عرضه گوشی انعطاف پذیر هواوی میت ایکس به تعویق افتاد

پس از چند سال رشد پایدار و چشمگیر در بازار جهانی گوشی‌های هوشمند، هواوی بقای کسب و کارهای اصلی خود را به خاطر تنش‌های سیاسی میان آمریکا و چین در خطر می‌بیند. با آنکه مدیر شرکت اذعان داشته که این تحریم هیچ تاثیری بر تعداد فروش گوشی‌های هوشمند هواوی ندارد اما واقعیت این است که این شرکت هیچ برنامه پشتیبانی قابل اجرایی برای هرج و مرج‌هایی که در عرض چند ماه ممکن است اتفاق بیافتد ندارد.

حتی پس از هفت سال توسعه ، سیستم عامل هنگ منگ هواوی هنوز هم برای عرضه اولیه آماده نیست و اگر چه آزمایش‌های اخیر نشان داده است که این پلتفرم سرعتی بیشتر از اندروید دارد، در واقع جایگزین کردن آن در دستگاه‌های تجاری بدون کمک و حمایت رسمی گوگل رویایی بیش نیست. ضمن اینکه هنوز مشخص نیست که این شرکت برای تولید تراشه و عرضه سایر قطعات مهم چه کاری می‌خواهد انجام دهد به خصوص اگر کوالکام، اینتل و آرم راهی برای ادامه همکاری با دومین فروشنده بزرگ گوشی‌های هوشمند پیدا نکنند.

اکنون گفته می‌شود که شایعات مربوط به مشکلات میت ایکس واقعیت دارد هرچند مدیران شرکت اصرار دارند که تاخیر در عرضه Galaxy Fold با لیست سیاه ایالات متحده ارتباط ندارد.

تاخیر سه ماهه در عرضه هواوی میت ایکس

هنگامی که این شرکت رسما اولین گوشی انعطاف‌پذیر خود را در ماه فوریه معرفی کرد، هیچ اطلاعاتی به جز زمان انتشار آن در میانه سال در دست نبود. اما پس از آن هواوی وعده انتشار و عرضه آن در ماه ژوئن (حداقل در چین)  را داد اما باز هم تاریخ آن را به تعویق انداخت.

آیا با وجود تحریم هواوی میت ایکس برنده رقابت با گلکسی فولد خواهد شد؟

بدیهی است که هدف هواوی شکست اولین گوشی انعطاف پذیر سامسونگ در بازار و احتمالا گرد آوردن رسانه‌ها و ابزارهای تبلیغاتی به دور خود با عملی کردن وعده‌هایش بود. اگرچه هدف دوم محقق نشد اما گزینه و هدف اول هنوز هم روی میز است. چون به نظر نمی‌رسد که گلکسی فولد نیز در ماه ژوئن یا ژوئیه عرضه شود.

حتی اگر سامسونگ موفق شود گلکسی فولد را در ماه اوت در کنار گلکسی نوت 10 عرضه کند، پیش بینی می‌شود که به دو دلیل از هواوی میت ایکس در ماه سپتامبر با آغوش باز استقبال شود. یکی اینکه حداقل شرکت هواوی آنقدر شجاع و صادق بود که این تاخیر طولانی را اعلام کند به جای اینکه مشتریان را چشم انتظار نگه دارد. دلیل دوم هم این است که هواوی میت ایکس اساسا با گلکسی فولد تفاوت دارد. هواوی میت ایکس یک طراحی انقلابی و یک صفحه نمایش 8 اینچی با قابلیت انعطاف پذیری دارد.

سیستم عامل گوشی انعطاف پذیر هواوی میت ایکس: هنگ منگ یا اندروید

از آنجایی که هواوی میت ایکس در حال تولید است این احتمال وجود دارد که تحت تاثیر تحریم آمریکا قرار نگیرد. در این صورت این گوشی انعطاف پذیر را می‌توان با اندروید و با پشتیبانی کامل گوگل اجرا شود گرچه از لحاظ بروزرسانی‌های نرم‌افزاری، نباید به آن چندان امیدوار بود.

با این وجود، گزارش دیروز یک رسانه کره‌ای به مشکلات تولید ناشی از تحریم تجاری و قریب الوقوع آمریکا اشاره داشت. در هر صورت، اولویت هواوی به طور طبیعی این است که برای ادامه همکاری چندین ساله خود با گوگل و اندروید تلاش کند و در صورتی که موفق نشود سیستم عامل هنگ منگ را ظرف 6 تا 9 ماه آینده آماده جایگزینی با اندروید کند.

در نهایت اولین سیستم عامل جدید هواوی در ماه دسامبر معرفی و منتشر خواهد شد که خط تولید میت 30 را در موقعیت بسیار بدی قرار می‌دهد. البته تنها جزئیات اندکی درباره سیستم عامل هواوی، توسط وینسنت پان، مدیر ارتباطات شرکت هوآوی منتشر شده است:

هنگ منگ بر اساس پروزه منبع باز اندروید و ابتدا روی گوشی‌ها و سپس با قابلیت پشتیبانی از دستگاه‌های دیگر (مانند تبلت، ساعت هوشمند و رایانه) ظرف چند ماه آینده اجرا خواهد شد.

منبع phonearena
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها