دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی

با 26 حقیقت جنجالی درباره تکامل موجودات آشنا شوید

انسان و تمام موجوداتی که در کره زمین زندگی می‌کنند، حاصل تکامل گونه‌های پیشین خود می‌باشند. همواره موجودات در طول زمان سعی بر بهتر شدن داشتند و به سوی قوی‌تر شدن تکامل یافته‌اند. در ادامه با دیجی‌رو همراه باشید تا با 26 حقیقت جالب درباره تکامل موجودات آشنا شوید.

1. تمام موجودات زنده از یک باکتری که چند میلیارد سال پیش زندگی می‌کرده، تکامل یافته‌اند.

2. بعضی از گونه‌های مار، در بدن خود استخوان لگن دارند. این امر نشان می‌دهد که مارها زمانی مانند سوسمارها چهار پا داشتند.

3. پرندگان از دایناسورها و دایناسورها از خزندگان تکامل یافته‌اند. نزدیک‌ترین رابطه خزندگان با پرندگان، گونه سوسمار می‌باشد.

4. تقریبا تمام انسان‌ها تا 10 هزار سال قبل دارای چشمان قهوه‌ای بودند. یک جهش ژنتیکی که رنگ چشم را از قهوه‌ای به آبی تغییر می‌دهد، باعث شد تا اکنون 8 درصد از مردم جهان دارای چشمان آبی باشند.

5. از نظر فیزیکی، گونه انسان در 50 هزار سال گذشته تغییرات بسیار کمی داشته‌است. اگرچه، بهبود رژیم‌های غذایی، افزایش طول عمر و پیشرفت در زمینه مهندسی زیستی، می‌تواند دوباره بر روند تکامل انسان‌ها سرعت بخشد.

6. تمام انسان‌ها در دوران جنینی دارای دم می‌باشند که در نهایت قبل از تولد تحلیل می‌رود.

7. چارلز داروین نسبت به این که انسان از میمون‌ها تکامل یافته ادعایی نداشته است. او تنها بر این باور بود که انسان‌ها، لمورها و میمون‌ها یک جد مشترک داشتند.

8. شانس متولد شدن فرزندی که از نظر ژنتیکی کاملا شبیه به خواهر یا برادر خود باشد، 1 در هر 1,000,000,000,000,000 تولد می‌باشد. این تنوع ژنتیکی کلید چگونی رشد و تکامل گونه‌هاست.

9. جهش‌های ژنتیکی تکامل را سرعت می‌بخشند. یک جهش ممکن است مفید، خطرناک و یا بی اثر باشد.

10. تقریبا 31 درصد ژن مخمر، شبیه به انسان می‌باشد. همچنین انسان و موز نیز 50 درصد ژن مشترک دارند.

11. تغییراتی در لگن انسان‌ها که باعث شد ما بتوانیم در حالت ایستاده راه برویم، تولد کودکان را از شکم مادر بسیار خطرناک‌تر کرد. علاوه بر این، انحنای کمر در قسمت پایین که باعث حفظ تعادل می‌شود، نسبت به درد و صدمه از سایر قسمت‌های بدن انسان آسیب‌پذیر تر است.

12. توسعه صنعت لباس انسان، سیر تکاملی سایر گونه‌ها را نیز تحت تاثیر قرار داده است. برای مثال، شپش بدن، برخلاف تمام انواع دیگر شپش که به مو می‌چسبند، به لباس می‌چسبد و غذای خود را از آن تامین می‌کند.

13. دانشمندان بر این باورند که بافت صورتی کوچک در گوشه چشم انسان، باقی مانده پلک دیگری است که اکنون در بعضی گونه‌ها دیده می‌شود. انسان از این بافت برای محافظت یا برای مرطوب نگه داشتن چشم‌هایش استفاده می‌کند.

14. 85 درصد جمعیت جهان نمی‌توانند گوش خود را تکان دهند. دانشمندان بر این باورند که انسان‌های نخستین برای تشخیص جهت صدا قادر به تکان دادن گوش خود بودند که این قابلیت در طول زمان با گروهی شدن انسان‌ها، از بین رفت.

15. به دلیل اثرگذاری تکامل بر زندگی گونه‌ها، بسیاری از حیوانات سالانه صدها تخم می‌گذارند که تنها تعداد کمی از آنها به بزرگسالی می‌رسند.

16. پلاتیپوس، اولین پستانداری است که از شاخه خزندگان جدا می‌شود. این گونه مانند خزندگان قادر به تولید زهر و تخم‌گذاری می‌باشد اما مانند پستانداران شیر تولید می‌کند.

17. سیر تکامل گونه انسان در حدود 5 میلیون سال طول کشیده‌است. انسان کنونی یا «انسان عاقل»، در حدود 250 هزار سال پیش ظهور کرد.

18. بعضی از دانشمندان بر این باورند که اگر انسان حیات خود را به سایر سیاره‌ها توسعه دهد، در طول صدها سال به دلیل شرایط جوی و محیطی متفاوت سیاره دیگر با زمین، انسان‌ها و گونه‌هایی که به سیاره دیگر برده شدند با سیاره زمین بسیار متفاوت خواهند بود.

19. تکان دادن لب‌ها هنگام عصبانیت یک رفتار تکاملی می‌باشد. این رفتار در گذشته هنگام حضور حیوانات مزاحم انجام می‌شده و اکنون در سایر گونه‌ها مانند گرگ و خرس دیده‌ می‌شود.

20. محققان هنوز در مورد این موضوع که انسان در حال تکامل است یا به اوج تکامل خود رسیده، در تردیدند.

21. زیست شناسان بر این باورند که چهره‌های متقارن نسبت به دیگر چهره‌ها جذابیت بیشتری دارند؛ زیرا تقارن، نشان‌دهنده ژن‌های مفید برای زاد و ولد می‌باشد.

22. با توجه به گفته‌ی زیست شناسان، زن‌ها بیشتر به سوی مردانی با فک بزرگ و پیشانی برآمده که نشان دهنده تستوسترون بالا می‌باشد جذب می‌شوند. درحالی که مردان بیشتر به سوی زنانی با چانه‌ کوچک و ابروهای تخت جذب می‌شوند که نشان دهنده سطح بالای استروژن می‌باشد.

23. تقریبا، 43 درصد جمهوری خواهان و 67 درصد دموکرات‌ها به اصل تکامل اعتقاد دارند.

24. بسیاری از انسان‌ها هنگام ترس و یا نگرانی تمایل دارند تا به موقعیت مکانی بالاتری بروند. زیست شناسان باور دارند که این امر، یک غریزه باقی مانده از پستانداران اولیه ساکن زمین می‌باشد که هنگام تهدید، به بالای درخت فرار می‌کردند.

25. دانشمندان، موی قرمز و پوست رنگ پریده را از لحاظ تکاملی در اروپای شمالی بسیار مفید می‌دانند. زیرا این دو فاکتور به انسان‌ها کمک می‌کند تا ویتامین دی را آسان‌تر تولید کنند.

26. بدن انسان‌ به طور میانگین از اجداد گذشته‌اش حاوی موی بیشتری است. با این تفاوت که موی بدن انسان بسیار نازک و کوتاه است و رنگ روشنی دارد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع factretriever
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar