آی پینز

بزرگترین کشورهای جهان کدامند؟

71 درصد سطح زمین با آب پوشیده شده و تنها 29 درصد آن را زمین‌های خشک در بر می‌گیرد. با توجه به این درصد کوچک، شاید فکر کنید که جای کافی برای کشورهای بزرگ و متراکم وجود ندارد در صورتی که چنین نیست. چندین کشور بزرگ در این سیاره وجود دارد که فوق‌العاده منحصر به فرد و متفاوت هستند. در ادامه به ذکر 5 مورد از بزرگترین کشورهای جهان می‌پردازیم. با دیجی رو همراه باشید.

1. روسیه، بزرگترین کشور جهان

روسیه، بزرگترین کشور جهان

روسیه بزرگترین کشور جهان است که 6.6 میلیون مایل مربع خشکی دارد. در سال 2017، جمعیت این کشور 144.5 میلیون نفر اعلام شد. این منطقه با 14 کشور هم مرز بوده و در کنار سه اقیانوس ساحلی قرار دارد: منطقه‌ی شمالگان، اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام. پایتخت روسیه مسکو است. در روسیه بیش از 100000 رودخانه وجود دارد که برخی از آن‌ها عنوان قوی‌ترین و طولانی‌ترین رودخانه‌های جهان را یدک می‌کشند. در این کشور، دریاچه‌های بسیار زیادی نیز وجود دارد که برخی از آن‌ها از جمله اونگا و لاداگو بزرگترین دریاچه‌هایی هستند که در اروپا می‌توان یافت. یکی از دریاچه‌ها به نام دریاچه بایکال که در سیبری قرار دارد نسبت به همه‌ی دریاچه‌های دیگر در کل دنیا آب بیشتری دارد. روسیه حدود 120 گروه قومی با بیش از 100 زبان دارد. این کشور زادگاه چندین نفر از بزرگترین هنرمندان و متفکران جهان از جمله فئودور داستایوفسکی، لئو تولستوی، پیتر ایلیچ چایکوفسکی آهنگساز و رقصنده باله به نام رودلف نوریف بوده است.

2. کانادا

کانادا، دومین کشور بزرگ جهانکانادا در جایگاه دوم بزرگترین کشورهای جهان قرار دارد. این کشور دارای 3.9 میلیون مایل مربع خشکی بوده و جمعیت آن در سال 2017، 36.71 میلیون نفر برآورد شد. این کشور با ایالات متحده هم مرز بوده و طولانی‌ترین خط ساحلی در جهان را دارد. پایتخت کانادا، اتاوا است. سواحل کانادا به قطب شمال، اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس چسبیده و این کشور از 13 استان و قلمرو تشکیل شده است. این کشور حجم آب بیشتری نسبت به سایر نقاط جهان دارد. برخی از بزرگترین دریاچه‌های آن دریاچه هورون، دریاچه سوپریور و دریاچه بیر هستند. بیش از 200 گروه قومی کانادا را خانه خود می‌دانند. افزون بر آن، کانادا اولین کشوری در جهان بود که سیاست چند فرهنگی را اتخاذ کرد. یک پنجم کل جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل می‌دهند. از  انواع مختلف اختراعات این کشور بازی بسکتبال، IMAX، تلفن بلک‌بری و دستگاه تنظیم‌کننده ضربان را می‌توان نام برد. تفریح و سرگرمی ملی آن‌ها هاکی روی یخ در زمستان و لاکراس در تابستان است.

3. ایالات متحده آمریکا

امریکا، سومین کشور بزرگ جهان

بحث درباره سومین کشور بزرگ جهان کمی پیچیده است چرا که بسیاری از منابع از جمله CIA World Factbook، ایالات متحده را به عنوان سومین کشور جهان معرفی می‌کنند. این منابع، نواحی خشک ایالات متحده را چیزی حدود 3.97 میلیون مایل مربع برآورد کرده‌اند که بزرگتر از چین است. با این حال، منتقدان این برآورد مدعی هستند که این ارقام به نفع ایالات متحده ذکر شده و با بررسی قلمروهای موردبحث مانند تایوان و آب‌های ساحلی و حوزه های آبریز، چین بسیار بزرگتر از ایالات متحده آمریکا است. با این وجود شما می‌توانید ایالات متحده یا چین را در جایگاه سوم بدانید.

برآوردهای نواحی خشک ایالات متحده چیزی حدود 3.6 تا 3.97 میلیون مایل مربع و جمعیت 325.7 میلیون نفری در سال 2017 را نشان می‌دهد. طبق گفته‌ی منابع، آمریکا، سومین کشور پرجمعیت جهان به شمار می‌رود. ایالات متحده بزرگترین اقتصاد جهان را دارد. پرجمعیت‌‌ترین شهرهای این کشور به ترتیب نیویورک، لس آنجلس و شیکاگو هستند. ایالات متحده آمریکا از شمال با کانادا و از جنوب با مکزیک هم‌مرز است. هیچ زبان رسمی در کشور وجود ندارد اما انگلیسی و اسپانیایی دو زبان رایج این کشور هستند. رودخانه‌های می سی سی پی و میسوری با هم طولانی‌ترین نظام رودخانه‌ا‌ی این کشور را تشکیل می‌دهند و بزرگترین دریاچه این کشور دریاچه سوپریور است. بسکتبال، بیسبال، فوتبال آمریکایی و هاکی روی یخ از محبوب‌ترین ورزش‌های این کشور هستند. اینترنت و سلاح‌های هسته‌ای حاصل اختراعات مردم این کشور است.

4. چین

چین، چهارمین کشور بزرگ جهان

چین با خشکی به مساحت 3.7 میلیون مایل مربع، جایگاه چهارم (یا سوم) بزرگترین کشورهای جهان را در اختیار دارد. در سال 2017، جمعیت کشور 1.4 میلیارد نفر بود. این کشور بیشترین جمعیت را در جهان دارد. پایتخت چین پکن بوده و در این کشور می‌توان ترکیبی از معماری سنتی و مدرن را مشاهده کرد . چین با افغانستان، برمه، بوتان، هند، کره شمالی، قزاقستان، قرقیزستان، لائوس، مغولستان، پاکستان، نپال، روسیه، تاجیکستان و ویتنام هم مرز است. کوه اورست در مرز بین نپال و چین قرار دارد. در این کشور به زبان‌های متعددی از جمله یو، وو، ماندارین، مین بی، مینان، گان، شیانگ و هاکا صحبت می‌شود. به ترتیب چهارمین و ششمین رودخانه‌های طویل جهان به نام‌های رودخانه یانگ تسه و رودخانه یلو در این کشور قرار دارند. دیوار بزرگ چین، بزرگترین ساخته‌ی دست انسان در جهان هم که 5،500 مایل طول دارد در این کشور واقع شده است.

5. برزیل

برزیل، پپنجین کشور بزرگ جهان

برزیل در جایگاه 5 کشور بزرگ جهان قرار گرفته است. این کشور خشکی به مساحت 3.3 میلیون مایل مربع دارد و در سال 2017، جمعیتی بالغ بر 209.3 میلیون نفر داشت. پایتخت این کشور برازیلیا و بزرگترین شهر آن سائوپائولو نام دارد. برزیل با تمام کشورهای آمریکای جنوبی به جز اکوادور و شیلی هم‌مرز است. جالب است بدانید که برزیل با کشور فرانسه نیز مرز مشترک دارد. این کشور خط ساحلی بزرگی به  طول 4655 مایل در سمت شرق کشور دارد. مردم این کشور به زبان پرتغالی صحبت می‌کنند. در واقع، برزیل تنها کشور آمریکای جنوبی است که مردم آن به این زبان صحبت می‌کنند.

تقریبا 60 درصد جنگل آمازون در این کشور واقع شده است. در این کشور  حیوانات بسیار متنوعی از جمله جگوار، شیرهای کوهی، تاپیر ها و آرمادیلو و غیره را می‌توان دید. هر ساله، میلیون‌ها گردشگر از برزیل دیدن می‌کنند. محبوب‌ترین ورزش این کشور فوتبال است.

منبع sporcle
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها