اضطراب برد خودروهای برقی چیست و چگونه می‌توان بر آن غلبه کرد؟

استفاده و تولید خودروهای برقی در حال افزایش است و این روزها در میان مردم از محبوبیت زیادی برخوردار شده‌اند. این خودروها در مقایسه با وسایل نقلیه سنتی مزایای قابل توجهی دارند که باعث شده تا سیر صعودی محبوبیت و پیشرفت را تجربه کنند. به نظر می‌رسد خودروهای برقی ارزان‌تر بوده و برای محیط زیست آسیب بسیار کمتری دارند. اما با این حال، نمی‌توان گفت که این ماشین‌ها عاری از ضرر هستند.

در حال حاضر تنوع خودروهای برقی محدود بوده و برای ادامه کارکرد به منبع برق نیاز دارند. همچنین این خودروها جزو فناوری‌های نو به حساب آمده و زیرساخت‌های لازم برای ادامه رشد و استفاده از آن‌ها در حال توسعه و گسترش است. برای اکثر دارندگان خودروهای برقی این موضوع باعث ایجاد اضطراب برد می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با مفهوم اضطراب برد خودروهای برقی آشنا شویم.

اضطراب برد خودروهای برقی چیست؟

اضطراب برد خودروهای برقی در واقع حسی است که اکثر صاحبان خودروهای برقی آن را هنگام رانندگی تجربه می‌کنند. در واقع اضطراب برد همان احساس نگرانی است که فرد از فکر کردن به این قضیه که آیا قبل از رسیدن به مقصد مورد نظر ممکن است نیروی ماشین تمام شده و نیاز به شارژ مجدد باتری داشته باشد یا نه، تمام وجودش را فرا می‌گیرد.

حقیقت اینجاست که شما حین راندن یک ماشین با سوخت گازی یا بنزینی، می‌توانید باک آن را در هر ایستگاه موجود در مسیر و یا شهر خود پر کنید؛ اما ایستگاه‌های شارژ مختص به ماشین‌های برقی هنوز همگانی نشده‌اند و در هر جایی پیدا نمی‌شوند. به همین دلیل هم احتمال تمام شدن نیروی باتری و عدم توانایی در پیدا کردن ایستگاه برای شارژ مجدد ماشین وجود داشته و یک دغدغه اساسی به حساب می‌آید.

همچنین باید توجه داشته باشید که برد خودروهای برقی نیز به عوامل مختلفی از جمله زمینی که روی آن رانندگی می‌کنید، سرعت رانندگی و وزن وسیله نقلیه بستگی دارد. متاسفانه همه افراد درک درستی از این موارد نداشته و به همین دلیل نمی‌توانند در پیش‌بینی درست میزان استفاده از باتری ماشین به خودشان اعتماد کنند.

اضطراب برد خودروهای برقی چیست؟

آیا اضطراب برد خودروی برقی حتمی است؟

اضطراب برد خودروهای برقی تاحدودی طبیعی است اما با این حال در بسیاری از اوقات بی‌مورد است. خودروهای برقی برد بسیار بالایی دارند و بیشتر از 200 مایل (321 کیلومتر) را می‌توانند به راحتی طی کنند. به همین دلیل نگرانی از برد ماشین در سفرهای کوتاه اهمیتی ندارد. بسیاری از رانندگان ماشین‌های برقی تنها یک بار در هفته وسیله نقلیه خود را شارژ کرده و این مقدار برای رفت و آمدهای عادی کافی خواهد بود.

در مورد سفرها و مسافت‌های طولانی باید برد خودروی برقی خود را حتماً در نظر بگیرید؛ از آنجایی که زیرساخت‌های شارژ این ماشین‌ها بهبود زیادی پیدا کرده، نیاز به نگرانی زیادی در این زمینه نخواهید داشت. تعداد ایستگاه‌های شارژ مدام در حال افزایش است به همین دلیل کمتر مکانی وجود دارد که در آن ایستگاه شارژ پیدا نکنید.

آیا اضطراب برد خودروی برقی ضروری است؟

8 روش برای غلبه به اضطراب برد خودروهای برقی

اگر از خودروهای برقی استفاده می‌کنید، داشتن مقدار کمی از نگرانی غیرقابل اجتناب خواهد بود. حتی اگر مدت زیادی هم از خودروهای خود استفاده نکرده باشید این اضطراب کاملا طبیعی است. با این حال روش‌های زیادی وجود دارد که با انجام و کمک گرفتن از آن‌ها می‌توانید این اضطراب برد خودروهای برقی را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید.

خودروهای برقی خود را در خانه شارژ کنید

اضطراب برد با میزان نیروی ماشین شما ارتباط مستقیم دارد. با داشتن شارژر خانگی می‌توانید شب‌ها ماشین خود را شارژ کرده و هر روز سفر و رفت و آمدهای خود را با باتری کامل ماشین آغاز کنید. داشتن شارژر خانگی برای صاحبان خودروهای برقی ضروری نیست اما با داشتن آن اضطراب برد کمتری را تجربه خواهید کرد و به همین دلیل ارزش خرید و هزینه کردن را خواهد داشت.

برای مسیرهای طولانی برنامه‌ریزی داشته باشید

اکثر افراد هنگام در پیش گرفتن مسیرهای طولانی اضطراب برد خودروهای برقی را احساس می‌کنند. اگر قصد رفتن به سفر کوتاهی را دارید، محدودیتی در برد خودرو نخواهید داشت و نیاز به نگرانی نیست. شما می‌توانید مسیرهای طولانی را قبل از شروع سفر پیش از آن که شارژ خودرو تمام شود، تخمین بزنید. با این کار نه تنها می‌توان تخمین زد که به چه مقدار نیرو نیاز است، بلکه می‌توان مسیرهای کوتاه‌تر را نیز از قبل پیدا کرده و برای سفر انتخاب نمود.

از اپ ایستگاه شارژ استفاده کنید

ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی مدام در حال ساخت و افزایش هستند و به احتمال زیاد ایستگاه‌های شارژ بیشتری از آنچه فکر می‌کنید اطراف شما وجود دارد. اگر حین سفر بدانید که مسیر انتخابی شما چندین ایستگاه برای شارژ مجدد خودروی برقی شما دارد، نگرانی کمتری را تجربه خواهید کرد. در حال حاضر اپلیکیشن‌های زیادی در زمینه ایستگاه‌های شارژ طراحی شده‌اند که نقشه تمامی ایستگاه‌های موجود را دارند. با استفاده از این برنامه‌ها می‌توانید قبل و یا حتی حین رانندگی ایستگاه‌های شارژ را به سادگی پیدا کنید.

با سرعت کمتری رانندگی کنید

سرعتی که با آن رانندگی می‌کنید نقش بسیار مهمی در مصرف نیرو در خودروهای برقی دارد. به همین دلیل هم برای تجربه اضطراب برد کمتر توصیه می‌شود تمام تلاش خود را در رانندگی با سرعت پایین‌تر داشته باشید تا به همان اندازه برد خودروی برقی شما افزایش پیدا کند. این کار همچنین با مزایای امنیتی نیز برای سفر و جابجایی‌هایتان همراه خواهد بود.

از ترمز احیا‌کننده استفاده کنید

تمامی خودروهای برقی استفاده از ترمز احیا کننده را در اختیار رانندگان قرار می‌دهند. در سیستم ترمز احیاگر موتور حین استفاده از ترمز به عنوان یک مولد عمل کرده و از انرژی ایجاد شده از ترمز برای شارژ باتری استفاده می‌کند. باوجود اینکه این کار به طور کامل باتری ماشین شما را شارژ نخواهد کرد اما نیرویی مازادی را به باتری آن اضافه کرده و هر زمانی که پدال ترمز را بگیرید، از هدر رفتن انرژی جلوگیری خواهد کرد؛ در نتیجه این اتفاق اضطراب برد خودروی برقی شما بسیار کمتر خواهد شد. توجه داشته باشید که اگر قصد استفاده از ترمز احیا کننده را برای افزایش برد خودرویتان دارید باید تنظیمات آن را فعال کرده و در بالاترین حد ممکن قرار دهید.

8 روش برای غلبه به اضطراب برد خودروهای برقی

چمدان کمتری در سفرها با خود ببرید

برد خودروی برقی شما به وزنی که دارد هم بستگی خواهد داشت. اگر تصمیم دارید تا با خودروی برقی خود یک سفر طولانی را در پیش بگیرید توصیه می‌کنیم از حمل آیتم‌هایی که به آن نیازی ندارید و یا ضروری نیستند تا حد ممکن جلوگیری کنید. چراکه هر چقدر خودروی برقی شما سنگین‌تر شود به همان نسبت نیز برد آن کمتر خواهد شد. همچنین توجه داشته باشید که بردی که در تبلیغات خودروهای برقی مشاهده می‌کنید، با توجه به خالی بودن ماشین محاسبه شده است!

انجام کارهای اضافی را در خودروی برقی خود کمتر کنید

اگر دوست دارید حین رانندگی از تهویه هوا استفاده کنید، بهتر است به جای سیستم داخلی خودروی خود سعی در باز کردن پنجره‌ها داشته باشید. کنترل دمای ماشین از باتری خودرو تغذیه می‌کند و همین موضوع نیز باعث افزایش دما خواهد شد. دلیلی برای عذاب دادن به خودتان حین رانندگی وجود ندارد اما اگر برد خودروی برقی برایتان بسیار حائز اهمیت است و دوست دارید از اضطراب برد در امان باشید باید استفاده از این قابلیت‌های ماشین را به ویژه در سفرهای طولانی به حداقل برسانید.

خودروهای هیبریدی را جایگزین کنید

اگر هنوز خودروی برقی تهیه نکرده‌اید، آخرین راه حل برای کاهش اضطراب برد خرید یک خودروی هیبریدی است! خودروهای هیبریدی برای ادامه کارکرد خود می‌توانند هم از منبع گاز و هم از منابع برقی تغذیه و شارژ شوند. اکثر افرادی که دوست دارند برای طی کردن مسافت‌های کوتاه از خودروی برقی و برای سفرهای طولانی خود از وسیله نقلیه گازی استفاده کنند، سعی در خرید ماشین‌های هیبریدی دارند. اگر اولویت شما پیمودن سفرها و مسیرهای کوتاه است، یک خودروی نقلیه ترکیبی همچنان به شما این امکان را می‌دهد تا بیشتر مسافت‌های خود را به کمک نیروی برق انجام دهید.

کاهش و غلبه بر اضطراب برد خودروهای برقی

اضطراب برد خودروهای برقی یکی از حالات شایع بین دارندگان این سبک خودروهاست. برد ماشین‌های برقی یکی از دغدغه‌های اصلی مردم حین تصمیم‌گیری برای خرید آن‌ها است که به هیچ عنوان قابل نادیده‌گیری و انکار نیست چراکه هنوز ایستگاه‌های شارژ برقی به اندازه پمپ بنزین‌ها رایج نشده و به وفور در دسترس نیستند.

با این حال تجربه اضطراب برد نباید مانع خرید خودروهای برقی در شما شود، چراکه این اتفاق به راحتی قابل مدیریت و حل خواهد بود. شما به کمک خودروهای برقی می‌توانید هر سفری که دوست دارید بروید به شرط این که از قبل مسافت و در دسترس بودن ایستگاه‌های شارژ را مورد بررسی و توجه قرار دهید.

منبع Makeuseof
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها