اسپیس ایکس برای سفر به ماه در سال 2023 مصمم است

شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی یا همان اسپیس ایکس (SpaceX) به سرعت در حال پیشرفت کردن است و به زودی قصد دارد پرواز تست مداری برای موشک استارشیپ را انجام دهد. این موشک در حال حاضر بزرگترین موشک جهان است و از 33 موتور برای پرتاب استفاده می‌کند، اما تقویت کننده آن هنوز آزمایش نشده است. اسپیس ایکس تمام سال 2022 را مشغول بهبود دادن طراحی استارشیپ بود و اکنون با ورود به سال 2023 شروع به انتشار گزارش‌هایی در خصوص این پروژه کرده که باعث جلب توجه عمومی نیز شده  است.

با این حال، قبل از پرواز تست مداری، اسپیس ایکس باید تمام 33 موتور رپتور 2 را که در استارشیپ استفاده شده‌اند به طور همزمان آزمایش کند و یک تمرین لباس مرطوب کامل را برای برطرف کردن هرگونه خطای احتمالی انجام دهد.

اسپیس ایکس قصد تست احتراق موتور و تمرین لباس مرطوب استارشیپ در مقیاس کامل را دارد

این شرکت فعال در حوزه هوافضا اخیراً گزارش‌ها و تصاویری از استارشیپ را در توییتر به اشتراک گذاشته است. بر این اساس، موشک استارشیپ از دو قسمت تشکیل شده که شامل پیشرانه عظیم موسوم به Super Heavy و خود فضاپیمای استارشیپ است. وقتی این بخش‌ها به طور کامل روی هم چیده می‌شوند، ارتفاع موشک را به 120 متر می‌رسانند! اولین باری که اسپیس ایکس فضاپیمای استارشیپ را روی پیشرانه قرار داد سال 2021 بود و این فضاپیما اولین در نوع خود در تاریخ است که قابلیت استفاده مجدد کامل را دارد.

اسپیس ایکس
فضاپیمای استارشیپ اولین فضاپیما در تاریخ است که قابلیت استفاده مجدد به طور کامل را دارد.

به گفته اسپیس ایکس، تیم‌ها اکنون در حال انجام تمرین لباس مرطوب و احتراق 33 موتور رپتور در بخش پیشرانه مرحله اول هستند. گفتنی است که تمرین لباس مرطوب شامل آزمایش سیستم‌های مختلف موشک درست قبل از احتراق موتورها برای بلند شدن است. در این تمرین موارد مختلفی مورد تست و ارزیابی قرار می‌گیرد که از جمله آن‌ها می‌توان به آنلاین کردن سیستم‌های پشتیبانی زمینی و سوخت رسانی است.

احتراق 33 موتور نیز اتفاقی بی‌سابقه است و این اولین باری است که اسپیس ایکس سیستم لوله کشی پیچیده موشک را به طور کامل آزمایش می‌کند. استارشیپ یکی از معدود موشک‌های ساخته شده در تاریخ بشر است که از بیش از دوجین موتور متصل به یک سیستم لوله‌کشی واحد برای بلند شدن از سکو استفاده می‌کند. بالابر عظیم اسپیس ایکس با نام Falcon Heavy از 27 موتور در مرحله اول خود استفاده می‌کند که این موتورها به سه مجموعه 9 تایی تقسیم می‌شوند و در واقع از سه فالکون 9 متصل به هم تشکیل شده است.

اسپیس ایکس
ارتفاع موشک حامل استارشیپ به 120 متر می‌رسد!

اسپیس ایکس برنامه‌های بزرگی برای استارشیپ دارد و به نظر می‌رسد این شرکت آینده خود را در گرو پرواز موفق این موشک جدید می‌بیند. مجموعه ماهواره‌‌های اینترنتی این شرکت موسوم به استارلینک به زودی به نسل دوم ارتقا خواهد یافت و موشک‌هایی از این قبیل نیز برای استفاده از استارشیپ در ابعاد بزرگ‌تر طراحی شده‌اند. علاوه بر این، این موشک نقش محوری در پروژه آرتمیس ناسا دارد که هدف آن فرستادن انسان به سطح ماه برای اولین بار در قرن بیست و یکم است و آژانس فضایی آمریکا برای این منظور تاکنون سه پرواز از اسپیس ایکس را رزرو کرده است.

اصولاً استارشیپ تنها دلیلی بود که باعث شد ایلان ماسک دو دهه قبل اسپیس ایکس را راه‌اندازی کند. مقیاس و اندازه این موشک به شکلی در نظر گرفته که بتوان از آن برای تحقق رویای ماسک و آنچه که او “مستعمره انسانی خودپایه در مریخ” می‌نامد، مناسب باشد. با این حال، پرواز به مریخ به این سادگی‌ها نیست و برای این کار باید منتظر ماند تا سیارات در مواضع صحیح و مناسبی قرار بگیرند که این شرایط هم هر دو سال یکبار فراهم می‌شود. از همین رو فرصت بعدی پرتاب به مریخ در سپتامبر 2024 خواهد بود و اگر آزمایش‌های استارشیپ با موفقیت همراه شود، به احتمال زیاد اسپیس ایکس می‌تواند ماموریت مریخ خود را هم بلافاصله بعد از نمایش فرود روی ماه، آغاز کند.

منبع wccftech
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها