دیجی فکت: با ۳۰ دانستنی درباره‌ی واکسن آشنا شوید

واکسن چیزی است که اکثر ما در کودکی آن را دریافت کرده‌ایم و در بزرگسالی نه خیلی چیزی از آن می دانیم نه خیلی تجربه‌اش می کنیم. این درمان حیاتی، سالهاست که با آمدنش آسایش را در زمینه‌ی برخی از بیماری‌ها برای بشر فراهم کرده پس بد نیست که دانستنی‌های مربوط به آن را مطالعه کنید تا به اهمیت تاریخچه و اطلاعات مرتبط به آن دست پیدا کنید. در ادامه با دیجی‌رو همراه باشید.

۱.کودکانی که طبق برنامه‌ی پیشنهادی واکسینه می‌شوند، در دو سال اول زندگی شان ۲۴ بار سوزن می‌زنند که این آن ها را در برابر ۱۴ نوع بیماری ایمن می‌سازد.

۲. از آن جایی که بیماری‌هایی مانند هپاتیت  B می‌توانند برای نوزدان کشنده باشند، اکثر کودکان در آمریکا ۳ واکسن اولشان را در طی ۲۴ ساعت بعد از تولد دریافت می‌کنند.

۳. از سال ۲۰۱۰، آمریکا با افزایش موارد سیاه  سرفه رو به رو شد چرا که بعضی والدین تصمیم گرفته بودند کودکانشان را واکسینه نکنند.

۴.بعضی واکسن‌ها مانند واکسن های هپاتیت ب یا HPV به طور چشمگیری ریسک ابتلا به سرطان کبد یا دهانه‌ی رحم را در فرد کاهش می‌دهند.

۵.یکی از دلایلی که والدین ترجیح می‌دهند فرزندانشان را واکسینه نکنند این باور است که واکسن باعث اوتیسم میشود. با این که کذب بودن این ادعا ثابت شده اما سازمانهای مختلف ضد واکسیناسیونی همچنان بر این مسئله پا فشاری می‌کنند.

۶. واکسن یکی از قدیمی ترین درمان‌های پزشکی است، قدیمی‌تر از آنتی بیوتیک‌ها یا داروهای بیهوشی .

۷. آبله، بیماری‌ای که می‌تواند شیوع عظیمی داشته باشد و نرخ مرگ و میر آن ۳۰ درصد است، الهام بخش اولین متد واکسیناسیون مدرن بود.

۸. تلقیح یا واکسیناسیون علیه بیماری های کشنده اولین بار از چین و هند باستان آغاز شد. آن ها دلمه ها و زخم های افرادی که از آبله نجات یافته بودند را بر می داشتند و بعد افراد سالم آن را استنشاق می کردند تا بیماری را به صورت جزئی گرفته و مصونیت پیدا کنند.

۹. در حال حاضر برای ۲۲ بیماری مختلف واکسن وجود دارد.

۱۰. در سال ۱۹۶۷، آبله بیش از میلیون نفر را در سراسر دنیا کشت و بعد یک دوره ی ۱۰ ساله برای ریشه کنی بیماری انجام شد. آخرین مورد آبله در سال ۱۹۷۷ در آفریقا مشاهده شده .

۱۱. روش آسیای شرقی برای واکسیناسیون چند صد سال پیش به خاورمیانه رسید .در سال ۱۷۷۰، اروپایی هایی که به خارج مسافرت کردند این روش را مشاهده کردند و آن را به جوامع خود معرفی کردند.

۱۲. جورج واشنگتن دستور داد که تمام اعضا و سربازان ارتش انقلابی واکسن آبله دریافت کنند.

۱۳. بریتانیا نخستین کشوری بود که قوانین مبنی بر واکسیناسیون را تصویب کرد. اولین قانون که در سال ۱۸۴۰ تصویب شد برای تمام فقرا واکسیناسیون رایگان آبله ارائه می‌کرد. ۱۴ سال بعد، دولت قانون دیگری مبنی بر این که همه ی کودکان باید واکسینه شوند را تصویب کرد و برای والدینی که از این اقدام سر باز می‌زدند جریمه و زندان تعیین شده‌بود.

۱۴. بریتانیا اولین جنبش مخالف واکسن را در خودش  داشت. در سال ۱۸۵۳ اولین انجمن ضد واکسن در این کشور ایجاد شد که بعد هم در کشورهای دیگر از جمله آمریکا دفتر زدند.

۱۵. ادوارد جنی شکل مدرن واکسیناسیون را در سال ۱۷۹۶ توسعه داد. او بعد از این که دید شیر فروشان در برابر آبله مقاومند، با موفقیت از آبله ی گاوی که فرم ضعیف تری از بیماری بود کودکان را واکسینه کرد.

۱۶. با اینکه استفاده‌ی ادوارد جنی از آبله‌ی گاوی تحت عنوان واکسنی برای آبله موثر بود، اما بسیار بحث برانگیز شد. مخالفان اولیه‌ی این متد ادعا می کردند که افرادی که واکسن می زنند آخر سر به گاو تبدیل می‌شوند.

۱۷. در برخی موارد مانند کزاز و مننژیت بدن شما پادتن‌هایی تولید می کند که از آن‌هایی که در برابر بیماری واقعی تولید می‌شوند قوی‌ترند.

۱۸. تا وقتی که واکسن‌ها سر وقت زده بشوند. بیش از ۹۹ درصد افراد واکسینه شده در برابر گوشک ، سرخک و سرخچه مصون خواهند بود .

۱۹. ۲ نوع واکسن وجود دارد: واکسن‌هایی که از بیماری ضعیف شده ساخته شده‌اند و واکسن‌هایی که از بیماری مرده و غیر فعال ساخته شده‌اند. با اینکه واکسن‌هایی که از بیماری‌های ضعیف شده ساخته شده‌اند موثرترند، اما چون به شرایط خاص و سردی برای نگهداری احتیاج دارند، بعضی از نقاط  دنیا واکسن های مرده را ترجیح می دهند.

۲۰. توماس جفرسون آنقدر تحت تاثیر واکسیناسیون آبله بود که خودش روشش را یاد گرفت و در موارد بسیاری  انجام  داد.

۲۱. اگر ۸۳% از جمعیتی واکسن سرخک زرده باشند، ۱۷ درصد باقیمانده ی جمعیت از واگیر بیماری مصون و ایمن می‌مانند.

۲۲. گلبول های سفید خون درسیستم ایمنی بدن توانایی به خاطر داشتن ویروس ها و باکتری هایی که با آن ها مواجه می‌شوند را دارند و واکسن ها از همین موضع استفاده می‌کنند و ورژنی شبیه اما تهدید نکننده از بیماری را به بدن معرفی می‌کنند و بدین ترتیب به آن یاد می دهند که در صورت بروز بیماری واقعی چطور مبارزه کند .

۲۳.بیماریهایی که از طریق واکسن قابل پیشگیری هستند شامل آبله مرغان، دیفتری، هپاتیت ب ،هموفیلوس آنفولانزا، سرخک، اوریون یا گوشک، سرخچه، سیاه سرفه، فلج اطفال، روتاویروس، آبله، کزاز و آنفولانزا می‌شوند.

۲۴. واکسیناسیون می‌تواند عوارض جانبی خفیفی از جمله تب و لرز  یا تورم ناحیه ی سوزن ایجاد کند.

۲۵. عوارض جانبی شدید نسبت به واکسن شامل ذات الریه و تشنج می‌شوند و سریع باید تحت مراقبت‌های پزشکی قرار بگیرند. چنین عوارضی بسیار نادر و غیر عادی هستند.

۲۶. در سال ۱۹۵۵ یک کمپانی کالیفرنیایی به خاطر اشتباهی که در ساخت واکسن فلج اطفال مرتکب شده بود باعث شد از ۲۰۰ هزار کودکی که این واکسن را دریافت کردند ۱۹۲ نفر فلج شده و ۱۰ نفر فوت شدند.

۲۷. یک کودک واکسن نزده در طی سفرش به اروپا در سال ۲۰۰۸ سرخک گرفت و تا زمانیکه بیماری‌اش در سن دیگو تشخیص داده شد، ۱۱ کودک دیگر در آمریکا بیمار شده و ۷۰ نفر دیگر قرنطینه شدند.

۲۸. ویروس پاپیلوم انسانی می‌تواند انواع مختلفی از سرطان ها را در مردان و زنان ایجاد کنند اما واکسن آن از این ویروس و متعاقبا از سرطان های به دنبال آن هم جلوگیری خواهدکرد.

۲۹. اکثریت قریب به اتفاق موارد سرخک در آمریکا به وسیله‌ی آمریکایی‌هایی آورده می‌شود که بدون واکسینه شدن به کشورهای دیگر سفر می کنند.

۳۰. یک ریه از یک کودک سقط شده، سلول‌های لازم برای ۳۰۰ میلیون واکسیناسیون را فراهم می‌کند.

 

منبع factretriever
مطالب پیشنهادی
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها