بلیط هواپیما

بهترین باغ وحش های جهان را بشناسید

اگرچه باغ وحش های زیادی در سراسر جهان وجود دارد، اما همه باغ وحش‌ها مثل هم نیستند. در حالی که برخی از آن‌ها می‌توانند مراکز مهم تحقیق و حفاظت باشند، برخی دیگر به جهت شرایط نامساعد نگهداری حیوانات خبرساز می‌شوند! ما در مطلب پیش رو بهترین باغ وحش‌های جهان را تجزیه و تحلیل کرده‌ایم تا لیستی از پارک‌هایی که همیشه در صدر برترین‌ها هستند را تهیه کنیم. با ما همراه باشید.

1- باغ وحش سن دیگو، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

بهترین باغ وحش های جهان را بشناسید

با توجه به اینکه این باغ وحش بارها و بارها در لیست‌های مختلف ظاهر شده است، می‌توان گفت که باغ وحش سن دیه گو بهترین باغ وحش جهان است. این باغ وحش که در سال 1916 تأسیس شد، در حال حاضر توسط انجمن جانورشناسی سن دیگو اداره می‌شود. باغ وحش سن دیگو بیش از 4000 حیوان مجزا متعلق به بیش از 800 گونه را در خود جای داده است. باغ وحش مساحتی بالغ بر 100 هکتار در داخل پارک Balboa شهر دارد که خود در میان منظره‌ای زیبا از تپه‌ها و دره‌ها واقع شده است. حدود 6500 گونه گیاهی کمیاب و منحصر به فرد نیز بسیاری از مناطق باغ وحش را پوشانده است. باغ وحش به عنوان محل پرورش تعدادی از گونه‌های عجیب و غریب از جمله کوآلا، ببر، گوریل، زرافه، بونوبو، لاک پشت گالاپاگوس و دیگر حیوانات عمل می‌کند. زیستگاه‌های زیست جغرافیایی بازسازی شده باغ وحش سند دیه گو، مانند جنگل‌های بارانی گرمسیری، با حیوانات و پرندگان عجیب و غریب، زیستگاه قطب شمال، با خرس‌های قطبی و دیگر گونه‌های قطبی و زیستگاه رودخانه آسیایی، با ببرهای وحشی آن، برخی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری این باغ وحش هستند.

2- باغ وحش سنگاپور

بهترین باغ وحش های جهان را بشناسید

گفته می‌شود باغ وحش سنگاپور دومین مکان برتر جهان است و نمایشگاه حیوانات آن واقعاً شگفت‌انگیز است. باغ وحش به 11 منطقه اکولوژیکی تقسیم شده است، با زیستگاه‌های بازسازی شده که گونه‌های مربوط به هر منطقه را در خود جای داده است. جنگل شکننده (The Fragile Forest) (تقلید از زیستگاه جنگل‌های بارانی)، توندرا یخ زده (the Frozen Tundra) (محل نگهداری خرس قطبی و دیگر گونه‌های قطبی)، پادشاهی پریمات (the Primate Kingdom) (با 39 نخستی اولیه خود در جزایر جداگانه خود) و باغ خزندگان (لاک پشت‌های غول پیکر، اژدهای کومودو و مارهای سمی) برخی از جاذبه‌های برتر این باغ وحش دیدنی آسیایی هستند. این باغ وحش، مکانی ایده‌آل برای دیدارهای خانوادگی است و برنامه‌های ویژه‌ای مخصوص کودکان طراحی شده است که شامل تور Kidzranger است که در آن به بچه‌ها اجازه می‌دهند نقش یک نگهبان باغ وحش را بازی کنند. نمایش حیوانات در باغ وحش سنگاپور تجربیات به یادماندنی زیادی را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌آورد.

3- باغ وحش چستر، چشایر، انگلستان

بهترین باغ وحش های جهان را بشناسید

باغ وحش چستر که توسط جورج ماترسهد (George Mottershead) و خانواده‌اش در آپتون-بای-چستر، چشایر، انگلستان، تأسیس شد، درهای خود را در سال 1931 به روی عموم باز کرد. در حال حاضر، انجمن جانورشناسی شمال انگلستان، سازمانی که با بودجه خیریه تأمین مالی می‌شود، این باغ وحش را اداره می‌کند. گزارش شده است که بیش از 1.4 میلیون بازدیدکننده در سال 2014 از باغ وحش چستر دیدن کرده‌اند که آن را به محبوب‌ترین باغ وحش در کل انگلستان تبدیل کرده است. این اولین باغ وحش در انگلستان است که فیل‌های آسیایی را با موفقیت پرورش داد. چستر بیش از 20000 حیوان متعلق به بیش از 500 گونه را در خود جای داده است. از برجسته‌ترین نمایشگاه‌های این باغ وحش، روح جگوار (the Spirit of the Jaguar)، قلمرو میمون قرمز (the Realm of the Red Ape)، تجربه کرگدن تساوو (the Tsavo Rhino Experience)، مرکز پرورش شامپانزه‌ها (the Chimpanzee Breeding Center)، و حفاظت از سگ‌های نقاشی شده در پارک ملی موکومازی (the Mkomazi National Park Painted Dogs Conserve) هستند.

4- Tiergarten Schönbrunn، وین، اتریش

بهترین باغ وحش های جهان را بشناسید

Tiergarten Schönbrunn در وین دارای سابقه طولانی است. تاریخ آن به 31 جولای 1752 برمی‌گردد، تاریخی که این باغ وحش به طور رسمی تاسیس شد. در ابتدا فقط مخصوص اعضای خانواده سلطنتی در منطقه بود، اما بعداً درهای آن به روی عموم باز شد. این باغ وحش چند صد ساله امروزه یکی از مدرن‌ترین باغ وحش‌های اروپا است و در سال‌های 2009 و 2010 به عنوان بهترین باغ وحش منطقه انتخاب شده است. بیش از 500 گونه از حیوانات در Tiergarten زندگی می‌کنند که از آن جمله می‌توان ببرهای سیبری، اسب آبی، پاندا و کرگدن را نام برد. این باغ وحش در بالای لیست تماشای اکثر مردم قرار دارد. باغ وحش به چندین منطقه جغرافیایی تقسیم شده است که هر کدام دارای محیط‌های کوچک و ساکنان منحصر به فرد خود هستند.

5- تارونگا، سیدنی، استرالیا

بهترین باغ وحش های جهان را بشناسید

باغ وحش تارونگا در سیدنی استرالیا یکی از بهترین تجربه‌های باغ وحش را در جهان ارائه می‌دهد. این باغ وحش که برنده جایزه نیز بوده است، تنها 12 دقیقه با کشتی از Taronga Quay فاصله دارد و بیش از 4000 حیوان را در خود جای داده است. گونه‌های حیات وحش بومی استرالیا، از جمله کانگوروها و کوالاها، این باغ وحش را در کنار تعداد زیادی از حیوانات وارداتی خانه خود می‌دانند. این باغ وحش در حال حاضر به عنوان زیستگاه گروه بزرگی از گونه‌های مختلف شامپانزه‌، شامل 19 نفر از شامپانزه‌ها می‌باشد. تارونگا همچنین دومین باغ وحش در این کشور است که موفق به پرورش پلاتی پوس یا نوک اردکی (platypus) شده است. باغ وحش تارونگا در تمام طول سال باز است و هزینه بلیط‌های ورودی آن شامل توضیحاتی که توسط باغداران باغ وحش انجام می‌شود، سوار شدن بر روی تنها تله کابین سیدنی، Sky Safari و انواع سرگرمی‌ها می‌باشد.

6- باغ وحش ملی، پرتوریا، آفریقای جنوبی

بهترین باغ وحش های جهان را بشناسید

باغ وحش ملی جانورشناسی آفریقای جنوبی، که معمولاً به عنوان باغ وحش پرتوریا نامیده می‌شود، 85 هکتار از زمین‌های پرتوریا در آفریقای جنوبی را اشغال کرده است. این باغ وحش در مجموع 9،087 حیوان متعلق به 705 گونه را در خود جای داده است. محبوب‌ترین جاذبه در باغ وحش شامل زیستگاهی است که در آن یک گودال آبی بزرگ شبیه به ساوانای آفریقا ایجاد شده است. این گودال آبی، محل سکونت گونه‌های بومی آفریقایی مانند یوزپلنگ، کرگدن آفریقایی، زرافه، فیل آفریقایی و اسب آبی است.

7- باغ وحش برانکس، نیویورک، ایالات متحده آمریکا

بهترین باغ وحش های جهان را بشناسید

باغ وحش برانکس نیویورک یکی از قدیمی‌ترین (تاسیس در سال 1899) و بزرگترین (با مساحت 265 هکتار) باغ وحش‌ها در ایالات متحده است که یکی از بهترین تجربه‌های باغ وحش را در جهان ارائه می‌دهد. امروزه بیش از 6000 حیوان در اینجا زندگی می‌کنند. آن‌ها در زیستگاه‌های مناسب خود، از مراتع آفریقایی گرفته تا جنگل‌های بارانی گرمسیری آسیا، رشد می‌کنند. سالانه میلیون‌ها گردشگر از این باغ وحش دیدن می‌کنند. به ویژه جمعیت زیادی در روزهای چهارشنبه و آخر هفته، که قیمت ورودی آن تخفیف می‌یابد، در باغ وحش حضور می‌یابند. جنگل گوریل کنگو (The Congo Gorilla Forest)، با بازدید از تغذیه کردن حیوانات و نمایش گونه‌ها، یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌هایی است که در باغ وحش برانکس یافت می‌شود. باغ وحش همچنین نقش مهمی در پرورش گاومیش‌های وحشی نیز داشته است که بعداً در اوایل قرن بیستم، دوباره به طبیعت بازگشتند.

8- Zoologischer Garten، برلین، آلمان

بهترین باغ وحش های جهان را بشناسید

باغ وحش و آکواریوم برلین (Zoologischer Garten Und Aquarium Berlin به آلمانی) قدیمی‌ترین باغ وحش آلمان است. باغ وحش برلین توسط پادشاه پروس، فردریک ویلیام چهارم (Prussian King Frederick William IV) تأسیس شد و اولین عملیات خود را به طور رسمی برای اولین بار در سال 1844 آغاز کرد. جنگ جهانی دوم تأثیر مخربی بر باغ وحش داشت و اکثر حیوانات را کشت و تنها 91 نفر از این درگیری خونین جان سالم به در بردند. بازسازی باغ وحش در سال 1952 آغاز شد و امروزه حدود 16000 حیوان متعلق به 1500 گونه متمایز را در خود جای داده است. آکواریوم موجود در باغ وحش گونه‌های منحصر به فرد آبزیان شامل پیرانیاها، کوسه‌ها و ماهی‌ها که بسیاری از آن‌ها متعلق به اکوسیستم‌های صخره‌های مرجانی هستند را نشان می‌دهد .

9- پارک جانورشناسی ملی اسمیتسونین، واشنگتن دی سی، ایالات متحده آمریکا

بهترین باغ وحش های جهان را بشناسید

پارک ملی جانورشناسی اسمیتسونیان (Smithsonian National Zoological Park) به مساحت 163 هکتار که در پارک راک کریک (Rock Creek Park)، واشنگتن دی سی، ایالات متحده واقع شده است، سالانه حدود دو میلیون بازدیدکننده را به خود جذب می‌کند. این باغ وحش، میزبان بیش از 2000 حیوان متعلق به حدود 400 گونه است. حدود یک چهارم این گونه‌ها یا در دسته “در معرض خطر (endangered)” و یا در دسته “تهدید شده (threatened)” جانوران طبقه‌بندی شده‌اند. این گونه‌ها شامل پانداهای غول پیکر، فیل‌های آسیایی، ببرهای سوماتران و شیرهای آفریقایی هستند. بهترین خبر برای بازدیدکنندگان احتمالی این باغ وحش این است که برای ورود و لذت بردن از نمایشگاه‌های باغ وحش نیازی به پرداخت هزینه ورودی نیست!

10- باغ وحش پکن، چین

بهترین باغ وحش های جهان را بشناسید

باغ وحش پکن که در منطقه شی‌چنگ پکن چین واقع شده است، یکی از قدیمی‌ترین باغ وحش‌های این کشور است. این باغ وحش در سال 1906 زمانی که این کشور هنوز تحت کنترل سلسله چینگ بود تأسیس شد. وسعت آن 89 هکتار است و فقط 5.6 هکتار از آن دریاچه و حوضچه است. بیش از 450 گونه جانوری خشکی و 500 گونه آبزی در میان ساکنان ارزشمند این باغ وحش فهرست شده‌اند. این باغ وحش یکی از بزرگترین جاذبه‌های گردشگری شهر است که سالانه بیش از 6 میلیون بازدیدکننده دارد. مشهورترین نمایشگاه‌های باغ وحش پکن شامل گونه‌هایی است که در سرزمین اصلی چین بومی هستند، مانند پانداهای غول پیکر، سمندرهای غول پیکر چینی، تمساح‌های چینی، ببرهای جنوب چین، غزال‌ها و خرهای تبتی، و دیگر حیوانات.

منبع worldatlas
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها