فلای تودی

ترامپ خطاب به اپل: آیفون را در آمریکا بسازید نه در چین

روز جمعه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درمورد سقوط سهام اپل نظراتی تحقیرآمیز داد. در یک کنفرانس خبری، ترامپ از ساخته شدن آیفون در چین ابراز نارضایتی کرد و ادعای غلطی به تیم کوک مدیرعامل اپل مبنی بر تغییر وضعیت اپل نسبت داد.

در کنفرانس خبری کاخ سفید خبرنگاران از ترامپ پرسیدند که آیا درمورد سقوط سهام اپل نگران است؟ او جواب داد: «نه، نگران نیستم. ببینید از وقتی من رئیس جمهور شده‌ام آن ها به اعداد شگفت‌انگیزی رسیده‌اند و اوضاعشان خوب است.»

اما همه به اندازه‌ی او مطمئن نیستند، تیم کوک در نامه‌اش به سرمایه‌گذاران هشدار داده است که در گزارش یک‌چهارم پایانی سال 2018 با 9 میلیارد دلار کسری مواجه شده‌اند. تیم کوک موارد متعددی را در این قضیه مقصر می‌داند و به جنگ تجاری آمریکا و چین هم اشاره کرده است. همان روز بازار بورس سقوط 57 میلیارد دلاری اپل را گزارش داد.

ترامپ در ادامه درمورد وضعیت شرکت اپل گفت:

«اپل شرکت خوبی است ولی من باید نگران کشورمان باشم. فراموش نکنید که اپل محصولاتش را در چین می‌سازد. من به تیم کوک که دوستم است و خیلی دوستش دارم گفتم که محصولاتتان را در آمریکا بسازید. آن چیزهای قشنگ فوق‌العاده‌تان را در آمریکا بسازید. الان چین بزرگ‌ترین ذی‌نفع اپل است، چون محصولات آن‌جا ساخته می‌شوند.»

ترامپ از طرفداران اپل و مصرف‌کنندگان محصولات اپل است. مشخص نیست تیم کوک مدیرعامل اپل هم او را دوست خود می‌داند یا نه، اما به هرحال ترامپ نشان داد مدیرعامل اپل را دوست دارد.

اپل سال گذشته به ترامپ هشدار داد افزایش تعرفه‌های آمریکا بر چین باعث افزایش قیمت محصولاتش می‌شود. معاون ترامپ پاسخ داد محصولات اپل را معاف می‌کند، اما با وجود جنگ تجاری چین و آمریکا تهدیدها باقی است.

حرف‌های ترامپ درمورد اپل تمام نشد و ادامه داد:

«حالا کوک برای ساخت محوطه‌ای در آمریکا 350 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کند. تمرکز من روی آمریکاست. می‌خواهم شرکت‌هایی که در بیرون از کشور هستند، مثل شرکت‌های داخلی در آمریکا فعالیت کنند. می‌خواهم آیفون و محصولات فوق‌العاده دیگر اپل، در آمریکا ساخته شوند و همین اتفاق خواهد افتاد.»

البته صحبت‌های ترامپ درمورد سرمایه‌گذاری 350 میلیارد دلاری و ساخت محصولات در خاک آمریکا غلط است.

ژانویه پارسال اپل اعلام کرد در طول پنج سال 350 میلیارد دلار  به اقتصاد آمریکا تزریق می‌کند. ترامپ این خبر را در سطح وسیعی منتشر کرد اما پلیتیفکت با برسی خبر اعلام کرد این مبلغ شامل مالیات و موارد دیگر است و تنها 10% آن صرف سرمایه‌گذاری می‌شود.

حرف ترامپ در مورد محوطه درست بود. اپل 1 میلیارد دلار برای ساخت محوطه‌ای جدیدی سرمایه‌گذاری کرده که البته قرار نیست محصولات در آنجا ساخته شوند.

ترامپ از مدت‌ها پیش گفته که می‌خواهد محصولات در آمریکا ساخته شوند. او برای همین مسئله با تیم کوک ملاقات کرد و در سال 2017 ترامپ اعلام کرد تیم کوک قول داده سه کارخانه‌ی خیلی بزرگ در آمریکا بسازد. اما تابه‌حال عملی‌ترین اقدامی که در این زمینه صورت گرفته ساخت کارخانه‌ای در ویسکانسین برای تولید ال‌سی‌دی بوده است

 

منبع mashable
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها