با 10 مورد از بزرگترین حیوانات جهان آشنا شوید

چقدر با بزرگترین حیوانات جهان آشنایی دارید؟ دنیای حیوانات هیچ حد و مرز و یا شکل خاصی ندارد به همین دلیل هم شاهد گوناگونی آن‌ها در ابعاد و اندازه‌‌های مختلف هستیم؛ از وال 30 متری گرفته تا سوسک‌های غول‌پیکر! هیچ شکی نیست که وزن، طول و یا قد حیوانات با یک‌دیگر متفاوت است و همین موضوع نیز آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. در ادامه این مقاله با دیجی‌رو همراه شوید تا شما را با غول‌پیکر‌ترین و بزرگترین حیوانات جهان در نوع خود آشنا کنیم.

*دقت کنید که این حیوانات هر کدام در گونه خود غول پیکر محسوب می‌شوند و قرار نیست از لحاظ ابعاد با حیوانات سایر گونه‌ها مقایسه شوند.

بزرگ‌ترین حیوانات جهان 1

1- سوسک جالوت

سوسک‌های جالوت بزرگترین نوع سوسک در جهان هستند که زیستگاه اصلی آن‌ها در جنگل‌های استوایی آفریقا می‌باشد. جالب است بدانید که این نوع سوسک به عنوان سنگین‌ترین حشره‌ در سطح جهان توانسته مقام اول را از آن خود کند. وزن سوسک جالوت 100 گرم بوده و طول آن حدوداً 11.5 سانتی‌‌متر اندازه‌گیری شده است. این سوسک‌های غول‌پیکر در رنگ‌‌های قهوه‌ای، سفید و سیاه در دل طبیعت دیده شده‌اند.

بزرگ‌ترین حیوانات جهان 2

2- سمندر چینی

سمندر غول‌پیکر چینی با داشتن متوسط وزنی معادل 30 کیلوگرم بزرگترین دوزیست حال حاضر دنیا است. جالب است بدانید وزن این سمندر چینی تا 60 کیلوگرم هم می‌رسد و طولی به اندازه 1.8 متر دارد. این حیوانات با عنوان فسیل زنده شناخته می‌شوند اما با وجود ذات و ماهیت جذابی که دارند در معرض خطر انقراض بوده و بسیار نادر هستند.

بزرگ‌ترین حیوانات جهان 3

3- شترمرغ

در حال حاضر به شترمرغ لقب بزرگترین پرنده زنده در دنیا داده شده است. شترمرغ‌ها معمولاً قدی معادل 2.7 متر داشته و وزن آن‌ها 156 کیلوگرم است. همچنین این گونه از پرندگان با داشتن سایز چشم 5 سانتی‌متری بزرگترین چشم‌ را در میان تمامی پرندگان دارند. جالب است بدانید شترمرغ‌ها دندان ندارند و بدون نوشیدن آب هم تا چندین روز زنده می‌مانند چراکه قادرند آب مورد نیازشان را در داخل بدن تولید کرده و همچنین از گیاهانی که می‌خورند استخراج کنند.

بزرگ‌ترین حیوانات جهان 4

4- کروکدیل آب شور

با داشتن طولی به اندازه 5.2 متر که بعضا تا 6.3 متر هم می‌رسد و همچنین وزن 453 کیلویی، کروکدیل آب شور به عنوان بزرگترین خزنده زنده دنیا شناخته می‌شود. این خزندگان به صورت گسترده در آب‌های شور هند، آسیا و استرالیا یافت می‌شوند و تقریباً از تمامی حیوانات تغذیه می‌کنند، حتی کوسه!

بزرگ‌ترین حیوانات جهان 5

5- کوسه نهنگ

کوسه نهنگ که با نام‌های وال کوسه یا کوسه کلی کر نیز شناخته می‌شود بزرگترین ماهی زنده خطاب شده و طولی به اندازه 12 متر دارد.  وزن این کوسه تا 22 تن نیز رسیده و از بینایی بسیار قوی برخوردار است اما با این وجود اغلب اوقات از پلانکتون‌ها تغذیه می‌کند! در حال حاضر کوسه‌نهنگ‌ها در دریاهای استوایی جهان یافت شده و بسیار آسیب‌پذیر هستند زیرا بسیاری از شکارچیان در سراسر دنیا به صید آن‌ها می‌پردازند.

بزرگ‌ترین حیوانات جهان 6

6- خرس قهوه‌ای

مقام بزرگترین گوشت‌خوار زنده روی زمین بین خرس‌های قهوه‌ای و خرس‌های قطبی مشترک است. با داشتن وزنی تقریباً برابر 1 تن و قد سه متری خرس قهوه‌ای توانسته این لقب را از آن خود کند. خرس‌های قهوه‌ای عمدتاً در جنگل‌های استوایی و کوهستان‌های آمریکای شمالی، آسیا و اروپا یافت می‌شوند؛ این درحالیست که برای دیدن خرس‌های قطبی لازم است به مناطق سردسیری نظیر نواحی قطب شمال سفر کنید. این حیوان بیشتر از مهره‌دارانی نظیر خوک آبی و گاو ماهی تغذیه می‌کند.

بزرگ‌ترین حیوانات جهان 8

7- فیل آفریقایی

بزرگترین حیوان در دسته فیل‌ها، فیل آفریقایی نام دارد که وزن او تا 7 تن نیز می‌رسد. فیل آفریقایی معمولاً از تنه تا دم 10.6 متر طول دارد و طول دست‌های آن هم به 4.2 متر می‌رسد. فیل ساوانا و فیل جنگی هر دو فیل آفریقایی هستند که در حال حاضر در لیست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرار گرفته‌اند، چرا که به شدت در معرض خطر انقراض هستند.

بزرگ‌ترین حیوانات جهان 7

8- زرافه

زرافه، این حیوان بلند قامت با قد 5.8 متری خود توانسته به بلندترین حیوان زنده روی زمین مبدل شود. گردن زرافه‌ها به تنهایی نزدیک به 1.8 متر طول دارد و به طور طبیعی در چمن‌زارهای آفریقای شرقی از گیاهان زمینی تغذیه کرده و همچنین با استفاده از زبان بلند و قابل تنظیم خود برگ‌های تازه و شاخه‌های تر را از روی درختان جدا می‌کند. نوزاد این حیوان بعد از 15 ماه دوره بارداری به دنیا آمده و در همان ابتدای تولد 2 متر قد دارد!

بزرگ‌ترین حیوانات جهان 9

9- ماهی مرکب

ماهی مرکب که به آن خساک (گویش بوشهری) و انکاس (گویش بندرعباسی) نیز می‌گویند اندازه‌ای اغراق آمیز داشته و ممکن است تصاویر وایرال شده از آن را بارها در صفحات مجازی دیده باشید. شنیده‌ها حاکی از این است که طول این حیوان به ۱۸ متر و یا حتی 27 متر نیز می‌رسد! با این حال بزرگترین ماهی مرکبی که اندازه آن به صورت رسمی ثبت شده، 14 متر طول داشته است. همچین ماهی مرکب از جمله بی‌مهرگانی است که با داشتن چشم‌هایی با قطر 25 سانتی‌متری لقب دارنده بزرگترین چشم در بین حیوانات را از آن خود کرده است.

بزرگ‌ترین حیوانات جهان 10

10- نهنگ آبی

نهنگ آبی بزرگترین حیوان در طول تمامی دوره‌ها بوده و هست و با داشتن وزنی معادل 180 تن و طولی نزدیک به 30 متر توانسته بدون هیچ رقیبی، این جایگاه را با افتخار از آن خود کند. جالب است بدانید تنها زبان این حیوان می‌تواند با اندازه یک فیل باشد و همچنین قلب نهنگ آبی به اندازه یک ماشین وزن دارد! اما گول این جثه‌ غول‌پیکر را نخورید چراکه با تمامی توصیفات گفته شده، این حیوان از پلانکتون‌های تک سلولی تغذیه می‌کند و آزارش به حیوانات کوچک‌تر از خود نمی‌رسد!

مطالب پیشنهادی
guest
3 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها