دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی

حقایقی درباره فصل بهار و شگفتی‌های آن

فصل بهار بدون تردید زیباترین فصل سال است. در این فصل طبیعت جانی دوباره می‌گیرد و پس از گذراندن زمستانی سخت و سرد موجودات زنده به رشد و نمو و تولید مثل ادامه می‌دهند. اما فصل بهار در کنار زیبایی‌ها و شگفتی‌های خود حقایق جالبی هم دارد که شاید بسیاری از آن‌ها برای شما تازگی داشته باشد. به همین دلیل ما در این مقاله از دیجی رو چند حقیقت درباره فصل بهار و زیبایی‌ها و شگفتی‌های آن را برای شما بیان خواهیم کرد تا اطلاعات شما درباره این فصل زیبا کامل شود.

1. اولین روز از بهار را اعتدال بهاری یا هموگان بهاری می‌نامند.

2. تحقیقاتی که در فیسبوک انجام شده نشان می‌دهد احتمال جدایی زوج‌ها در بهار بیشتر است. کمترین احتمال جدایی نیز مربوط به فاصله بین مرداد تا مهر است.

3. دو روزی که اعتدال بهاری و اعتدال پاییزی در آن‌ها رخ می‌دهد تنها روزهایی هستند که خورشید دقیقا از شرق طلوع می‌کند و دقیقا در غرب غروب می‌کند.

4. اولین روز بهار یا تحویل سال جدید گاهی در 29 یا 30 اسفند و گاهی در اول فروردین رخ می‌دهد. علت این مساله آن است که طول دوره چرخش زمین به دور خورشید دقیقا 365 روز نیست.

5. با وجود این که بیشتر گل‌ها و گیاهان فصل بهار شکوفا می‌شوند اما این فصل بدترین زمان برای به دنیا آمدن نوزاد انسان است. مطالعات گسترده نشان داده است نوزادانی که در این فصل به دنیا می‌آیند بیشتر در معرض ابتلا به اختلالاتی مثل شیزوفرنی، اختلالال دوقطبی، افسردگی‌های شدید و بی‌اشتهایی عصبی قرار دارند.

چند حقیقت درباره فصل بهار و زیبایی‌ها و شگفتی‌های آن

6. همزمان با شروع فصل بهار در نیمکره شمالی، در نیمکره جنوبی فصل پاییز آغاز می‌شود.

7. اگر محور خرچش زمین به دور خود نسبت به محور چرخش آن به دور خورشید انحراف 23.4 درجه‌ای نداشت طول روزها تغییر نمی‌کرد و چیزی به اسم فصل هم وجود نداشت.

8. اولین روز فصل بهار در فرهنگ ایرانی، نوروز نام دارد که قدمتی سه هزار ساله دارد و به دوران زرتشت بازمی‌گردد. نوروز علاوه بر ایران در منطقه قفقاز، مناطق کردنشین ترکیه و عراق، افغانستان، تاجیسکتان، ترکمنستان، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان و برخی دیگر از کشورهای آسیای میانه جشن گرفته می‌شود.

9. اولین گل‌هایی که در فصل بهار شکوفا می‌شوند عبارتند از یاس بنفش، لاله، زنبق، نرگس و قاصدک.

10. در منطقه چیچنیتزا در مکزیک، قوم مایا اولین روز بهار را با “بازگشت مار خورشید” جشن می‌گیرند. در عصر روز اعتدال بهاری خورشید در حال غروب سایه‌ای مثلثی شکل روی هرم ال کاستیو ایجاد می‌کند که شبیه به ماری در حال پایین آمدن است که در این فرهنگ، نماد خدای کوکولکان بوده است.

11. بیشتر مردم تصور می‌کنند پرندگان فقط در فصل سرما به غذا نیاز دارند و در فصل بهار از غذا دادن به آن‌ها اجتناب می‌کنند. اما این فصل فصل مهاجرت پرندگان است و این موجودات مهاجر در بهار بیش از هر زمان دیگری به غذا نیاز دارند.

12. مردم چین همه ساله نزدیک شدن بهار را با مراسم سال نوی چینی جشن می‌گیرند. این روز اولین روز از اولین ماه سال قمری است که معمولا با ماه ژانویه یا فوریه مصادف است.

13. طبق یک افسانه قدیمی اگر موش خرما در روز دوم فوریه سایه خود را مشاهده نکند بهار زودتر فرا خواهد رسید در غیر این صورت زمستان شش هفته دیگر ادامه خواهد داشت. این افسانه ریشه در سنت‌های کلتیک در دوران نوسنگی دارد که تغییرات فصلی را با پیش بینی‌های حیوانات مرتبط می‌داند.

14. برای ژاپنی‌ها فصل بهار با باز شدن شکوفه‌های گیلاس همزمان است. این گل که گل ملی ژاپن است در ماه مارس یا آوریل شکوفه می‌زند و شروع بهار را مژده می‌دهد.

15. طبق افسانه‌های یونانی بازگشت بهار با بازگشت پرسفونه دختر دمیتر همزمان است. پرسفونه الهه گیاهان و باروری است.

16. به گزارش انجمن ملی بنگاهداران آمریکا خرید و فروش منزل در فصل بهار افزایش می‌یابد. خریداران معمولا به اسباب کشی در زمستان علاقه ندارند چون سرمای هوا و تحصیل بچه‌ها مانع از این کار می‌شود. اما در فصل بهار این محدودیت‌ها وجود ندارد و به همین دلیل قیمت مسکن در این فصل افزایش پیدا می‌کند.

17. رشد کودکان در فصل بهار سریع‌تر از فصول دیگر رخ می‌دهد.

چند حقیقت درباره فصل بهار و زیبایی‌ها و شگفتی‌های آن

18. مصریان باستان صورت مجسمه ابولهول را در جهتی ساخته‌اند که در طلوع روز اعتدال بهاری دقیقا به سمت خورشید قرار می‌گیرد.

چند حقیقت درباره فصل بهار و زیبایی‌ها و شگفتی‌های آن

19. مطالعات نشان داده است که نرخ خودکشی در اواخر فصل بهار به بالاترین میزان می‌رسد.

20. تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد احتمال نارس بودن در کودکانی که نطفه آن‌ها در بهار منعقد می‌شود بیشتر است. این به آن دلیل است که مادران این کودکان در سه ماهه آخر بارداری خود در معرض ویروس‌های آنفلوآنزا قرار می‌گیرند و تماس با این ویروس‌ها احتمال زایمان زودرس را افزایش می‌دهد.

21. وقوع تندبادها در فصل بهار بیشتر از فصول دیگر است و این احتمال در فصل زمستان به حداقل می‌رسد.

22. هر سال در اولین روز بهار مردم لهستان صورتکی انسانی را آتش می‌زنند و خاکستر آن را به رود می‌ریزند و به این شکل با زمستان وداع می‌کنند.

23. زنبورهای عسل معمولا در فصل بهار از کندو جدا می‌شوند. این دسته از زنبورها با این هدف این کار را انجام می‌دهند که کندوی جدیدی در محلی دیگر بسازند.

24. نام ماه مارس که اولین ماه بهار در تقویم میلادی است از مارس، خدای جنگ در اساطیر رومی گرفته شده است. بسیاری از جنگ‌های باستانی در این ماه آغاز شده است.

25. ریشه روز اول آوریل که به روز احمق‌ها معروف است دقیقا مشخص نیست. دروغ گفتن در این روز به یک کار رایج تبدیل شده است و از آن به عنوان “دروغ اول آوریل” یاد می‌شود. اما برخی بر این باورند که ریشه روز احمق‌ها به قرن شانزدهم در فرانسه بازمی‌گردد، از این زمان شروع سال جدید از اول آوریل به اول ژانویه تغییر پیدا کرد و کسانی که هنوز روز اول آوریل را به عنوان شروع سال نو جشن می‌گرفتند “احمق‌های آوریل” خوانده می‌شدند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع Factretriever

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar