معرفی 5 سایت برتر برای حل معما و افزایش خلاقیت در روزهای قرنطینه

ذهن شما نیز مانند بدنتان به تمرین نیاز دارد تا سالم بماند. وب‌سایت‌هایی که در این مقاله معرفی می‌کنیم پر از پازل‌ها، معماها و چیستان‌های رایگان هستند تا بتوانید با استفاده از آن‌ها ذهن‌تان را فعال نگاه دارید. به خصوص این روزها که به واسطه شیوع ویروس کرونا، بسیار توصیه می‌شود که از خانه بیرون نرویم، انجام تفریحات سالم و مفیدی مانند بازی‌های فکری می‌تواند بسیار لذت‌بخش، سرگرم‌کننده و آموزنده باشد.

از طرف دیگر، بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند داشتن ذهنی فعال‌تر در دوره‌ی کهن‌سالی ارتباط مستقیمی با حل کردن پازل‌های عددی و حروفی دارد. در عین حال یافتن راه حل معماها و پازل‌ها به افزایش خلاقیت‌تان نیز کمک می‌کند. ولی پازل‌ها بیش از هر چیزی دیگری مفرح و سرگرم‌کننده هستند و می‌توانید با استفاده از آن‌ها تمرینی ذهنی و رایگان را تجربه کنید. در ادامه به بررسی برترین سایت‌های ارائه‌دهنده‌ی معماها می‌پردازیم. با ما در دیجی رو همراه باشید.

1. Puzzle Prime (وب): مجموعه‌ای بزرگ از معماها

5 سایت برتر حل معما و افزایش خلاقیت

پازل پرایم مجموعه‌ی کاملی از معماها را درون خود دارد. این وب‌سایت در کنار این معماها، انجمنی هم برای بحث‌های مرتبط با آن‌ها دارد و همچنین می‌توانید در بخش‌های دیگر این وب‌سایت کمیک، لطیفه و انواع دیگر سرگرمی‌ها را پیدا کنید. ولی معماهای این سایت قسمت اصلی آن هستند.

این وب‌سایت از پازل‌هایی در دسته‌بندی‌های بینش، چیستان، نتیجه‌گیری، کاربردی، ریاضی، کارآگاهی، شطرنج، خلاقیت و علمی تشکیل شده است. می‌توانید سطح دشواری پازل‌ها را انتخاب کنید (امکانی بسیار مفید اگر می‌خواهید این وب‌سایت را در اختیار کودک‌تان بگذارید) و سپس همه‌ی پازل‌های هر بخش را حل کنید. در هر پازل می‌توانید روی پاسخ کلیک کنید تا برای‌تان نمایان شود و تا ابد روی هر پرسش گیر نکنید.

بخش جداگانه‌ای برای پازل‌های تفریحی نیز وجود دارد که از هزارتوها، معماهای تصویری، پازل‌های اشیای مخفی و معماهای فیلم‌ها تشکیل شده است. این معماها را می‌توانید چاپ کنید و در اختیار کودکان بگذارید ولی بزرگسالان هم از حل‌شان لذت می‌برند.

اگر فکر می‌کنید مانند شرلوک هولمز کارآگاه خوبی هستید به بخش Puzzle Crime سر بزنید. در این بخش داستانی تعاملی را مشاهده می‌کنید که در هر مرحله سرنخ‌هایی را در اختیارتان می‌گذارد. این فعالیت می‌تواند برای کودکان و بزرگسالان بسیار جالب باشد.

2. Puzzle Choice (وب): پازل‌های چاپی کلاسیک

5 سایت برتر حل معما و افزایش خلاقیت

گاهی حل کردن پازل‌های چاپی لذت بیشتری دارد. اگر دوست دارید پازل‌هایتان را چاپ کنید و با کودک‌تان مشغول حل کردن آن‌ها شوید یا حتی در مهمانی و همراه افراد دیگر به حل آن‌ها بپردازید، Puzzle Choice مجموعه‌ای از بهترین معماهای کلاسیک را در اختیارتان می‌گذارد.

9 دسته‌بندی در این وب‌سایت موجود است که می‌توانید پازل‌هایتان را از آن‌ها انتخاب کنید: کلمات متقاطع، جست‌وجوی کلمات، سودوکو، پازل‌های منطقی، چیستان‌ها، عددی، بازی با کلمات، کوئیز و بازی کودکان. هیچ کدام از دسته‌بندی‌ها، مجموعه‌های بزرگی ندارند ولی تنوع پازل‌های چاپی آنقدر زیاد است که هر کسی را به مدت روزها سرگرم می‌کند.

هر کدام از این پازل‌های چاپی، نسخه‌ی آنلاینی هم دارند که می‌توانید در مرورگرتان بازی کنید. Puzzle Choice دسته‌بندی مجزایی برای بازی‌های آنلاین هم دارد که شامل چند بازی آرکید و چند پازل می‌شود. این وب‌سایت در گوشی‌ها عملکرد درستی ندارد و توصیه می‌کنیم آن را در لپ‌تاپ یا دسکتاپ‌تان باز کنید.

Puzzle Choice وب‌سایت بسیار خوبی برای دریافت پازل‌های چاپی و همچنین پازل‌های روزانه است. ولی اگر این همان چیزی نیست که دنبالش هستید می‌توانید به ادامه‌ی فهرست‌مان نگاهی بیندازید.

3. Matchstick Puzzles (وب): معماهای کلاسیک منطقی و خلاقانه

5 سایت برتر حل معما و افزایش خلاقیت

یکی از حالت‌های کلاسیک معماها، استفاده از چوب کبریت برای ایجاد یک معمای منطقی یا خلاقانه است. اگر تا به حال چنین معمایی را ندیده‌اید، آن‌ها به شکل چوب کبریت‌هایی هستند که به نحوه‌ی خاصی چیده شده‌اند و باید برای حل معما چند تایشان را بردارید یا جابه‌جا کنید.

Matchstick Puzzles مجموعه‌ی بزرگی از معماهای اینچنینی دارد که از معماهای معروفی تشکیل شده است. اکنون 92 پازل مختلف در این وب‌سایت موجود است که هر کدام ترتیبی از چینش چوب کبریت‌ها را در کنار پرسشی به شما ارائه می‌دهند. روی هر معما کلیک کنید تا توضیح بیشتری دریافت کنید و دوباره کلیک کنید تا پاسخ آن را ببینید.

بهترین راه این است که با چوب کبریت‌های خودتان این معماها را حل کنید. چوب کبریت‌هایتان را همانطوری که در پازل مطرح شده است، بچینید و شروع به حل آن کنید. این معماها برای کودکان بسیار جالب هستند ولی بعضی‌هایشان آنقدر سخت‌اند که حتی بزرگسالان هم نمی‌توانند آن‌ها را حل کنند.

4. Puzzling Stack Exchange (وب): انجمن پازل‌های روزانه

5 سایت برتر حل معما و افزایش خلاقیت

پلتفرم پرسش و پاسخ استک اکسچنج، بخش مخصوصی برای پازل‌ها دارد. کاربران این بخش پرسش‌های خود را مطرح می‌کنند، به معماهای سخت پاسخ می‌دهند و حتی سعی می‌کنند برای معماهایی که هیچ راه حلی ندارند، پاسخی پیدا کنند. این وب‌سایت، انجمن شگفت‌انگیزی برای علاقمندان به پازل است.

هر روز پرسش‌های جدیدی در این بخش مطرح می‌شود. این پرسش‌ها در زمینه‌های مختلفی هستند و در دسته‌هایی مانند منطقی، ریاضی، و بازی با کلمات و همچنین موضوعات پیشرفته‌تری مانند ریاضیات، برنامه‌نویسی، طراحی، علمی و غیره جای می‌گیرند. نحوه‌ی نمایش متن در این انجمن نیز بسیار جالب است، افراد می‌توانند متن خود را مخفی کنند تا پاسخ معما لو نرود. با بردن ماوس روی این متن‌های مخفی، پاسخ برایتان نمایش داده می‌شود.

می‌توانید بدون ثبت‌نام از محتوای این وب‌سایت استفاده کنید ولی برای نظر دادن یا مطرح کردن پرسش‌ها به حساب کاربری نیاز دارید. در این وب‌سایت قسمتی مخصوص پرسش‌های بی‌پاسخ وجود دارد. اگر فکر می‌کنید می‌توانید پرسشی را حل کنید که صدها کاربر دیگر از پس آن بر نیامده‌اند، سراغ این بخش بروید.

5. Gpuzzles (وب): پازل‌های مطرح شده در مصاحبه‌های کاری گوگل، اپل و شرکت‌های دیگر

5 سایت برتر حل معما و افزایش خلاقیت

بسیار از استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناوری در مصاحبه‌ی استخدامی خود پازل‌های دشواری را مطرح می‌کنند. بسیاری از این پرسش‌ها لو رفته‌اند و می‌توانید با استفاده از آن‌ها هوش‌تان را بسنجید. Genius Puzzles یا Gpuzzles این معماها را در وب‌سایت خود جمع‌آوری کرده است و در کنار آن‌ها چیستان‌ها و پازل‌های دیگری را نیز مطرح می‌کند.

پازل‌های مصاحبه‌ای با نام شرکت‌ها مرتب شده‌اند و می‌توانید شرکت‌هایی مانند گوگل، اپل، مایکروسافت، آمازون، فلیپ‌کارت، سامسونگ، یاهو، ادوبی، اوراکل و اینتل را در این وب‌سایت بیابید. هر کدام از پرسش‌ها به همراه پاسخ‌شان ارائه شده‌اند و همچنین می‌توانید برای یافتن راه حل‌های جایگزین به قسمت نظرات بروید.

علاوه برای پازل‌های مصاحبه‌ای، Gpuzzles مجموعه‌ای از معماها و پازل‌های دیگر هم دارد. هر روز در بخش Daily Challenge می‌توانید پازل جدیدی را ببینید. پاسخ معماهای روزانه، روز بعد اعلام می‌شوند و به این ترتیب زمان کافی دارید تا به این معما فکر کنید و در قسمت نظرات درباره‌ی آن به گفت‌وگو بپردازید.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع makeuseof
مطالب مرتبط
3 دیدگاه
قدیمی‌ترین‌ها
جدیدترین‌ها محبوب‌ترین‌ها
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
Z
2 ماه قبل

یه معما دارم برام حل کنیدمیشه؟

آران رضایی
پاسخ به  Z
2 ماه قبل

بله

آران رضایی
پاسخ به  Z
2 ماه قبل

بله بفرمایید