانه موشک فالکون 9، کپسول کرو دراگون به همراه دو سرنشین خود یعنی «باب بنکن» و «داگلاس هارلی» که پیش از این هم تجربه سفر به ایستگاه فضایی را داشته‌اند، در ساعت 5 دقیقه بامداد امروز در مدار قرار گرفتند و مسیر خود را به سمت ایستگاه فضایی بین المللی ادامه می‌دهند. بر اساس محاسبات انجام شده، این دو فضانورد ناسا، ساعت 19 امروز (به وقت ایران) به ایستگاه فضایی خواهند رسید تا اولین عملیات اسپیس ایکس در فرستادن فضانورد را با موفقیت به پایان برسانند.

منبع cnbc
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها