42 حقیقت جالب و خواندنی در مورد کشور سوئیس

همه ما سوئیس را به عنوان کشور شکلات و ساعت می‌شناسیم، اما به طور قطع شما هیچ تصوری از واقعیت‌های غیرمعمول در مورد این کشور ندارید. 42 واقعیت غیرمعمول و عجیب در سوئیس وجود دارد که آشنایی با آن خالی از لطف نخواهد بود. اگر قصد سفر یا مهاجرت به کشور سوئیس را دارید بهتر است پیش از هر چیز با ویژگی‌های منحصر به فرد این کشور آشنا گردید.

حقایقی که درباره شکلات، ساعت و حتی ماجراجویی‌های هایدی در سرزمین سوئیس شنیده‌اید، تنها بخشی از واقعیت‌های موجود در این کشور هستند. این حقایق بخشی از قوانین، فرهنگ، اختراعات و رسوم عجیب و غریب سوئیس به شمار می‌روند. در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

1. سن بالای ازدواج در سوئیس

براساس گزارش سازمان ملل متحد، میانگین سن ازدواج مردان سوئیسی 31.8 و زنان 29.5 سال است. همچنین با توجه به گزارشات محلی، به طور میانگین 40 درصد از ازدواج‌ها در سوئیس نهایتا به طلاق منجر می‌شود. علاوه بر این، طبق اطلاعات منتشر شده در سازمان اطلاعات مرکزی، میانگین سنی زنان سوئیسی برای داشتن اولین فرزند 30.4 سال است. این موضوع آن‌ها را به پیرترین زنان اروپا برای بارداری تبدیل کرده است.

2. سرن در مرز سوئیس

سرن در مرز سوئیس

بزرگ‌ترین آزمایشگاه فیزیک ذرات جهان، سرن (CERN)، در مرزهای سوئیس واقع شده است. پذیرش در دانشگاه‌های سوئیس برای دانشجویان بین‌الملل، گزینه بسیار مناسب و آسانی است. زیرا مدارک دانشگاه‌های سوئیس در STEM معتبر هستند. همچنین این کشور بورسیه‌های تحصیلی زیادی را به طور سالانه اعطا می‌کند.

3. تحصیل ارزان در سوئیس

به طور مثال در دانشگاه برجسته ژنو، هزینه‌های تحصیل در هر ترم 500 فرانک است، یعنی تقریبا هزار فرانک برای یک سال تحصیلی کافی است. به طور کلی این محدوده قیمت در دانشگاه‌های دولتی سوئیس دیده می‌شود، ولی شما به راحتی می‌توانید دانشگاه‌های خصوصی با هزینه بیشتر نیز در این کشور پیدا نمایید. در هر حال هزینه‌های دانشگاه‌های سوئیس در مقابل دانشگاه‌های ایالات متحده بسیار کم و ارزان برآورد می‌شود.

4. 7 هزار دریاچه در سوئیس

7 هزار دریاچه در سوئیس

سوئیس تعداد زیادی دریاچه دارد که بهترین تفریحگاه برای شناگران محسوب می‌شوند. دریاچه ژنو با مساحت 580.03 کیلومتر مربع (224 متر مربع) بزرگترین دریاچه سوئیس است. این دریاچه بین کشور فرانسه و سوئیس مشترک بوده (40.47 درصد آن در خاک فرانسه است) و به لاک‌لمان معروف است. بزرگ‌ترین دریاچه داخلی سوئیس (به طور کامل در سوئیس قرار دارد)، دریاچه نوشاتل با مساحت 218.3 کیلومتر مربع (84 مایل مربع) است. در اکثر دریاچه‌های سوئیس آب دریاچه آنقدر شفاف و شیرین است که می‌توانید از رودخانه و دریاچه به طور مستقیم آب نوشید. همچنین مشاهده آسان کف دریاچه زیبایی آن را دوچندان می‌نماید.

5. کمترین میزان ارتکاب جرم

در میان کشورهای صنعتی، سوئیس یکی از کشورهایی است که مردم آن بیشترین میزان اسلحه را در منزل‌هایشان نگهداری می‌کنند. با این حال این موضوع منجر به ارتکاب جرم و جنایت بیشتر در سوئیس نشده است. تعداد مرگ و میر ناشی از اسلحه در سوئیس تقریباً نصف ایالات متحده آمریکا است. همچنین سوئیس یکی از کمترین میزان ارتکاب جرم و جنایت را در بین کشورهای صنعتی دارد.

البته باید به این موضوع توجه داشت که علت وجود تعداد زیاد اسلحه در بین مردم، بخشیدن اسلحه به آن‌ها پس از پایان دوران سربازی است. از آنجایی که خدمت سربازی در این کشور اجباری است، مردم پس از پایان این دوران می‌توانند اسلحه و تپانچه‌های خود را بدون مهمات به خانه ببرند!

6. نوآورترین کشور جهان

نوآورترین کشور جهان

در سال 2018، سوئیس برای هشتمین سال متوالی به عنوان نوآورترین کشور جهان، براساس شاخص جهانی نوآوری، شناخته شد. به طور کلی اقتصاد سوئیس در طی سالیان دچار تحولات اساسی شده است. سوئیس از اقتصاد مبتنی بر کشاورزی در سال 1860، امروزه به سرزمین استارتاپ‌ها تبدیل شده است. این کشور تمرکز زیادی بر روی تولیدات متنوع و بازارهای خاص دارد و همین موضوع باعث رشد سریع اقتصادی سوئیس شده است.

7. مساحت کم سوئیس

مساحت کم سوئیس

کشور سوئیس تقریباً مساحتی برابر 41277 کیلومتر مربع دارد و جمعیت آن 8.67 میلیون نفر است. ایالات متحده آمریکا تقریبا 10 برابر بزرگتر از سوئیس است. سوئیس تقریبا به اندازه ورمونت و نیوهمپشایر در ایالات متحده است.

8. 25 درصد از جمعیت سوئیس مهاجراند

بر اساس گزارش مجله‌ای در سوئیس در سال 2015، 24.6 درصد از جمعیت سوئیس را افراد مهاجر و غیربومی تشکیل داده است. همچنین 80 درصد از مهاجران از کشورهای اروپایی هستند و حدود نیمی از این تعداد از کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا و پرتغال به سوئیس آمده‌اند.

9. کیفیت بالای زندگی

اگر چه ممکن است سوئیس جزو گران‌ترین کشورهای جهان برای زندگی کردن باشد، ولی به همان میزان کیفیت زندگی نیز در این کشور بالاست. بر اساس گزارشات و آمارهای مبتنی بر پیشرفت اجتماعی، سوئیس بیشترین کیفیت را در زمینه‌هایی همچون پزشکی و تغذیه دارد. شاخص کیفیت زندگی در سوئیس 88.87 درصد است.

10. کمترین تعداد افراد چاق در بین کشورهای اروپایی

شاید تا به حال به ذهن شما خطور نکرده باشد، ولی یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اندازه‌گیری کیفیت زندگی چاق نبودن افراد است! سوئیس به دلیل شرایط زندگی مناسب، کمترین تعداد افراد چاق را در بین کشورهای اروپایی دارد. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی تنها 17.5 درصد از جمعیت سوئیس را افراد چاق تشکیل داده‌اند. این آمار در ایالات متحده تقریباً دو برابر است، یعنی چیزی حدود 33 درصد از جمعیت‌اش را افراد چاق تشکیل داده‌اند.

11. گران‌ترین مکان برای زندگی

گرانترین مکان

بر اساس گزارش‌ها و نظرسنجی‌های جهانی، زوریخ سومین شهر گران قیمت در جهان است. همچنین با وجود اینکه شهر زوریخ در سوئیس 402،762 نفر جمعیت دارد، متوسط قیمت خانه به ازای هر متر مربع تقریبا 13 هزار فرانک است. یعنی به طور متوسط برای اجاره یک خانه سه خوابه به طور ماهانه 2324 فرانک باید هزینه پرداخت کرد. با این حال متوسط درآمد افراد در کشور سوئیس 103,296 فرانک است. بنابراین به نظر می‌رسد پرداخت مبلغ اجاره و خرید مسکن برای شهروندان خیلی هم مهم و قابل توجه نیست.

12. بهترین شهر قابل زندگی در جهان

بهترین شهر قابل زندگی در جهان

شاخص قابلیت زندگی یا زیست‌پذیری بدین معناست که کدام مکان در روی زمین بهترین یا بدترین شرایط را برای زندگی دارد. در این شاخص پنج عامل مهم مانند: ثبات، بهداشت، فرهنگ محیط زیست و آموزش نقش دارند. دو مورد از برترین شهرهای دنیا در این زمینه، زوریخ و ژنو هستند.

13. تربیت برندگان جایزه نوبل

سوئیس نه تنها به خاطر بانک‌هایش، بلکه به خاطر سیستم دانشگاه‌های پیشرفته‌اش در جهان شناخته شده است. بر اساس لیست ویکی‌پدیا، دانشگاه‌های سوئیس برندگان نوبل زیادی تربیت کرده‌اند و بیشتر دریافت‌کنندگان جایزه نوبل از دانشمندان این کشور بوده‌اند.

14. بیشترین میزان مصرف شراب

بیشترین میزان مصرف شراب

مردم سوئیس سالانه به طور متوسط 36 لیتر شراب، 56.5 لیتر آبجو و 8.4 لیتر الکل به ازای هر نفر مصرف می‌کنند. به طور معمول 20 درصد از سوئیسی‌ها حداقل یک بار در ماه به نوشیدن زیاد می‌پردازند. در نتیجه سالانه 1600 مرگ ناشی از مصرف الکل در سوئیس گزارش می‌شود؛ برخی از این مرگ و میرها به دلیل تصادفات رانندگی به خاطر مصرف زیاد الکل رخ می‌دهد، برخی دیگر نیز در اثر مصرف طولانی مدت الکل و بروز مشکلات کبدی و غیره اتفاق می‌افتند. همچنین طبق گزارشات حدود 250 هزار نفر، یعنی تقریباً سه درصد از جمعیت سوئیس، به الکل اعتیاد دارند.

15. وجود 4 زبان رسمی

کشور سوئیس دارای چهار زبان ملی شامل فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و رومانیایی است. بنابراین شما به عنوان یک توریست می‌توانید در این کشور احساس راحتی بیشتری داشته باشید؛ چرا که حتی خیلی از مردم ساکن سوئیس هم زبان یکدیگر را متوجه نمی‌شوند!

16. امید به زندگی بالا

در سال 1950 متوسط سنی مردم سوئیس 33 سال بود. ولی این رقم هم ‌اکنون در حال افزایش است، به طوری که در سال 2015 میانگین سنی مردم سوئیس 42.2 سال گزارش شد. از سوی دیگر سوئیس بیشترین تعداد افراد بالای 100 سال را در اروپا دارد و بعد از ژاپن دومین کشور با بالاترین امید به زندگی در جهان است.

لازم است در نظر داشته باشید که در آینده با وجود شرایطی همچون پاکیزگی هوا، فراوانی مسیرهای پیاده‌روی و در دسترس بودن مراقبت‌های بهداشتی طول عمر سوئیسی‌ها بیشتر نیز خواهد شد.

17. قرار گرفتن حدود 15 درصد کوه‌های آلپ در سوئیس

وجود کمتر از ۱۵ درصد کوه‌های آلپ در سوئیس

کوه‌های آلپ واقع در سوئیس، برجسته‌ترین و بهترین ویژگی برای جذب توریست به این کشور محسوب می‌شوند. همچنین سوئیس تنها کشوری است که مردم آن نزدیک‌ترین و بیشترین ارتباط را با کوه‌های آلپ دارند.

18. نرخ بیکاری پایین

در آمارهای منتشر شده در سال 2017، نرخ بیکاری در سوئیس تنها 4.8 درصد گزارش شده است. این میزان کم بیکاری در کشور به دلیل اقتصاد موفق و پایدار آن است. همچنین اکثر کارگران شاغل در سوئیس دارای سطح تحصیلات نسبتاً بالایی هستند و این موضوع به کشور این امکان را می‌دهد که مشاغل سطح بالاتر با دستمزد بیشتر ایجاد نماید.

19. بالاترین حقوق و امنیت شغلی

بر اساس گزارش نشریه OECD، به لطف ثبات اقتصادی در کشور سوئیس، افراد شاغل در این کشور به طور متوسط بیشترین میزان حقوق را در سراسر جهان دارند. طبق گزارش‌ها و تحقیقات اخیر، سوئیس سومین کشور با بالاترین میزان دریافتی حقوق و امنیت شغلی در جهان می‌باشد.

20. بیش‌ترین و بلندترین قله‌ها در اروپا

سوئیس با بیش‌ترین و بلندترین قله کوه‌های اروپا

سوئیس دارای 208 کوه است که اکثر آن‌ها ارتفاعی بیش از 3000 متر دارند. یکی از مهم‌ترین قله‌ها برای کوهنوردان کوه ماترهورن در آلپ است.

21. جذب توریست برای خودکشی!

طبق قوانین سوئیس، افراد با هوشیاری و عقل کامل، هر زمان که تمایل به پایان زندگی دارند، می‌توانند تقاضای مرگ داوطلبانه یا AVD کنند.

وجود این قانون در سوئیس منجر به هجوم افرادی به نام “توریسم خودکشی” شده است که تنها با هدف خودکشی به سوئیس (عمدتا به کانتون زوریخ) سفر می کنند. بر اساس آمار رسمی کشور سوئیس در سال 2003، 187 نفر و در سال 2015، 956 نفر (539 زن و 426 مرد) از این خدمات استفاده کرده‌اند. اگرچه خودکشی داوطلبانه تعداد کمی از مرگ و میرهای این کشور را تشکیل می‌دهد، ولی این تعداد به طور روزانه در حال افزایش است. هزینه انجام این امر به طور معمول 7500 فرانک، بدون خدمات تشییع جنازه و خدمات اداری، و 10،500 فرانک با ارائه این خدمات است.

22. یک سوم مرگ‌ها ناشی از بیماری‌های قلبی است

آخرین بررسی علت مرگ و میر از اداره آماری فدرال در سال 2013 نشان داد، مرگ 21،512 نفر (تقریبا یک سوم از مرگ و میرها) در سوئیس به دلیل بروز بیماری‌های قلبی بوده است. این رقم از 20 سال پیش، تقریبا 41 درصد کاهش یافته و همچنین سرطان، علت 26 درصد از فوتی‌ها می‌باشد. علاوه بر این مرگ 3200 نفر به خاطر سرطان ریه گزارش شده است.

با توجه به پیر شدن جمعیت سوئیس، تعداد مرگ‌های مرتبط با زوال عقل در حال افزایش است. در سال 2013، نزدیک به 6 هزار نفر و در سال 1995 نیز 2100 نفر در اثر زوال عقل در سوئیس از دنیا رفتند.

23. گران‌ترین گوشت جهان

گران‌ترین گوشت جهان در سوئیس

قیمت گوشت در سوئیس تقریبا 124 درصد از قیمت متوسط گوشت در اروپا بیشتر است. نیم کیلو گوشت در این کشور تقریبا 12 تا 14 فرانک است. به طور مثال قیمت یک استیک 200 گرمی در رستوران سوئیس تقریبا 38 فرانک می‌باشد، در حالی که قیمت استیک 250 گرمی در مرز آلمان تقریبا 23 فرانک است.

علت این امر، تعرفه های بالا برای واردات مواد غذایی و آشامیدنی در سوئیس بوده که به خاطر حمایت از کشاورزان محلی اعمال شده است.

24. تعداد پایین افرادی که در فقر زندگی می‌کنند

به طور متوسط درآمد ماهیانه افراد مجرد در این کشور 2219 فرانک و خانواده چهار نفره 4031 فرانک است. در سال 2007، 9.3 درصد از مردم سوئیس زیر خط فقر بودند و هم اکنون این تعداد با وجود کاهش چشمگیر به 6.6 درصد رسیده است. حدود 530 هزار نفر فقیر در سوئیس زندگی می‌کنند. این در حالی است که به طور میانگین در اروپا 18.6 درصد از مردم زیر خط فقر قرار دارند.

25. گران‌ترین قهوه در سوئیس

گران‌ترین قهوه در سوئیس

استارباکس، نام شرکت کافی‌شاپ‌های زنجیره‌ای آمریکاست که با در اختیار داشتن شبکه گسترده‌ای از شعب در کشورهای مختلف، به عنوان بزرگ‌ترین کافی‌شاپ زنجیره‌ای در جهان شناخته می‌شود. بهترین و گران‌ترین قهوه‌های این کافی‌شاپ‌ها در شهرهای سوئیس سرو می‌شوند.

به طور مثال قیمت گراند لاته در برزیل 1.21 پوند و در سوئیس 5.72 پوند است که تقریبا 400 درصد اختلاف قیمت را نشان می‌دهد!

26. آمادگی سوئیس برای جنگ‌های هسته‌ای

بنابر قوانین کشور سوئیس، تمامی افراد ملزم به دسترسی به پناهگاه‌های هسته‌ای در منزل یا نزدیک به محل زندگیشان هستند. در این کشور به اندازه‌ای پناهگاه برای حملات هسته‌ای ساخته شده که می‌توانند کل جمعیت کشور را در خود جای دهند. ارتش سوئیس حتی در روستاها نیز پناهگاه‌هایی ساخته است.

27. ساعت سوئیسی

ساعت سوئیسی

همه ما در مورد شهرت ساعت‌های سوئیسی شنیده‌‎ایم ولی تا به حال سخن زیادی در مورد تاریخچه ساعت‌سازی در این کشور به میان نیامده است. در سال 1541 زمانی که کالوینیسم‌ها استفاده از جواهرات را ممنوع اعلام کردند، طلافروشان و جواهرسازان در ژنو به فکر گسترش تولید ساعت افتادند. از آن زمان تاکنون، صنعت ساعت‌سازی یکی از موفق‌ترین صنایع در کشور سوئیس بوده و هم ‌اکنون چهارمین کشور صادر کننده ساعت در جهان برشمرده می‌شود.

28. تولید و مصرف زیاد شکلات

تولید و مصرف زیاد شکلات

سوئیس به خاطر تولید شکلات مرغوب در سطح بین‌المللی شناخته می‌شود که به طور میانگین سالانه 180 هزار تن شکلات در این کشور تولید و مصرف می‌گردد. تقریبا هر شخص سوئیسی در سال 11 کیلو شکلات مصرف می‌نماید!

29. دوستداران محیط زیست

دوستداران محیط زیست

کشور سوئیس یکی از بهترین کشورهای جهان در زمینه بازیافت و مدیریت پسماند است. سوئیسی‌ها زباله‌های قابل بازیافت را با بهترین روش تفکیک و بازیافت می‌کنند و بقیه را به انرژی‌های مختلف تبدیل می‌نمایند. علاوه بر این تقریباً تمام برق سوئیس از منابع تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی و … تأمین می‌شود.

30. بنیان‌گذار صلیب سرخ

بنیان‌گذار صلیب سرخ

شباهت پرچم سوئیس با پرچم صلیب سرخ اتفاقی نیست. این پرچم یکی از افتخارات سوئیس است زیرا در سال 1863، صلیب سرخ در ژنو تاسیس شد. هم‌اکنون نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر 97 میلیون داوطلب در سطح جهان دارد.

31. کشف ماده روان گردان LSD

آلبرت هافمن، شیمیدان سوئیسی در سال 1943 زمانیکه در حال انجام آزمایشاتی برای درمان میگرن بود، به طور تصادفی ترکیب LSD را کشف کرد. براساس سایر مستندات تاریخی، LSD برای اولین بار در 16 نوامبر 1938 توسط شیمی دان سوئیسی، آلبرت هافمن، در آزمایشگاه ساندوز در بازل سوئیس کشف شد. این اکتشاف به عنوان بخشی از یک برنامه تحقیقاتی بزرگ که در جستجوی مشتقات مفید آلکالوئیدهای ارگوت بود، به دست آمد. 5 سال بعد خواص روانگردان LSD به طور تصادفی کشف گردید.

32. محدودیت انتخاب نام فرزند

در سوئیس گذاشتن نام‌هایی که می‌تواند به علایق و احساسات کودک لطمه بزند، ممنوع است. این قانون برای اولین بار زمانی اعمال شده که یک موسیقی‌دان سوئیسی نامی غیرمتعارف برای کودک خود انتخاب کرد. به همین دلیل قوانینی در سوئیس وضع شد که نام کودکان قبل از ثبت باید توسط مراجع قانونی تایید شوند.

33. طولانی‌ترین تونل جهان

طولانی‌ترین تونل جهان

تونل پایه گوتهارد سوئیس، طولانی‌ترین تونل در جهان است. طول این تونل 57 کیلومتر، تقریبا 7 کیلومتر بیشتر از تونل مانش بین انگلیس و فرانسه است. ساخت و تکمیل تونل گوتهارد 17 سال به طول انجامید.

34. کشف فرمول انیشتین در سوئیس

کشف فرمول انیشتین در سوئیس

آلبرت انیشتین فرمول معروف خود را که در مورد رابطه جرم و انرژی است (E = MC2) در سوئیس کشف کرد. وی پس از انصراف از تابعیت آلمان برای اجتناب از انجام خدمت نظامی، تئوری نسبیت خود را هنگام تحصیل و زندگی در برن توسعه داد.

35. مرتفع‌ترین ایستگاه راه آهن اروپا

بالاترین ایستگاه راه آهن اروپا

بلندترین ایستگاه راه آهن اروپا، در سوئیس ساخته شده است. این خط راه آهن در فلات یونگفراویوخ با ارتفاع 3456 متر قرار دارد.

36. بلندترین پله جهان

بلندترین پله جهان

طولانی‌ترین پله‌های جهان در سوئیس قرار دارند، این پلکان دارای 11674 پله و ارتفاع 1،669 متر (5476 فوت) است. بازدید از آن برای عموم آزاد نیست، اما سالی یک بار برای لذت بردن مردم از این منظره، بازدید را برای عموم آزاد می‌نمایند.

37. مردم سوئیس از باهوش‌ترین‌ها در زمینه ریاضیات و علوم هستند

در گزارش جدیدی از سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) برای رتبه‌بندی سیستم مدارس کشورها، بر اساس نمرات آزمون ریاضی و علوم دانش آموزان، سوئیس در رده هشتم قرار گرفت.

38. فستیوال بین‌المللی بالن هوای گرم

سالانه در ماه ژانویه، فستیوال بین المللی بالن هوای گرم به مدت 9 روز در کوه‌های آلپ برگزار می‌شود. این جشنواره از سال 1979 آغاز شده و شامل برنامه‌هایی مانند نمایش شبانه، بالن سواری و… است.

39. دهکده هایدی

دهکده هایدی در هایدی‌لند در شهر ماینفلد، جایی است که رمان و فیلم هایدی در آن شکل گرفت. در سال 1881 نویسنده معروف، یوهانا اشپیری، داستان هایدی را در ارتباط با این دهکده نوشت. این منطقه برای افرادی که دنبال ماجراجویی برای گذراندن تعطیلات هستند مکانی مناسب و جذاب است.

40. بلندترین سد در کوه‌های آلپ سوئیس

سد گراند دیکسنس با ارتفاع 285 متر و با وزن کلی 15 میلیون تن، بلندترین سد جهان است. این سد، آب ذوب شده را از یخچال‌های طبیعی اطراف جمع می‌کند و می‌تواند تا 400 میلیارد لیتر آب را در خود نگه دارد. ساخت این سد بیش از 10 سال طول کشیده است.

41. قوانین خاص روزهای یکشنبه

روزهای یکشنبه در سوئیس قوانین خاصی اجرا می‌شود. در این روز هیچ‌کس نمی‌تواند چمن بزند، لباس آویزان کند یا سر و صدا ایجاد کند. رفت و آمد و ایجاد سر و صدا در روزهای یکشنبه ممنوع است. بنابراین در این روز افراد فقط می‌توانند در خانه بنشینند، کتاب بخوانند و روزی آرام را در کنار دوستان و خانواده خود داشته باشند.

42. قوانین داشتن سگ

سوئیس کشوری حیوان دوست است و به حقوق حیوانات بسیار اهمیت می‌دهد. سگ می‌تواند در رستوران یا خرید همراه فرد باشد. با این حال از اشخاصی که از سگ نگهداری می‌کنند، مالیات گرفته می‌شود (در برخی کانتون‌ها مالیات سگ بستگی به وزن و اندازه آن دارد). قوانین داشتن سگ شامل این موارد است: سگ باید هر روز بتواند ورزش کند، با انسان‌ها در ارتباط باشد و به طور مرتب توسط دامپزشک بررسی شود.

منبع studyinginswitzerland
مطالب پیشنهادی
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها