امروز از دریچه تاریخ: اولین هواپیمای موتوردار جهان بر فراز آسمان پرواز کرد

صد و پانزده سال پیش در چنین روزی یعنی 17 دسامبر سال 1903 میلادی اولین هواپیمای موتوردار جهان قلمرو آسمان را فتح کرد.

از دیرباز یکی از آرزوهای بشر دست یافتن به کرانه‌های آسمان بی‌انتها بود. برای رسیدن به این آرزو انسان‌های بسیاری تلاش کردند، اما کسانی که توانستند برای اولین بار نام خود را در این راه جاودانه کنند، برادران رایت بودند.

سال‌ها قبل در چنین روزی سرانجام پس از مدتها تلاش بی وقفه و پس از بارها آزمايش و تجربه، اولين هواپيمای موتوردار جهان، با موفقيت از زمين برخاست و نزديک به يک دقيقه در فضا پرواز كرد.

Wright Brothers First Flight in 1903 02 - امروز از دریچه تاریخ: اولین هواپیمای موتوردار جهان بر فراز آسمان پرواز کرد

اين هواپيما که توسط دو برادر به نام‏های ویلبر و ارویل رایت، ساخته شده بود، در ايالت كارولينای شمالی آمريكا آزمايش شد. با آنکه برادران رايت در ابتدا دوچرخه‏ ساز بودند اما با مشاهده پرواز هواپيماهای بدون موتور به پرواز علاقه‏‌مند شده و سرانجام با تلاش و پشتکار فراوان، موفق به ساخت و پرواز اولين هواپيمای موتوردار جهان شدند. این دو برادر آزمایش‌های بسیاری انجام دادند تا به این موفقیت دست یافتند. در نخستين آزمایش، پرواز 12 ثانيه به طول انجاميد اما در آزمايش‌های بعدی که در همان روز انجام شد، هواپیما زمان بيشتری در آسمان پرواز کرد. هواپيمای برادران رايت كه با سلامت فرود آمد، دارای دو بال و و ملخ بود و اولين هواپيمای موتوری لقب گرفت كه انسان با آن پرواز كرد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar