دیجی فکت؛ 7 دانستنی جالب در مورد چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری، یکی از جشن‌های ایرانی به شمار می رود که در شب آخرین چهارشنبه هر سال برگزار می‌شود و اولین جشن از جشن‌های نوروزی است. یکی از مهمترین رسوم در این شب، افروختن آتش است، در برخی از نقاط ایران سه کپه آتش (به نشانه سه پند بزرگ ایرانیان باستان: اندیشه نیک و کردار نیک و گفتار نیک) و در برخی نقاط 7 کپه آتش (به نشانه هفت صفت پاک اهورامزدا) برپا می‌کنند. قاشق زنی و خوردن آجیل مشکل گشا از دیگر رسوم در این شب است.

در ادامه 7 حقیقت جالب در مورد چهارشنبه سوری را گردآوری کرده‌ایم، با دیجی رو همراه باشید.

 

دیجی فکت؛ 7 دانستنی جالب در مورد چهارشنبه سورینام چهارشنبه سوری از دو واژه “چهارشنبه” و “سور” به معنی جشن و شادی گرفته شده است. هچنین “سوری” به معنی سرخی نیز است.


دیجی فکت؛ 7 دانستنی جالب در مورد چهارشنبه سوریتاریخ اولیه چهارشنبه سوری به روشنی مشخص نیست، برخی ریشه‌های جشن چهارشنبه سوری را به 1700 سال قبل از میلاد (3700 سال پیش) نسبت می‌دهند اما برخی از افراد اعتقاد دارند که این جشن پیش از ظهور زرتشت نیز در ایران وجود داشته است.


دیجی فکت؛ 7 دانستنی جالب در مورد چهارشنبه سوریآتش بازی به شکل امروزی در شب چهارشنبه سوری، برای اولین بار توسط فرانسوی‌ها در ایران اجرا شد. در ابتدا این آتش بازی منحصر به شاه و اطرافیان او بود، اما پس از مدتی مردم نیز در این سرگرمی سهیم شدند و این نمایش‌ها در میدان توپ خانه نیز به اجرا گذاشته شد.


دیجی فکت؛ 7 دانستنی جالب در مورد چهارشنبه سورییکی از رسوم چهارشنبه سوری پریدن از روی آتش و خواندن شعر “زردی من از تو، سرخی تو از من” است. به این ترتیب افراد اظهار امیدواری می‌کردند که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلاتشان را بگیرد و بجای آن سرخی و گرمی و نیرو به آنها بدهد.


دیجی فکت؛ 7 دانستنی جالب در مورد چهارشنبه سورییکی از رسوم مردم تهران در چهارشنبه سوری، دخیل بستن به توپ مروارید در میدان ارگ بود. در این شب زنان و دختران دور این توپ جمع شده و از آن حاجت می‌خواستند!


دیجی فکت؛ 7 دانستنی جالب در مورد چهارشنبه سوریگفته شده که مختار ثقفی برای خونخواهی از عاملین واقعه کربلا، در شهر کوفه که بیشتر آنان ایرانی بوده اند از فرصت چهارشنبه سوری سود برد و در زمان همین جشن که مصادف با چهارشنبه بود بسیاری از آنان را قصاص کرد.


دیجی فکت؛ 7 دانستنی جالب در مورد چهارشنبه سوریاین جشن علاوه بر ایران، در کشورهای افغانستان، تاجیکستان و اقلیم کردستان عراق نیز برگزار می‌شود.

نظرات خود در مورد دیجی فکت را با ما در میان بگذارید

منبع Wikipedia
guest
5 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها