آیا توییتر بالاخره پولی خواهد شد؟

به گزارش سی ان ان و به نقل از جک دورسی، مدیرعامل توییر، این شرکت سخت در تلاش است تا راه‌های مضاعفی را برای به دست آوردن پول از مخاطبان خود ایجاد کند که یکی از این راه‌ها، اضافه شدن مدل اشتراکی به این شبکه اجتماعی است. این تلاش‌ها در پی آن صورت می‌گیرد که درآمدهای تبلیغاتی توییتر در ماه‌های اخیر به شدت افت کرده و باعث نگرانی مدیران و سهام‌داران شده است.

جک دورسی در جریان ارائه گزارش مالی سه‌ماهه دوم سال 2020 به تحلیل‌گران گفت که احتمالاً امسال تست‌هایی را در این زمینه انجام خواهیم داد. وی با اذعان به اینکه در رابطه با زمان مناسب برای درخواست حق اشتراک از کاربران وسواس زیادی دارد، این مسئله را تأیید کرد که شرکت مطبوع او در حال حاضر راه‌های مختلفی را برای درآمدزایی بیشتر بررسی می‌کند و البته این راه‌‌های درآمدزایی هنوز در مراحل بسیار ابتدایی خود هستند.

اوایل ماه جاری و پس از انتشار یک آگهی استخدام از سوی توییتر که در رابطه با توسعه یک پلتفرم اشتراک با اسم رمز گریفون (Gryphon) بود، شایعاتی مطرح شد مبنی بر اینکه این شرکت قصد دارد یک گزینه پولی به سرویس خود اضافه کند. البته این خبر باعث افت ارزش سهام توییتر شد و از همین رو سهام‌داران به مدیران شرکت فشار وارد کردند که راه‌های دیگری برای درآمدزایی پیدا کنند.

جک دورسی، مدیرعامل توییر
جک دورسی، مدیرعامل توییر

همانند سایر پلتفرم‌های شبکه اجتماعی، توییتر هم بخش عمده‌ای از درآمد خود را از طریق ارائه سرویس رایگان به کاربران و نمایش تبلیغات هدفمند به آن‌ها به دست می‌آورد. البته در ماه‌های اخیر و به واسطه شیوع ویروس کرونا، این درآمدها به شکل قابل توجهی کاهش یافته‌اند و بر اساس آنچه که در گزارش مالی سه‌ماهه دوم توییتر آمده، درآمد تبلیغاتی شرکت در این بازه زمانی 562 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 23 درصد کمتر شده است.

البته شیوع کرونا تنها عامل کاهش درآمدهای تبلیغاتی توییتر نبوده و کمپینی که اخیراً به دنبال تظاهرات گسترده ضدنژادپرستی به راه افتاده، باعث شده تا بسیاری از شرکت‌های سفارش دهنده تبلیغات، ارائه تبلیغ به شبکه‌های مجازی را تحریم کنند. البته مدیران توییتر هنوز به میزان تأثیری که این کمپین بر روی درآمدهایشان داشته، هیچ اشاره‌ای نکرده‌اند.

جک دورسی در گزارش مالی خود، به مسئله هک شدن گسترده توییتر هم اشاره کرده و از یک هفته گذشته به عنوان “هفته سخت” یاد کرده است. همان‌طور که احتمالاً مطلع هستید، در طی هفته گذشته اکانت تعداد قابل ملاحظه‌ای از شرکت‌ها و افراد سرشناس سیاسی، ورزشی، هنری و تجاری، مورد حمله هکری قرار گرفتند و از این اکانت‌ها برای کلاهبرداری بیت کوینی از کاربران استفاده شد! اکانت افرادی مانند باراک اوباما، جو بایدن، جف بزوس و ایلان ماسک از جمله این اکانت‌ها بودند.

جک دورسی به خاطر این مسئله از سرمایه‌گذران عذرخواهی و اعلام کرد که همواره به مسئله امنیت نگاه ویژه‌ای داشته‌اند و از این پس نیز این موضوع را بسیار جدی‌تر خواهند گرفت.

منبع cnn
مطالب پیشنهادی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.