فلای تودی

آیا سیارک آپوفیس در سال 2068 به زمین برخورد می‌کند؟

چند وقتی است که شایعاتی در خصوص احتمال برخورد سیارکی با نام آپوفیس به زمین در سال 2068 مطرح شده و بسیاری را نگران کرده است. اما ناسا امروز با رد این موضوع گفته که سیاره ما حداقل برای یک قرن آینده از اصابت این جرم آسمانی در امان خواهد بود. با دیجی رو همراه باشید.

به گفته ناسا، نتایج حاصل از یک مشاهده جدید راداری در کنار تجزیه و تحلیل دقیق مدار به منجمان کمک کرده تا نتیجه بگیرند که حداقل تا 100 سال آینده هیچ گونه خطری از سوی آپوفیس سیاره زمین را تهدید نمی‌کند.

سیارک آپوفیس، که تخمین زده می‌شود حدود 340 متر قطر داشته باشد، در سال 2004 کشف شد و به سرعت به عنوان سیارکی مشهور شد که می‌تواند تهدیدی جدی برای زمین باشد. منجمان در ابتدا پیش‌بینی کرده بودند که این سیارک در سال 2029 به شکل ترسناکی به زمین نزدیک خواهد شد.

در ادامه و با انجام مطالعات دقیق‌تر خطر برخورد در سال 2029 رد شد، اما همچنان خطر بالقوه دیگری که می‌توانست از نزدیک شدن آپوفیس به زمین در سال 2036 ناشی شود، ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده بود.

سیارک نزدیک به زمین

هنگامی که آپوفیس در حوالی 5 مارس (15 اسفند) با فاصله 17 میلیون کیلومتری از کنار زمین رد شد، ستاره شناسان از فرصت استفاده کردند و با استفاده از مشاهدات راداری قدرتمند، تخمین مدار این سیارک به دور خورشید را با دقت بسیار زیادی تصحیح کردند و این مسئله به آن‌ها امکان داد تا با اطمینان خطر برخورد در سال 2068 و مدت‌ها پس از آن را رد کنند.

دیوید فارنوکیا از مرکز مطالعات اجرام نزدیک به زمین در ناسا (CNEOS) می‌گوید:

خطر برخورد در سال 2068 دیگر مطرح نیست و محاسبات ما هیچگونه احتمال خطری را حداقل برای 100 سال آینده نشان نمی‌دهد.

به کمک مشاهدات نوری اخیر و مشاهدات راداری بیشتر، عدم قطعیت در مورد مدار آپوفیس از صدها کیلومتر به تنها چند کیلومتر در سال 2029 تقلیل پیدا کرده و این موضوع دانش ما در مورد محل قرارگیری سیارک در سال 2029 و مدار حرکتی آن در سال‌های بعد را بسیار بیشتر کرده است. بنابراین، اکنون می‌توانیم آپوفیس را از لیست خطر حذف کنیم.

منبع orissapost
مطالب پیشنهادی
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین
حسین
1 سال قبل

خیلی بده من میترسم