دریچه‌ تاریخ: سیستم عامل لینوکس متولد شد

25 سال پیش در چنین سیستم‌عاملی آزاد برای رایانه‌ها به نام لینوکس توسط لینوس توروالدز منتشر شد.

لینوس بندیکت توروالدز (Linus Benedict Torvalds) در ۲۸ دسامبر سال ۱۹۶۹ میلادی در هلسینکی فنلاند متولد شد. پدرش خبرنگار رادیو و تلویزیون و مادرش خبرنگار خبرگزاری فنلاند بود.

لینوس یک مهندس نرم‌افزار است که همگان وی را به خاطر آغاز و توسعه‌ی هسته لینوکس و همچنین نرم‌افزار گیت می‌شناسند. او انگیزه‌‌ی خود را برای برنامه‌نویس‌شدن نداشتن پول کافی برای اجرای یونیکس بر روی دستگاه شخصی‌اش بیان می‌کند و اینکه دوستانش بازی‌هایی روی رایانه‌شان داشتند که او توان پرداخت هزینه‌ی آن‌ها را نداشت. برای رفع این نیاز او به یادگیری برنامه‌نویسی روی آورد. پس از چندی لینوس معمار و سازنده‌ی ارشد پروژه‌ی هسته‌ی لینوکس شد.

لینوس بندیکت توروالدز؛ توسعه دهنده‌ی لینوکس
لینوس بندیکت توروالدز؛ توسعه دهنده‌ی لینوکس

نام‌گذاری لینوکس

در آغاز لینوس توروالدز می‌خواست هسته‌ای که خود توسعه داده بود را فریکس نامگذاری نماید، اما دوستش که مدیریت سرور را بر عهده داشت، آن را لینوکس توروالدز نامگذاری کرد و این نام ماندگار شد.

لینوکس چیست؟

لینوکس (Linux)، نام یک سیستم عامل رایانه‌ای می‌باشد که معروف‌ترین نمونه از نرم افزارهای آزاد (اُپن سورس) محسوب می‌شود. اما باید دانست که از دید فنی لینوکس تنها نامی است برای هسته‌ی سیستم‌عامل و نه کل آن. در واقع تنها باید هسته لینوکس را لینوکس نامید، اما به طور معمول این واژه به سیستم عامل‌های یونیکس مانندی (یا گنو/لینوکسی) اطلاق می‌شود که بر مبنای هسته‌ی لینوکس و کتاب‌خانه‌ها و ابزارهای پروژه‌ی گنو بنا شده‌اند.

گنو/لینوکس مزیت‌های بسیاری نسبت به سایر سیستم عامل‌ها داشته و از امنیت بالایی برخوردار است. مثلا وجود دیواره‌ی آتش در هسته‌ی سیستم عامل و همچنین وجود لایه‌های امنیتی مختلف در آن، قیمت پایین آن و در دسترس بودن رایگان خود سیستم عامل و اکثر نرم افزارهای آن. اما مهمترین برتری گنو/لینوکس، نسبت به سیستم‌عامل‌های انحصاری این است که این سیستم، نرم‌افزار آزاد می‌باشد یعنی هیچ شرکت، دولت یا گروهی صاحب آن نیست.

توکس پنگوئن؛ نشان لینوکس

توکس پنگوئن؛ نشان لینوکس
توکس پنگوئن؛ نشان لینوکس

لینوس توروالدز یک پنگوئن را به عنوان نشان لینوکس انتخاب کرد. البته این نشان چندان جدی نیست! توکس در حقیقت نشانگر یک وضعیت بدون نگرانی حرکت لینوکس می‌باشد.

منبع wikipedia

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد