چگونه آسیب پذیری رایانه در برابر هکر ها را تشخیص دهیم؟

همه کاربران می دانند که در رایانه خود به یک نرم افزار آنتی ویروس قدرتمند نیاز دارند و همچنین باید در بازدید از وب‌سایت هایی حاوی بدافزار ها دقت کنند. اما آیا هیچ یک از ما میزان آسیب پذیری سیستم خود برابر هکر ها را تشخیص می دهیم؟ تشخیص این موضوع بسیار سخت است، به خصوص اگر با نحوه عملکرد هکر ها و نابودی سیستم خود آشنا نباشید. در این مقاله به سه بخشی که باید در این زمینه بررسی کنید، می پردازیم. با دیجی رو همراه باشید.

قدرت و مقاوت دیواره آتش (فایروال) خود را بررسی کنید

یک خط تدافعی و قدرتمند سیستم شما در برابر تهدید های مختلف، فایروال یا همان دیواره آتش است: این بخش دیتای ورودی و خروجی رایانه شما را بررسی کرده و هرگونه مورد مشکوک و خطرناکی را شناسایی و مسدود می‌سازد. به تناسب نوع تنظیمات سیستم، دیواره آتش می‌تواند این امکان را به شما بدهد تا اتصالات به دامین یا اپلیکیشن های متعدد را به کلی مسدود کنید.

قدرت و مقاوت دیواره آتش (فایروال) خود را بررسی کنید

راه اندازی و محافظت از دیواره آتش در رایانه‌ها پروسه‌ای خودکار دارد و نیازی نیست کاربر عملیات‌های متعددی انجام دهد. در حقیقت شاید فایروال سیستم بدون آگاهی شما در حال فعالیت و محافظت از رایانه باشد.

اگر می‌خواهید از عملکرد صحیح دیواره آتش رایانه خود مطمئن شوید، حتما باید آن‌ها آزمایش کنید. در این زمینه وب سایت و سرویس‌های متعددی به صورت رایگان دیواره آتش سیستم را تست می‌کنند؛ تست‌های این سرویس‌ها دارای مراحل وارسی متعددی می‌شود. ما به کمک اپلیکیشن تحت وب Gibson Research Corporation’s Shield Up بیش از 1000 پورت بر روی رایانه خود را بررسی کردیم و تمامی آن‌ها با موفقیت این مراحل را پشت سر گذاشتند؛ بدین ترتیب رایانه ما به سختی توسط هکر ها به مشکل بر خواهد خورد.

قدرت و مقاوت دیواره آتش (فایروال)

اطلاعات خروجی مرورگر خود را بررسی کنید

همه ما می دانیم کاربران – بی اختیار و بدون آگاهی – حجم قابل توجهی از اطلاعات خصوصی خود را از طریق فیس بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی نشر می‌دهند، اما آیا می دانستید مرورگر شما نیز می‌تواند اطلاعات مختلفی را به بیرون درز دهد؟ اگر می‌خواهید اطلاعاتی که یک وب سایت از مرورگر شما استخراج می‌کند را شناسایی کنید، کافیست یک تست اطلاعاتی مرورگر را اجرا کنید. نظیر تست معروف Digital Footprint Test که توسط AuditMyPC صورت می گیرد.

نتایج تست ما به شرح زیر بود:

اطلاعات خروجی مرورگر خود را بررسی کنید

در حالی که ما از یک مرورگر وبکیت قدرتمند (سافاری اپل) استفاده می‌کنیم، اصلا به کشور فنلاند نزدیک نیستیم! همچنین آدرس آی پی ثبت شده مربوط به آدرس خارجی ما می‌شود تا داخلی. پس تمامی این ها به خوبی محافظت شده‌اند. وقتی چند ساعت بعد دوباره این تست را اجرا کردیم، موقعیت مکانی جدید ما در کالیفرنیا ثبت شده بود! پس ما دیگر نباید نگران اطلاعاتی که از مرورگر ما درز می کند، باشیم.

از عملکرد صحیح آنتی ویروس خود مطمئن شوید

بدون راه اندازی یک ماشین مجازی، تست‌کردن عملکرد نرم افزارهای آنتی ویروس تا حدی غیر ممکن است. به همین دلیل گروهی در اروپا فایل‌های تستی را آماده دانلود کرده‌اند که بدون هیچ ریسکی می‌توانید دریافت کنید. تمامی آنتی ویروس‌ها جوری طراحی شده‌اند که این فایل‌ها را شناسایی کنند، اما اگر فایل‌ها شناسایی نشوند نیز مشکلی برای سیستم شما به وجود نخواهد آمد؛ آن ها واقعا بدافزار نیستند!

به این صفحه رفته تا دستورالعمل مربوطه را مشاهده کرده و فایل‌ها را دانلود کنید. حالا باید دید آیا نرم افزار آنتی ویروس قادر به شناسایی آن‌ها است یا خیر. اگر پاسخ مثبت باشد، پیامی مطابق تصویر زیر دریافت خواهید کرد:

از عملکرد صحیح آنتی ویروس خود مطمئن شوید

منبع makeuseof
مطالب مرتبط

نظرات بسته شده است.