10 بیماری که عامل اصلی مرگ و میر افراد در جهان هستند

بیشتر اوقات، در صحبت از خطرناک‌ترین بیماری‌ها و علل مرگ و میر، اولین چیزی به که به ذهن ما خطور می‌کند اینست که بیماری‌های لاعلاج بیش از هرچیز دیگری به مرگ افراد در سراسر جهان منجر می‌شوند. با این حال، بسیاری از این بیماری‌های لاعلاج در لیست بیماریهایی که بیشترین عامل مرگ و میر را در سرتاسر جهان را تشکیل می‌دهند قرار ندارند جالب‌تر اینکه اکثر بیماری‌های خطرناک تا حدود زیادی قابل پیشگیری هستند و با انجام برخی اقدامات لازم می‌توان از خطر ابتلا به این بیماری‌ها کاست. در هر صورت، در این مقاله می‌خواهیم بیماری‌هایی که بیشتر از همه باعث مرگ انسان‌ها شده‌اند را به شما معرفی کنیم. با  دیجی رو همراه باشید.

1. بیماری قلبی ایسکمیکبیماریهایی که عامل بیشتر مرگ و میرها هستند

بیماری قلبی ایسکمیک یکی از مرگبار ترین بیماری‌ها در جهان شناخته می‌شود. این بیماری هنگامی رخ می‌دهد که رگ های خونی که مسئولیت رساندن خون به قلب را برعهده دارند باریک و تنگ شوند. در صورت عدم درمان و رسیدگی به موقع، بیمار با مشکلاتی مانند اختلال گردش خون، درد قفسه سینه و نارسایی قلبی روبر می‌شود. اگرچه این بیماری هنوز هم یکی از علل اصلی مرگ و میر افراد در سراسر جهان به حساب می‌آید اما میزان مرگ ناشی از این بیماری در ایالات متحده و اروپا کاهش یافته است. برخی از عواملی که خطر بروز این بیماری را  افزایش می‌دهند فشار خون بالا، سیگار کشیدن، کلسترول بالا، اضافه وزن و دیابت هستند.

2. سکته مغزی

بیماریهایی که عامل بیشتر مرگ و میرها هستند

سكته مغزی هنگامی رخ می‌دهد كه رگ‌های خونی در مغز پاره یا مسدود شود. این اتفاق به نرسیدن اکسیژن به سلولهای مغزی و مرگ سلول‌ها می‌انجامد. سکته مغزی می‌تواند به فلج شدن فرد منجر شود. رسیدگی فوری به بیمار در ساعات اولیه حیاتی است. اگر درمان در سه ساعت اول پس از سکته مغزی صورت گیرد احتمال فلج شدن پایین خواهد آمد. عوامل خطرناکی که به بروز این بیماری کمک می‌کنند سابقه خانوادگی سکته مغزی، فشار خون بالا، سیگار کشیدن و … هستند. یکی از اولین‌ها راه‌ها برای جلوگیری از سکته مغزی اینست که سبک زندگی سالم را انتخاب و حفظ کنید.

3. عفونت مجاری تنفسی تحتانیبیماریهایی که عامل بیشتر مرگ و میرها هستند

این بیماری با عفونت ریه‌ها یا مجاری تنفسی خود را نشان می‌دهد و علت عفونت‌ ریه می‌تواند آنفولانزا، ذات الریه، سل و برونشیت باشد. این بیماری بیشتر به وسیله‌ی ویروس‌ها ایجاد می‌شود اما باکتری‌ها نیز در ایجاد چنین بیماری دخیل هستند. علائم اصلی این بیماری شامل احساس تنگی و خس خس گلو و از نفس افتادن می‌باشد. در صورت عدم درمان به موقع فرد بیمار با نارسایی تنفسی و حتی مرگ مواجه می‌شود.

4. دیابتبیماریهایی که عامل بیشتر مرگ و میرها هستند

این بیماری بر تولید انسولین در بدن اثر می‌گذارد. در دیابت نوع 1، لوزالمعده قادر به تولید انسولین نیست. در دیابت نوع 2 ، لوزالمعده قادر به تولید کافی انسولین نیست و در نتیجه فرد بیمار با کمبود نسبی انسولین مواجه می‌شود. دیابت نوع 2 به دلیل سبک زندگی نامناسب مانند رژیم غذایی ضعیف، عدم ورزش و اضافه وزن به وجود می‌آید. در آغاز شیوع بیماری، با انجام ورزش، اصلاح رژیم غذایی و درمان تحت نظر پزشک می‌توان دیابت نوع 2 را درمان کرد. اگرچه این بیماری همیشه قابل پیشگیری نیست، اما با داشتن سبک زندگی بهتر می‌توان شدت علائم آن را کنترل کرد.

5. سلبیماریهایی که عامل بیشتر مرگ و میرها هستند

سل یک بیماری ریوی است که به وسیله‌ی باکتریهایی به نام مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می‌شود. اگرچه این بیماری قابل درمان است اما مواردی از مقاومت در برابر درمان‌های معمولی نیز گزارش شده است. سل یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر در افراد مبتلا به HIV است. برای جلوگیری از این بیماری‌ها باید واکسن BCG تزریق شود. در صورتی که فکر می‌کنید در معرض این ویروس هستید سریعاً به دکتر مراجعه کرده و دارو مصرف کنید.

6. بیماری مزمن انسداد ریویبیماریهایی که عامل بیشتر مرگ و میرها هستند

این بیماری روی عملکرد ریه‌ها اثر گذاشته و نفش کشیدن راحت را برای بیمار دشوار می‌کند. این امر عمدتاً ناشی از مصرف دخانیات و همچنین دود سیگار است. در سال 2012 بیش از 3.28 میلیون نفر در سراسر جهان به علت این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. بیماری مزمن انسداد ریوی بسیار خطرناک است و باید آن را جدی گرفت زیرا حدود 5.8 درصد از کل مرگ و میرها در جهان را در بر می‌گیرد. بنابراین برای جلوگیری از این بیماری ترک سیگار بسیار مهم است.

7. اسهالبیماریهایی که عامل بیشتر مرگ و میرها هستند

اسهال با دفع مکرر در روز مشخص می‌شود و اگر این بیماری بیش از چند روز ادامه داشته باشد باعث کاهش نمک و آب بدن می‌شود. در سال 2012 حدود 2.42 میلیون نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. حدود 4.3 درصد از کل مرگ و میرها در جهان به علت ابتلا به این بیماری رخ می‌دهد. اسهال همچنین دومین علت اصلی مرگ و میر در کودکان خردسال است.

8. ایدزبیماریهایی که عامل بیشتر مرگ و میرها هستند

ایدز نوعی بیماری ناشی از نقص ایمنی یا ویروس HIV است و از طریق مایعات بدن منتقل می‌شود. وقتی ویروس وارد بدن شد به سلول‌های T که مسئول سیستم ایمنی بدن هستند حمله می‌کند. در سال 2012 حدود 1.7 میلیون نفر در اثر HIV / AIDS جان باختند. علاوه بر این، ایدز  عامل مرگ و میر حدود 3.1 درصد افراد در جهان است.

9. سرطان‌های تنفسیبیماریهایی که عامل بیشتر مرگ و میرها هستند

بیماری‌هایی مانند سرطان ریه و سرطان برونشیت در این دسته قرار می‌گیرند. یکی از دلایل اصلی بروز این سرطان‌ها، آلودگی ناشی از استعمال دخانیات و دود سیگار است. محصولات سرطان زای دیگری نیز وجود دارند که منجر به بروز سرطان می‌شوند. برآوردها نشان می‌دهد که 2.4 درصد از کل مرگ و میرها ناشی از سرطان‌های تنفسی است.

10. بیماری آلزایمزبیماریهایی که عامل بیشتر مرگ و میرها هستند

آلزایمر یک بیماری پیشرونده است که باعث از دست دادن حافظه شده و عملکرد طبیعی ذهن را مختل می‌کند. همچنین بر ذهن، رفتار معمولی و خرد فرد اثر می‌گذارد. در اغلب مواقع نیز زوال عقل به دلیل ابتلا به بیماری آلزایمر رخ می‌دهد.

منبع most10.top
مطالب پیشنهادی
guest
2 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها