آی پینز

نگاهی به مهمترین اتفاقات ماه ژوئن در تاریخ فناوری اطلاعات

آنچه در گذشته در حوزه فناوری انجام شده به پیشرفت فناوری و ساخت ابزارهای مدرن‌تر و سرعت بخشیدن به کارها و امور مردم امروز انجامیده است. دانشمندان و مخترعان  قدیم با اختراعات و خلق ابزارهای جدید به رفاه و تسهیل زندگی انسان‌ها و همچنین نجات جان میلیون‌ها نفر کمک کرده‌اند. از این رو در این مقاله می‌خواهیم به گذشته سر زده و  تاریخچه و تقویم تکنولوژی در ماه ژوئن و مهمترین اختراعات و رویدادهای این ماه را بررسی کنیم. با دیجی رو همراه باشید.

11 ژوئن 1978، Speak & Spell معرفی شد

Speak & Spell

تگزاس اینسترومنتس، Speak & Spell را در نمایشگاه Consumer Electronics در سال 1978 معرفی کرد. این اسباب‌بازی اولین ترکیب‌‌کننده صدای کامپیوتری بود، در زمانی که اسباب بازی‌ها در هر لحظه صدایی از یک نوار یا ضبط فونوگرافی پخش می کردند. یک نوع از این تکنولوژی در دهه 1980 در هشدار صوتی الکترونیکی خودروهای کرایسلر مورد استفاده قرار گرفت. Speak & Spell یک لغت‌نامه 200 کلمه‌ای داشت و چندین بار طراحی آن تغییر پیدا کرد. آخرین بار طراحی آن در سال 1992 تغییر کرد. امروزه، نوازندگان همچنان از آن به عنوان یک ابزار استفاده می‌کنند و گاهی اوقات آن را تغییر می‌دهند بنابراین، می‌تتواند صداهای بیشتری ایجاد کنند.

19ژوئن 1623، تولد بلز پاسکال و  ماشین‌حساب Pascaline او

بلز پاسکال زمانی که 19 ساله بود روی ماشین حساب مکانیکی خود “Pascaline” کار کرد. این ماشین‌حساب توابع جمع و تفریق را داشت و کار ضرب و تقسیم را می‌شد با آن انجام داد. او می‌خواست با ساخت این ماشین حساب به پدرش که سرپرست مالیات بود کمک کند. Pascaline اولین ماشین حساب برای استفاده در دفاتر بود، اما هزینه و پیچیدگی کار با ماشین حساب، فروش آن را محدود کرد. حدود 20 ماشین‌حساب در طول عمر کوتاه پاسکال ساخته شد (او در 39 سالگی فوت کرد)که 9 تای آن هنوز هم وجود دارد.

21 ژوئن، اولین برنامه اجرا می‌شود

اجرای برنامه روی Manchester Baby

Manchester Baby ماشین آزمایشی در مقیاس کوچک (SSEM) به حساب می‌آید. برخلاف گذشته که برنامه در سخت افزار ساخته شده و یا روی یک نوار کاغذی ذخیره می‌شد، منچستر بی بی، اولین کامپیوتری بود که برنامه‌ای را اجرا کرد که به صورت الکترونیکی در حافظه آن ذخیره شده بود. منجستر بی بی اولین برنامه خود را در تاریخ 21 ژوئن 1948 اجرا کرد. این برنامه برای یافتن بهترین فاکتور مناسب از 2 تا 18 طراحی شده بود. Baby بعد از اجرای 3.5 میلیون عملیات در 52 دقیقه راه‌حل را پیدا کرد. این دستگاه مقدمه ساخت اولین کامپیوتر تجاری عمومی به نام Ferranti Mark بود.

23 ژوئن 1983 – تست سیستم نام دامنه (DNS)

موسسه تحقیقات استنفورد زمانی یک فایل متنی را نگهداری می‌کرد که نام‌های ساده هاست را با آدرس‌های عددی ARPANET  تطبیق می‌داد و HOSTS.TXT نامیده می‌شد. اما با افزایش تعداد هاست‌ها، انجام این کار و روش‌های مشابه سخت شد. در سال 1983، یک سیستم نام دامنه خودکار برای اولین بار تست شد که سر آغاز سیستم مدرنی بود که امروزه از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

23 ژوئن 1912 – تولد آلن تورینگ

آلن تورینگ

آلن تورینگ، ریاضیدان و دانشمند انگلیسی، متولد 23 ژوئن 1912 بود و 41 سال بعد در 7 ژوئن 1954 درگذشت. او روی “کامپیوتر  جهانی” به نام ماشین تورینگ تحقیق کرد که می‌توانست هر برنامه‌ای را اجرا کند. رمزگشایی به کمک ماشین تورینگ به موفقیت‌های زیادی برای ارتش متفقین در جنگ جهانی دوم منجر شد. این پیروزی‌ها، جان میلیون‌ها نفر را در این جنگ خانمان سوز نجات داد.

منبع expertswhogetit
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها