فلای تودی

هر آنچه که در مورد باتری گوشی های هوشمند و شیوه صحیح شارژ آن باید بدانید

صرف‌نظر از شیوه استفاده‌ای که از گوشی خود دارید، ظرفیت باتری تلفن همراه شما که به نوعی تعیین کننده طول عمر آن نیز می‌باشد، به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند.

امروزه برخلاف گذشته از گوشی‌های هوشمند برای کارهایی بیش از برقراری تماس تلفنی و یا ارسال و دریافت پیام‌های متنی استفاده می‌شود. گوشی‌های هوشمند در این روزها قابلیت پخش ویدیو و موزیک، بازی کردن، گشت و گذار در اینترنت و بسیاری از کارهای دیگر را برای کاربران فراهم کرده‌اند. البته شما می‌توانید از تمامی این موارد تا زمانی که باتری گوشی هوشمندتان شارژ داشته باشد، استفاده کنید. با اینکه می‌توان با غیرفعال کردن برخی از تنظیمات که شارژ زیادی را مصرف می‌کنند، از طول عمر بیشتری برای باتری گوشی‌ بهره‌مند شد اما در هر صورت به گفته کارشناسان فناوری باتری، تمام باتری‌های گوشی‌های هوشمند از طول عمر محدودی برخوردارند و عادت معمول کاربرها در رابطه با شارژ کردن گوشی در طول شب می‌تواند باعث کوتاه‌تر شدن این طول عمر شود.

اگر شما گوشی‌تان را در طول شب نیز شارژ کنید، شرکت‌های تلفن همراه مانند اپل، سامسونگ و ال جی در مورد شارژ گوشی‌ها نگرانی زیادی ندارند؛ در طرف دیگر نیز گوگل می‌گوید بیشتر گوشی‌های هوشمند دارای سیستم‌هایی هستند که از شارژ شدن بیش از حد باتری گوشی هوشمند جلوگیری کرده و از باتری محافظت می‌کنند. با این حال باید بدانید که ظرفیت باتری گوشی هوشمند شما برای همیشه برابر همان ظرفیت اصلی و کامل خود نخواهد بود.

همچنین باید بدانید که ممکن است شما با عادت‌های اشتباه در شارژ و استفاده از تلفن همراه باعث کوتاه‌تر شدن عمر مفید باتری خود شوید. به خصوص اگر گوشی خود را در طول شب به برق وصل می‌کنید و یا ساعت‌ها پس از شارژ کامل باتری آن را از برق می‌کشید، در واقع شما به سرعت خرابی و ضعیف شدن باتری لیتیوم یونی گوشی خود می‌افزایید.

طبق گفته دومنیک اسکات (Dominik Schulte) مدیریت بخش فناوری باتری‌ها در شرکت BatterieIngenieure آلمان، اگر شما باتری تلفن‌همراه خود را صد در صد شارژ و سپس آن‌ را در شارژ رها کنید تا همچنان وضعیت شارژ باتری شما بر روی صد در صد بماند، توجه داشته باشید که با این کار اثرات منفی بر روی طول عمر باتری تلفن‌همراه خود می‌گذارید. در واقع باتری‎های لیتیوم یونی در طول سال‌ها طی فرآیند‌های شیمیایی برای ذخیره کردن و ارائه انرژی الکتریکی به دستگاه‌های مختلف کارایی و توان اصلی خود را از دست می‌دهند.

با اطمینان می‌توان گفت که تمام باتری‌های لیتیوم یونی طول عمر محدودی دارند و مهم نیست شما چه می‌کنید، ظرفیت باتری تلفن همراه شما که به نوعی طول عمر آن نیز محسوب می‌شود، طی مدت زمان استفاده از تلفن همراه‌تان کاهش پیدا می‌کند اما اینکه طی چه مدتی عمر باتری گوشی شما به سر می‌رسد به نحوه شارژ کردن و مراقب از آن باز می‌گردد. این در حالی است که کمپانی‌های سازنده گوشی‌های هوشمندی که در دست شماست زیاد در مورد رها کردن گوشی در شارژ برای مدت طولانی ابراز نگرانی نمی‌کنند!

هر آنچه که در مورد باتری گوشی های هوشمند و شیوه صحیح شارژ آن باید بدانید

ما طی تحقیقات خود از کمپانی‌های مختلفی در مورد نحوه شارژ باتری گوشی‎‌های هوشمند و قرار دادن گوشی‌ها در شارژ ساعت‌ها پس از پر شدن آن پرسیدیم و اکثر آن‌ها ما را به وب‌سایت خود و بخش مربوط به باتری گوشی‌ها ارجاع می‌دادند و به صورت مختصر می‌توان گفت که کمپانی‌های تولید کننده گوشی‌های هوشمند در مورد رها کردن گوشی در شارژ در طی شب ابراز نگرانی نمی‌کنند. شرکت اپل نیز در وب‌سایت خود شارژ کردن گوشی در طول شب را ذکر کرده است، اما نگفته که آیا این کار برای گوشی مشکل ایجاد می‌کند یا خیر.

کمپانی بزرگ گوگل و مالک سیستم عامل اندروید می‌گوید که نگرانی در مورد شارژ شدن بیش از حد باتری‌ها (overcharging) منسوخ شده است و جای نگرانی نیست. رونالد هو (Ronald Ho) یکی از مسئولین بخش تولیدات گوگل می‌گوید: ” این ذهنیت که شارژ شدن بیش از حد باتری یا شارژ کردن مکرر باتری بد است با توجه به باتری‌های کنونی و تکنولوژی‌های بهینه‌سازی که تولید کنندگان می‌توانند در گوشی‌های هوشمند خود به کار گیرند، ایده و نگرانی منسوخ شده‌ای است.”

هر آنچه که در مورد باتری گوشی های هوشمند و شیوه صحیح شارژ آن باید بدانید

اما چیزی که دومنیک اسکات و دیگر تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند با آن موافق هستند این است که اگر قصد ندارید از تلفن همراه‌تان برای مدتی استفاده کنید، بهتر است شارژ باتری آن را در یک محدوده مشخص حفظ کنید و این موضوع خود اشاره‌ای است به این نکته که باتری‌ گوشی‌های هوشمند علاقه‌ای به صد در صد شارژ شدن ندارند. طبق گفته دومنیک اسکات شارژ باتری‌ گوشی‌های هوشمند در بازه 30 تا 50 درصد، باعث کمترین میزان کاهش ظرفیت اصلی و طول عمر باتری می‌شود و این تقریبا همان بازه‌ای است که اگر قصد خاموش کردن گوشی‌تان برای مدتی محدود دارید، توصیه می‌شود شارژ باتری را در آن بازه حفظ کنید.

در صفحه نکات مربوط به باتری در وب‌سایت سامسونگ، این شرکت ذکر کرده که اگر قصد ندارید برای مدتی از گوشی خود استفاده کنید، شارژ باتری را حداقل بر روی 50 درصد حفظ کنید. در صفحه مربوطه در وب‌سایت شرکت اپل نیز این مورد برای بهترین طول عمر باتری به صورت شارژ باتری تا نصف ظرفیت آن ذکر شده است.

اما با این تفاسیر کسی پیشنهاد نمی‌کند که شارژ باتری گوشی‌ هوشمند خود را همیشه بین 30 تا 50 درصد حفظ کنید و این موضوع در مورد دستگاهی که بسیاری از ما در طول روز و فعالیت‌های مختلف به همراه داریم‌ و گاها تا آخرین درصد شارژش را نیز لازم داریم می‌تواند مقداری عجیب و غیرعملی به نظر برسد. نکته اصلی این است که نگذارید باتری گوشی‌ هوشمندتان پس از به صد در صد رسیدن برای مدت زمان طولانی در شارژ بماند و بهتر است هنگامی که شارژ گوشی به 95 درصد رسید، آن را از شارژ بکشید؛ البته لازم نیست زیاد هم در این مورد به خودتان سخت بگیرید و وسواسی عمل کنید.

هر آنچه که در مورد باتری گوشی های هوشمند و شیوه صحیح شارژ آن باید بدانید

گفتن این موضوع که در شارژ ماندن گوشی پس از رسیدن به صد در صد برای مدتی و برای مثال در طول شب به چه اندازه طول عمر باتری شما در طول یک مدت زمان مشخص کم می‌کند کار آسانی نیست و اگر شما هر سال و یا حتی هر دو سال یک بار گوشی‌ هوشمند جدیدی را خریداری می‌کنید، ممکن است که اصلا اثرات این موضوع را به صورت قابل توجه مشاهده نکنید. اما اگر گوشی هوشمند خود را تنها هنگامی که دیگر بسیار قدیمی شده و برای شما کار آمد نیست، تعویض می‌کنید ممکن است بخواهید بدانید که چگونه می‌توانید بهترین استفاده را از باتری آن داشته باشید.

باید بدانید که قرار دادن گوشی در شارژ برای مدت زمان طولانی می‌‌تواند در دراز مدت بر طول عمر باتری شما تاثیر گذاشته و از ظرفیت اصلی آن نیز بکاهد. پس از اگر قصد استفاده از گوشی هوشمند خود برای مدتی طولانی دارید، بهتر است که بر نحوه شارژ شدن گوشی خود بیشتر نظارت کنید. البته که حتی اگر محتاط‌ترین فرد در زمینه شارژ باتری نیز باشید، تمام باتری‌های لیتیوم یونی روزی عمرشان به پایان خواهد رسید، اما شما با مراقبت بیشتر می‌توانید این عمر را طولانی‌تر کنید.

مسائلی نیز در مورد باتری گوشی‌های هوشمند و شارژدهی بیشتر وجود دارد که تقریباً همه با آن موافق‌اند و در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. در ادامه مقاله با دیجی رو همراه باشید.

شیوه شارژ صحیح باتری

اکثر گوشی‌های هوشمند امروزی از باتری‌های لیتیوم یونی استفاده می‌کنند و برخلاف باتری‌های نیکل قدیمی، طول عمر این باتری‌ها هنگامی که میزان شارژشان در پیش از 50 درصد حفظ شود، بیشتر خواهد بود و هنگامی که بگذارید تا باتری گوشی کاملا خالی شده و دوباره آن را در شارژ بزنید ممکن است بر ظرفیت کلی و همچنین طول عمر باتری شما اثر منفی بگذارد و اگر این اتفاق مرتبا تکرار شود باعث خالی شدن سریع‌تر باتری گوشی شما خواهد شد.

روشنایی صفحه، ویبره گوشی و حالت ذخیره انرژی

گوشی‌های هوشمند معمولا بسته به استفاده‌های کاربر یک تا دو روز دوام می‌آورند. با این حال شما می‌توانید با انجام برخی تنظیمات مدت زمان نگهداری شارژ باتری را افزایش دهید. بسیاری از گوشی‌های هوشمند امروزه حالت تنظیم خودکار روشنایی صفحه نمایش را دارند که بسته به فضایی که شما در آن قرار دارید، روشنایی صفحه نمایش را کم یا زیاد می‌کنند. لرزش یا ویبره گوشی هم می‌تواند شارژ زیادی  مصرف کند. بنابراین اگر به بازخورد لرزشی هنگام حرکت در منوها و استفاده از دکمه‌های ناوبری پایین صفحه احتیاج ندارید، حتما آن‌ها را غیر فعال کنید.

همچنین گوشی‌های هوشمند به شما اجازه غیرفعال یا فعال کردن لرزش گوشی برای موارد مختلف از جمله تماس، اعلانات و غیره را هم می‌دهند. اکثر گوشی‌ها نیز بسته به شرکت سازنده حالت‌های مختلف ذخیره انرژی دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید که بهبود به سزایی در ماندگاری شارژ باتری گوشی شما خواهند داشت.

موقعیت مکانی، برنامه‌های در حال اجرا و اعلانات

اگر سرویس مکان‌یاب یا GPS گوشی را فعال کرده باشید، گوشی شما به طور مداوم تلاش می‌کند تا موقعیت دقیق شما بر روی نقشه را شناسایی کند. برخی از برنامه‌ها که از این قابلیت استفاده می‌کنند نیز مدام پیگیر این موضوع خواهند بود. باتری گوشی شما در صورت فعال بودن این قابلیت با سرعت بیشتری شارژ خود را از دست می‌دهد پس بهتر است این قابلیت را خاموش و تنها در مواقع نیاز آن را روشن کنید.

بعضی از نرم‌افزارها نیز در پس زمینه در حال اجرا هستند که ممکن است شما حتی از فعالیت آن‌ها بی‌خبر باشید. بسیاری از گوشی‌های امروزی بخشی دارند که می‌توانید برنامه‌های در اجرا در پس زمینه را مشاهده کنید، پیشنهاد می‌کنیم هر از گاهی به این بخش سر زده و برنامه‌های ناخواسته را ببندید. در مورد بخش اعلانات و اعلان‌های گاه و بی‌گاهی که در این بخش ظاهر می‌شوند نیز می‌توانید به بخش اعلانات یا برنامه‌ها در گوشی هوشمند خود رفته و برنامه‌هایی که مایل نیستید اعلانی از آن‌ها دریافت کنید را مشخص و نمایش اعلان را برای آن‌ها غیرفعال کنید.

همچنین بخشی در گوشی‌ها به نام همگام‌سازی (sync) وجود دارد که در صورت فعال بودن سعی می‌کند تا حساب‌های کاربری شما در گوشی را مرتباً بررسی و تغییرات به وجود آمده در آن‌ها را در بخش اعلانات به شما اعلام کند. پس اگر این قابلیت زیاد برای شما مهم نیست آن را غیر فعال کنید زیرا به نوبه خود شارژ زیادی را از باتری می‌گیرد.

وای‌فای و بلوتوث

امروزه بسیاری از مکان‎ها مانند هتل‌ها، رستوران‌ها، فرودگاه‌ها و غیره به کاربران و مشتریان خود اینترنت رایگان ارائه می‌دهند که دسترسی به آن از طریق وای‌فای امکان پذیر است. اما خیلی از شما نیز ممکن است متوجه شده باشید که روشن بودن این قابلیت باعث سریع‌تر خالی شدن باتری می‌شود. پس بهتر است در هنگام نیاز در اینترنت آنلاین باشید و پس از انجام فعالیت‌هایتان وای‌فای را خاموش کنید.

نکته دیگر اینکه از وای‌فای و بلوتوث برای اتصال به دستگاه‌های جانبی مانند اسپیکر‌، هدست و غیره نیز استفاده می‌شود که باعث کاهش سریع‌تر شارژ گوشی شما می‌شوند. پس به یاد داشته باشید که همیشه این قابلیت‌ها را فعال نگذارید و پس از استفاده حتما آن‌ها را خاموش و غی فعال کنید.

نکات اساسی:

هر آنچه که در مورد باتری گوشی های هوشمند و شیوه صحیح شارژ آن باید بدانید

  • در مورد شارژرهای فست یا سریع مطلع باشید. درست است که این شارژرها صفر تا صد باتری شما را در زمان کمتری شارژ می‌کنند اما به هیچ وجه باعث افزایش طول عمر باتری شما نمی‌شوند و همچنین استفاده از آن‌ها فشار زیادی را به باتری گوشی تحمیل می‌کند که در دراز مدت اثرات منفی خواهد داشت. در ضمن، همیشه به یاد داشته باشید که از شارژر و کابل‌های استاندارد و مناسب گوشی خود استفاده کنید.
  • بهتر است که نه گوشی خود را به صورت کامل و صد در صد شارژ کنید و نه اینکه بگذارید شارژ باتری گوشی شما به طور کامل تمام شود. باتری‌های لیتیوم یونی نیاز به شارژ کامل و صد در صد ندارند. در واقع فشار و استرس بیش از حد بر روی اینگونه باتری‌ها ممکن است باعث ضعیف‌تر شدن و کوتاه‌تر شدن طول عمر آن‌ها شود. همچین خالی شدن کامل باتری نیز اثری مشابه دارد و علاوه بر افزایش تعداد سیکل‌های شارژ، ظرفیت کلی باتری را به مرور زمان کاهش می‌دهد.
  • در حقیقت در شارژ گوشی‌های هوشمند دو مرحله وجود دارد. مرحله اول شارژ که باتری گوشی در آن ولتاژ بالاتری را نسبت به مرحله دوم دریافت می‌کند تا 70 درصد ادامه دارد و پس از آن وارد مرحله دوم می‌شویم که گوشی با ولتاژی پایین‌تر تا صد در صد شارژ می‌شود.
  • باتری‌های لیتیوم یونی نمی‌توانند انرژی بیش از حدی را جذب کنند و هنگامی که به صورت کامل شارژ شدند اتصال آن‌ها به منبع تغذیه باید قطع شود. با این حال در این مورد نیز زیاد نگران نباشد برخی از شارژها از قابلیت IC یا مدار یکپارچه (Integrated Circuitry) برخوردارند که از بیش از حد شارژ شدن باتری جلوگیری می‌کند.
  • همیشه یادتان باشد که نگذارید گوشی آن قدر شارژ مصرف کند تا خاموش شود البته در این مورد هم زیاد جای نگرانی نیست زیرا گوشی‌های امروزی قبل از اینکه باتری به معنی اوقعی خالی شود، خاموش می‌شوند. این نکته را نیز در ذهن داشته باشد که گوشی‌ها حتی در صورت خاموش بودن نیز از باتری استفاده می‌کنند.
  • باتری‌ گوشی‌های هوشمند هنگامی که به دست مشتری می‌رسند حدود 40 درصد شارژ دارند، پس هنگام استفاده اولیه، طبق دستورالعمل باتری گوشی هوشمند خود را به طور کامل شارژ کنید زیرا شارژ ناقص در بار اول باعث می‌شود تا استرس اولیه بر روی سلول‌های باتری کاهش یابد و در طی استفاده‌ بلند مدت شارژ باتری سریع‌تر خالی شود.
  • گرما و یا سرمای شدید می‌تواند به باتری گوشی و سلول‌های آن صدمه بزند. هنگامی که گوشی شما بیش از حد گرم می‌شود از آن استفاده نکنید و بگذارید تا گوشی به دمای مناسب برسد. دمای مناسب برای اینگونه تجهیزات صفر تا 35 درجه سانتی گراد است. همچنین در صورت امکان هنگام شارژ گوشی را از قاب محافظ آن خارج کنید.

با تمام این تفاسیر و مباحث گفته شده، زیاد خود را نگران نکنید. تا حد امکان مراقب باشید تا گوشی هوشمندتان بیش از حد شارژ نشود، در معرض گرما و سرمای شدید قرار نگیرد و دیگر مواردی که در مقاله اشاره شد رعایت کنید، زیرا برای استفاده گوشی در طولانی مدت بهتر خواهد بود. اما اگر اینگونه هم نشد، اصلا خودتان را ناراحت نکنید زیرا گوشی‌های هوشمند و به خصوص باتری‌ها جزو دستگاه‌های مصرفی هستند و عمر محدودی دارند. بنابراین، در صورت مشاهده اینکه باتری گوشی هوشمندتان کارایی گذشته را ندارد، با توجه به هزینه نه چندان زیاد یک باتری جدید، می‌توانید آن را تعویض کنید.

منبع Businessinsider Chargetech Samsung
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها