آی پینز

با 10 مورد از کوچک‌ترین حیوانات جهان آشنا شوید

جانوران در اشکال و اندازه‌های مختلف از حیوانات ریز و کوچک گرفته تا بسیار بزرگ و غول‌پیکر در طبیعت وجود دارند. ممکن است در نظر اول فکر کنید هرچقدر حیوانات ابعاد بزرگ‌تری داشته باشند، به همان نسبت هم برایشان بهتر است اما باید بگوییم در بسیاری از موارد، ریزنقشی و کوچک بودن آن‌ها در واقع یک مزیت به حساب می‌آید. حیوانات کوچک و ریز نقش برای زنده ماندن به منابع غذایی کمتری احتیاج دارند، تولیدمثل معمولاً در آن‌ها بیشتر بوده و به راحتی می‌توانند از شر شکارچیان، خطرات موجود و حیوانات درنده در امان مانده و یا حتی برای خواب زمستانی به هرجایی پناه ببرند.

با این مقدمه کوتاه، در ادامه مقاله با دیجی‌رو همراه شوید تا شما را با کوچک‌ترین حیوانات جهان آشنا کنیم.

کوچک‌ترین حیوانات 1

1- خرگوش کوتوله

خرگوش‌های پیگمی یا به اصطلاح کوتوله طول بدنشان معمولاً بین 9.4 تا 11.4 اینچ (24- 29 سانتی‌متر) است و این نژاد به عنوان کوچک‌ترین خرگوش دنیا شناخته شده می‌شود. وزن یک خرگوش پیگمی بالغ تنها 400 گرم بوده و در آمریکای شمالی یافت می‌شود. آن‌ها به طور کلی در مناطقی که دارای خاک عمیق باشد زندگی می‌کنند، چرا که به منظور تامین غذا و پوشاندن خود می‌توانند در دسته‌های بلند مریم گلی پنهان شوند. به کمک این نوع پوشش امکان فرار از دست شکارچیان برای این خرگوش‌های کوچک اما سریع فراهم می‌شود.

کوچک‌ترین حیوانات 2

2- مارموست‌های کوتوله

مارموست پیگمی یا همان میمون‌های کوتوله کوچک‌ترین نوع میمون در جهان هستند. این حیوان بومی جنگل‌های انبوه و پرباران برزیل، کلمبیا، اکوادور، پرو و بولیوی بوده و طول بدن آن بدون در نظر گرفتن دم بین 5.5 تا 6.3 اینچ (14- 16 سانتی‌متر) اندازه‌گیری شده است. این میمون‌های بسیار کوچک در بدو تولد تنها 15 گرم وزن دارند!

کوچک‌ترین حیوانات 4

3- لمور موشی مادام برت

با وجود اینکه مارموست کوتوله به عنوان کوچکترین میمون شناخته می‌شود، عنوان کوچک‌ترین پستاندار به لمور موشی مادام برت تعلق دارد که در پارک ملی میتی کریندی واقع در ماداگاسکار غربی یافت می‌شود. این پستاندار کوچک به طور میانگین دارای طول 92 میلی‌متری بوده و وزن آن تقریبا 30 گرم اندازه‌گیری شده است.

کوچک‌ترین حیوانات 3

4- موش شبگرد اتروریایی

این موش با دندان‌های سفیدی که دارد به طور تقریبی وزنی معادل 1.2 تا 2.7 گرم داشته که همین موضوع او را به کوچکترین پستاندار دنیا از نظر وزنی تبدیل می‌کند. اما طول این موش بین 36 تا 53 میلی‌متر اندازه گیری می‌شود و همین دلیل باعث شده تا برای کسب لقب کوچک‌ترین پستاندار از نظر طولی در مقابل خفاش بامبل ببازد. جالب است بدانید موش شبگرد اتروریایی به نسبت وزن بدنی‌ای که دارد مغز بسیار بزرگی دارد، در واقع می‌توان گفت این نسبت به گونه‌ای بوده که می‌توان گفت این موش حتی از انسان هم مغز بزرگ‌تری دارد!

کوچک‌ترین حیوانات 5

5- لاکپشت خالدار پدلوپر

کوچک‌ترین لاکپشت دنیا، لاک‌پشت خالدار پدلوپر نام دارد که در آفریقای جنوبی یافت می‌شود. اندازه‌گیری‌های این نوع لاکپشت از جنس نر طولی بین 6 تا 8 سانتی‌متر را نشان می‌دهد؛ این درحالی است که لاکپشت‌های خالدار پدلوپری که ماده هستند کمی بزرگ‌تر بوده و نزدیک به 10 سانتی‌متر اندازه‌گیری شده‌اند. این لاکپشت‌های کوچک از گیاهان کوچک و علوفه تغذیه کرده و همچنین از شکاف‌های ریز ما بین صخره‌ها به عنوان پناهگاه استفاده می‌کنند.

کوچک‌ترین حیوانات 6

6- مرغ مگس‌خوار زنبوری

مرغ مگس‌خوار زنبوری که از آن با عنوان مرغ پرزنبوری یا مرغ پرنده زرین نیز یاد می‌شود کوچک‌ترین پرنده خون‌گرم مهره‌دار در سطح دنیا شناخته می‌شود. طول این پرنده تنها 5.7 سانتی‌متر بوده و وزنی معادل 1.8 گرم دارد.

کوچک‌ترین حیوانات 7

7- خفاش خوک‌بینی کیتی

خفاش خوک‌بینی کیتی (Craseonycteris thonglongyai) یا همان خفاش بامبل در تایلند و برمه یافت می‌شود. این نوع خفاش کوچک‌ترین خفاش موجود در دنیا بوده و طولی معادل 30 تا 40 میلی‌متر دارد. وزن آن هم برابر با 1.5 تا 2 گرم است. دلیل انتخاب این اسم داشتن پوزه خوک مانند روی صورت این خفاش است و می‌توان گفت از نظر اندازه تقریباً با زنبور عسل برابری می‌کند. خفاش‌های خوک‌بینی کیتی معمولا به صورت جمع صد نفره در غارهای آهکی زندگی می‌کنند.

کوچک‌ترین حیوانات 8

8- مار نخی

گمان می‌شود که مار نخی یا همان مار ظریف کور (Leptotyphlopidae) کوچک‌ترین مار دنیا باشد. طول بدن این مار تنها 11 سانتی‌متر بوده و در آمریکای شمالی و جنوبی، آسیا و آفریقا به وفور یافت می‌شود. جالب است بدانید مار نخی 87 گونه مختلف دارد و مهم‌ترین مشخصه همه آن‌ها هم این است که همگی کور هستند. تغذیه این مارها از مورچه‌ها و موریانه‌ها بوده و بیشتر تمایل به مکیدن محتوای بدن حشرات و همچنین پوست‌اندازی دارند.

کوچک‌ترین حیوانات 9

9- ماهی پدوسیپریس 

طول این ماهی تنها 7.99 میلی‌متر بوده و به همین علت هم به عنوان کوچک‌ترین ماهی دنیا شناخته می‌شود. ماهی پدوسیپریس در باتلاق‌های جزیره سوماترای اندونزی یافت می‌شود. نکته جالب توجه در مورد این ماهی آن است که با وجود جثه بسیار کوچکی که دارد می‌تواند از خشکسالی‌های شدید نیز جان سالم به در ببرد!

کوچک‌ترین حیوانات 10

10- پدوفرین آمانسیس

کوچک‌ترین قورباغه جهان پدوفرین آمانسیس (Paedophryne Amauensis) نام دارد که برای اولین بار در گینه نو در سال 2009 یافت شد. جالب است بدانید که هنوز برای این قورباغه نام رایجی انتخاب نشده است. این حیوان با داشتن بدنی به اندازه 7.7 میلی‌متر به عنوان کوچکترین مهره‌دار و البته کوچک‌ترین حیوان در لیست امروز دیجی‌رو معرفی می‌شود.

این مقاله در تیر ماه 1402 به روز شده است.

منبع onekindplanet
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Aboli89
Aboli89
2 سال قبل

عالی بود

محمد
محمد
1 سال قبل

عالی
فقط کم بود

عبیدالبه
عبیدالبه
1 سال قبل

حیبن یبن یبنلی وی یبجتب ست سرسیب بنسب سبح

امیرعباس
امیرعباس
پاسخ به  عبیدالبه
9 ماه قبل

مورچه خیلی کوچیکه