دنیای تکنولوژی در گذر تاریخ: [ماه مارس]

با آنکه فناوری بر آینده تمرکز کرده اما محاسباتی که حتی به زندگی روزانه امروز ما ورود پیدا کرده حاصل کارهای بنیادی است که بیش از آنچه فکر کنید در گذشته انجام شده است. به عنوان مثال، کامپیوتر Harvard Mark I  شرکت IBM، وجود خود را مدیون کسی است که در سال 1900 به دنیا آمد و تلاش کرد تا چشم‌انداز چارلز ببیج از ” دستگاه تفاضلی” در سال 1822 را تحقق بخشد. از این رو، در ادامه این مقاله می‌خواهیم به گذشته دنیای تکنولوژی در ماه مارس سرک بکشیم. با دیجی رو همراه باشید.

8 ماه مارس سال 1900، هاوارد اچ آیکن متولد می‌شود

هاوارد اچ آیکن، نفر وسط ردیف پایین
هاوارد اچ آیکن، نفر وسط ردیف پایین

با الهام از چارلز ببیج، ایکن ماشین‌حساب ASCC را طراحی کرد که به او در حل معادلات دیفرانسیل کمک کند. این کامپیوتر قدیمی به Harvard Mark I تغییر نام یافت و با کمک‌های مالی آی بی ام تکمیل شد. از این ماشین‌حساب در پروژه منهتن برای محاسبه اثرات انفجارها در طول طراحی بمب اتمی استفاده شد. آیکن به ساخت بیشتر این دستگاه ادامه داد و برنامه اصلی علوم کامپیوتر را در دانشگاه هاروارد در سال 1947 ایجاد کرد و راه را برای نسل بعدی دانشمندان کامپیوتر هموار نمود.

15 ماه مارس 1975: باشگاه کامپیوتری هوم برو اولین خبرنامه خود را منتشر کرد

خبرنامه باشگاه کامپیوتری هوم برو
خبرنامه باشگاه کامپیوتری هوم برو

گروهی از علاقمندان به کامپیوتر به شکل‌گیری فرهنگ سیلیکون ولی کمک کردند. پس از ملاقات با برنامه‌نویس فرانسوی، گوردون، در پارکینگ منلو پارک در این ماه، باشگاه کامپیوتری هوم برو یک خبرنامه را منتشر کرد و در اولین چاپ، فقط 21 نسخه را توزیع نمود. در آغازین خبرهای این خبرنامه پیش‌بینی شده بود که مردم ممکن است با رایانه‌های شخصی چکار کنند: “کنترل آب و برق خانه: حرارت، هشدار دهنده‌ها، بازی، ساختن آهنگ، شبکه‌های حافظه جانبی و طراحی ربات‌های کوچک.

23 ماه مارس 1928: جین سامت متولد می‌شود

جین سامت، یکی از افراد تاثیرگذار در دنیای تکنولوژی
جین سامت

سامت، ریاضیدان و آمارگر سابق نتوانست پست‌هایی که به آن علاقه داشت را در بخش زنان پیدا کند؛ بنابراین، او بخش مردان را بررسی کرد و شغلی در شرکت Sylvania Electric Products پیدا نمود. این کار سرآغاز پیشگامی او به عنوان یک دانشمند کامپیوتر بود. سامت، یکی از اعضای گروهی بود که زبان برنامه‌نویسی کوبول (COBOL) را طراحی کردند که تا به امروز هم از آن استفاده می‌شود. او بعدها زبان FORMAC، یک سیستم جبری کامپیوترهای اولیه را توسعه بخشید.

29 ماه مارس 1983: رادیو شاک اولین کامپیوتر قابل حمل TRS-80 Model 100 را معرفی می‌کند

کامپیوتر قابل حمل TRS-80 Model 100
کامپیوتر قابل حمل TRS-80 Model 100

با یک کیبورد QWERTY سایز بزرگ و وزن 3 پوندی، TRS-80 Model 100 دربین روزنامه‌نگاران که داستان‌های خود درباره این رشته را می‌نوشتند و آن‌ها را با استفاده از مودم داخلی بایگانی می‌کردند محبوب بود. صفحه کیبورد فقط 40 حرف را نشان می‌دهد اما عمر 20 ساعته باتری شگفت‌انگیز است. InfoWorld آن را یک نسخه مفید، تخیلی و شجاعانه در قلمروی میکروکامپیوترها نامید.

31 ماه مارس 1951:مرکز آمار سنسو بیورو اولین کامپیوتر UNIVAC I را دریافت می‌کند

تاریخچه دنیای تکنولوژی: کامپیوتر UNIVAC I در مرکز سنسوس بیورو
کامپیوتر UNIVAC I در مرکز سنسوس بیورو

در مجموع 46 سیستم کامپیوتری UNIVAC I ساخته شد. مرکز آمار سنسوس بیورو اولین واحد از آن را در 31 ماه مارس 1951 پذیرفت و از آن برای پیش‌بینی برد نامزد ریاست‌جمهوری، آیزنهاور، در انتخابات ریاست‌جمهوری 1952 استفاده کرد. قدرت پیش‌بینی این دستگاه 8 تنی مردم را از کامپیوترها آگاه‌تر کرد و پیش‌بینی‌های الکترونیکی به فعالیت اصلی در پوشش انتخابات تبدیل شد.

منبع expertswhogetit.ca
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها