دیجی فکت: با 21 دانستنی غلط مربوط به سلامتی آشنا شوید

خوردن هویج باعث می‌شود که در تاریکی بهتر ببینید، بعد از غذا خوردن شنا نکنید و‌گر‌نه عضله‌ها‌یتان می‌گیرد، برای این‌که از سلامتی بهتری برخوردار باشید روزی ۸ لیوان آب بنوشید، در محصولات ارگانیک از هیچ آفت کشی استفاده نمی‌شود. این‌ها فقط برخی از باور‌‌های نا‌‌‌‌‌‌‌‌‌درست هستند که به گوش ما خورده‌اند اما حالا وقت آن رسیده که به این تصورات غلط پایان دهید. در ادامه دانستنی‌هایی راجع به سلامتی که در واقع غلط هستند آورده شده پس در ادامه با دیجی‌رو همراه باشید.

۱. شیر خوردن خیلی برای سلامتی خوب است! این فقط یک تبلیغات موفق بود که گرفت و این باور را در سر ما ایجاد کرد که شیر غذایی جادویی است. مطالعات هیچ ارتباط مشخصی را میان خوردن شیر بیشتر و داشتن استخوان‌های سالم‌تر نشان نداده‌اند. شیر جزو غذا‌های خوب است اما آنقدر‌ها معجزه‌گر نیست.

۲. تمام غذا‌های ارگانیک بدون آفت کش بوده و مغذی‌تر‌ند ! واقعیت این است که تمام غذا‌های ارگانیک بدون آفت کش نبوده و لزوما برایتان بهتر نیستند. کشاورزان ارگانیک هم از مواد شیمیایی خاصی استفاده می کنند که گاها خطرناک‌تر از آفت کش‌های معمولی‌اند، اما واقعیت این است که نگرانی‌ای بابت سطح مواد شیمیایی غذایی ارگانیک و غیر ارگانیک وجود ندارد و غذای ارگانیک طبق مطالعات بسیار متعددی که انجام شده مغذی‌تر از غذای غیر ارگانیک نمی‌باشند.

۳. اگر غذایی که روی زمین می‌افتد را تا ۵ ثانیه بعد بخوریم مشکلی پیش نمی‌آید! باکتری‌ها در میلی ثانیه می‌توانند وارد شوند و هیچ دوره‌ی امنی از این جهت وجود ندارد. همه چیز بستگی به این دارد که سطحی که رویش غذا افتاده چقدر تمیز است.

۴. شکلات خوردن باعث آکنه می‌شود! به مدت یک ماه دانشمندان به گروهی از افراد شکلات‌هایی که ۱۰ برابر مقدار طبیعی شکلاتی بودند دادند و به گروهی دیگر شکلات‌های تقلبی دادند. وقتی  بثورات پوستی و جوش‌های صورت افراد قبل و بعد از آزمایش را شمارش کردند، هیچ تغییری مشاهده نکردند.

۵. خوردن یک سیب در روز شما را از دکتر بی‌نیاز می‌کند! سیب‌ها حاوی ویتامین c و فیبر هستند که مواد مهمی برای سلامتی طولانی مدت‌اند، اما این‌ها تمام چیزی که شما لازم دارید نیست. و اگر ویروس خاصی وارد بدن شما شود، سیب هیچ کاری از دستش بر نمی‌آید.

۶. قند‌های طبیعی مثل عسل از شکر‌های فرآوری شده بهترند!  قند، قند است و هیچ فرقی ندارد، تنها تفاوت این است که محصولاتی مانند شکلات که از شکر‌های فرآوری شده ساخته شده‌اند ممکن است بیش از مقدار طبیعی قند داشته باشند.

۷. قهوه مانع رشد شما می‌شود! اکثر تحقیقات هیچ ارتباطی میان مصرف کافئین و رشد استخوان‌ها در کودکان پیدا نکرده‌اند. در بزرگ‌‌سالان هم استفاده‌ی بیش از حد از کافئین می‌تواند به میزان کمی بر جذب کلسیم تاثیر بگذارد .

۸. بستنی خوردن باعث می‌شود سرما خوردگی‌تان بدتر شود! اصلا این طور نیست و بر‌عکس طبق گفته‌ی پزشکان، محصولات لبنی می‌توانند گلو درد شما را تسکین داده و کالری مورد نیازی که ممکن است میل به جور دیگر دریافت کردنش نداشته باشید را برایتان فراهم می‌آورند.

۹. شکر به اندازه‌ی هروئین اعتیاد آور است! مسئله این است که اعتیاد در تصویر برداری عصبی از مغز مشخص نمی‌شود، پس با اینکه ممکن است سیستم پاداش و جزای مغز در هنگام استعمال شکر و مواد مخدر به یک صورت عمل کند، اما تا زمانی‌که این مسئله حل نشده و مدرک قابل رویتی ارائه نشده، نباید چنین چیزی را تایید رسمی کرد.

۱۰. شکر باعث پیش فعالی در کودکان می‌شود! مطالعات علمی متعددی در این زمینه انجام شده‌اند، اما هیچ کدام مدرکی برای اثبات این موضوع بدست نیاورده‌اند. این باور غلط تنها از یک نامه‌ی بی‌پایه و اساس در سال ۱۹۷۴ نشات گرفته است.

۱۱. وقتی اکسیژن بهتان نرسد خونتان آبی می‌شود! خونتان هیچ وقت آبی نمی‌شود و اگر هم بهتان اکسیژن نرسد قرمز تیره می‌شود.

۱۲. انسان‌ها فقط ۵ حس دارند! بویایی، چشایی، بینایی، شنوایی و لامسه تازه ابتدا‌ی کار است. حس تعادل، دما، زمان، درد و غیره را فراموش نکنید.

۱۳. خوردن هویج باعث می‌شود که شب‌ها بهتر ببینید! ویتامین آ یک ماده‌ی مغذی مهم موجود در هویج است که برای سلامتی چشم‌ها هم مفید است، اما خوردن کلی هویج به شما دید ابر انسانی نخواهد داد.

۱۴. بارداری باعث می‌شود که کمی خنگ شوید! مطالعات در این زمینه نتایجی ترکیبی داشتند. برخی تاثیرات کوچکی را در طی بارداری بر مغز و برخی هیچ تاثیر منفی‌ای را نشان ندادند. و بر‌عکس شواهد زیادی مبنی بر این‌که بارداری زنان را مرتب‌تر و باهوش‌تر می‌کند وجود دارد.

۱۵. مو‌ها و ناخن‌ها بعد از مرگ به رشد‌شان ادامه می‌دهند! این طور نیست، مسئله این است که پوست خشک می‌شود و جمع می‌شود و این باعث می‌شود مو و ناخن‌ها رشد کرده بنظر برسند.

۱۶. انسان‌ها نمی‌توانند سلول‌های مغزی جدیدی ایجاد کنند! تمام سلول‌های مغزی‌تان از پیش در سر‌تان قرار نگرفته‌اند. شواهد فراوانی وجود دارند که نشان می‌دهند مغز حداقل در برخی نواحی‌اش در بزرگ‌سالی هم سلول جدید ایجاد می‌کند.

۱۷. اگر آدامس را قورت بدهید ۷ سال طول می‌کشد تا هضم شود! آدامس هم مثل مواد غذایی و خوردنی دیگر از یک طرف وارد و از یک طرف خارج می‌شوند. هضم نمی‌شوند، اما توی بدنتان هم نخواهند ماند.

۱۸. مایکروویو می‌تواند موجب سرطان شود! مایکروویو فقط غذا را گرم می‌کند و سرطانی در کار نیست. تابش‌های مختلفی می‌توانند سرطان ایجاد کنند که این بستگی به دوز آن‌ها دارد. مثلا نور خورشید بیش از حد موجب سرطان پوست می‌شود اما میزان مناسب آن ویتامین دی بدن‌تان را تامین می‌کند.

۱۹. بعد از غذا خوردن باید یک ساعت صبر کنید و بعد شنا کنید و‌گرنه عضلات‌تان می‌گیرند! نظریه پشت این قضیه ممکن است این باشد که هضم غذا خون را به سمت معده می‌برد که یعنی خون کمتری در دسترس عضلات‌تان و این احتمال گرفتگی‌شان را بالا می‌برد اما باید گفت که هیچ گونه شواهدی برای حمایت از این موضوع وجود ندارد.

۲۰. همه باید روزی ۸ لیوان آب بخورند! هیدراته ماندن خیلی خوب است اما این باور غلط هم خیلی عجیب است. فقط کافی است وقتی تشنه‌اید آب بنوشید یا به جای نوشیدنی‌های الکلی یا پر کالری آب را انتخاب کنید؛ لازم نیست لیوان‌ها را بشمارید.

۲۱. شکر قهوه ای از شکر سفید سالم‌تر است! اصلا همچین چیزی نیست و شکر قهوه‌ای همان شکر سفید است که ماده‌ای به نام  ملاس به آن اضافه شده.

منبع .businessinsider
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها