آمریکا برای حذف تجهیزات هواوی از شبکه‌ های خود 1 میلیارد دلار هزینه می‌کند

جفری استارکس، یکی از اعضای کمیسیون ارتباطات فدرال در مصاحبه‌ای اذعان داشت که ایالات متحده نه تنها باید از استفاده از تجهیزات شبکه هواوی برای ساخت شبکه 5 جی ممانعت به عمل آورد، بلکه این تجهیزات باید از خطوط 3 جی و 4 جی قدیمی‌تر نیز حذف شوند.

استارکس می‌گوید: شبکه‌های قدیمی‌ که از تجهیزات هواوی استفاده می‌کنند به همان اندازه شبکه‌های 5 جی که حاوی تجهیزات هواوی هستند خطرناک خواهند بود. در واقع، این عضو کمیسیون می‌گوید ایالات متحده باید مطمئن شود که در شبکه‌های فعلی هیچ خطر امنیتی وجود ندارد. اولین چیزی که باید بفهمیم این است که چه تعداد از حامل‌ها، تجهیزات خطرناکی در شبکه‌های خود دارند. یک انجمن متشکل از حامل‌های روستایی به  این عضو کمیسیون گفته است که تعداد عرضه‌کنندگان وایرلس روستایی که هنوز هم تجهیزات هواوی در شبکه‌های خود داشته باشند بسیار کم است. به گفته این انجمن، یک چهارم از 50 عضو از این ابزار خطرناک استفاده می‌کنند. پس از انجام این کار، مرحله بعدی تعیین دقیق عمق مسئله و میزان گسترش آن در شبکه‌ها است. برای اینکار باید فهمید که آیا شبکه خاصی از نرم افزار و کد یا تجهیزات هواوی که باید ممنوع باشند استفاده می‌کند یا خیر.

وی میافزاید: «آیا  آن‌ها به هسته شبکه مانند مسیریاب‌ها و سرورها می‌روند یا به آنتن‌ها و رادیوهایی که به قسمتی از شبکه متصل  می‌شوند؟ ما باید بدانیم کدام تجهیزاتی مشکل دارند.

هزینه 1 میلیارد دلاری حذف و جایگزینی تجهیزات

گام نهایی این است که تجهیزاتی را که خطر امنیتی محسوب می‌شوند جدا کنیم. بهترین راه برای انجام این کار فقط “جدا کردن و جایگزینی “قطعات و تجهیزات است. برای حامل‌های کوچکتر که تجهیزات هواوی را به دلیل ارزانتر بودن آن خریداری کرده‌اند، هزینه چنین پروژه‌ای، از سوی FCC تامین خواهند شد. این یک وام نیست چون پیش از اینکه سازنده چینی رسما از سوی دولت آمریکا به عنوان یک خطر امنیتی ملی محسوب شود، تصمیم‌گیری‌ها برای خرید ابزار ارزان‌تر و مقرون به صرفه از هواوی توسط اپراتورهای بی‌سیم روستایی گرفته شده بود. بر این اساس، هزینه حذف تجهیزات شبکه‌های خطرناک شرکت هواوی و سایر تامین کنندگان چیزی بین 700 تا 1 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

خطر تجهیزات شبکه هواوی چیست؟

حذف تجهیزات هواوی از شبکه‌های5جی، 4 و 3 جی امریکا

قانونگذاران ایالات متحده نگران هستند که طبق قوانین کمونیست چینی، هواوی مجبور به جاسوسی و جمع آوری اطلاعات از طرف دولت شود و همچنین باعث شده بسیاری از افراد به این موضوع فکر کنند که در محصولات هواوی پلتفرم ‌یا قطعاتی پنهان شده است که می‌تواند اسرار مصرف کننده و شرکت آمریکایی را به پکن ارسال کند. هواوی بارها این ادعا را رد کرده و رئیس شرکت لیانگ هو پیشنهاد امضای قرارداد “عدم جاسوسی” را داده است. با این وجود، قانون مجوز دفاع ملی، دولت آمریکا را از خرید تجهیزات از شرکت هواوی و زد تی ای منع می‌کند. جفری استارکس عضو کمیسیون FCC می‌گوید:

من می‌دانم که برخی حامل‌ها تجهیزات هواوی را در زیرساخت‌های خود دارند و  اطلاعاتی درباره تهدیداتی که این تجهیزات چینی برای چنین شبکه‌هایی دارند دریافت کرده‌ام. همچنین گزارش‌های دیگر نشان می‌دهد که در اروپا افرادی، کد نرم‌افزاری را در تجهیزات چینی شناسایی کرده‌اند که گفته می‌شود خطرناک هستند. این ماهیت کلی برخی از تهدیداتی است که ما اکنون شاهد آن هستیم.

در حالی که چهار حامل بزرگ ایالات متحده از هواوی در شبکه های خود استفاده نمی‌کنند استارکس می‌گوید:

اگر تنها یک حامل آمریکا مشکلی امنیتی داشته باشد در این صورت، همه‌ی ما با یک مشکل امنیتی روبرو هستیم. FCC به حمایت از صندوق خدمات جهانی برای هر حاملی که تجهیزات از راه دور “ضعیف و غیرایمن” دارد فکر می‌کند. این صندوق به سرویس‌های اینترنتی و ارتباطات مخابراتی برای آمریکایی‌های کم درآمد و کسانی که در مناطق روستایی زندگی می کنند، کمک می‌‌کند.

هواوی بزرگترین تامین‌کننده تجهیزات شبکه در جهان است و چندین کشور همچنان در حال بحث در این باره هستند که آیا استفاده از این تجهیزات را در شبکه های 5 جی خود ممنوع کنند یا خیر. تاکنون، به جز ایالات متحده آمریکا، در کشورهای ژاپن، نیوزیلند و استرالیا نیز این ممنوعیت اعمال شده است.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع phonearena

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar