فلای تودی

ویندوز سندباکس، راه‌کاری جدید برای اجرای بدون دردسر فایل‌های exe نامطمئن

حتماً برای شما هم اتفاق افتاده که یک فایل exe با منبعی ناشناس و نامطمئن در اختیار داشته باشید که البته نیازمند اجرای آن نیز هستید. در چنین شرایطی یک چالش بزرگ شکل می‌گیرد که از یک طرف ترس از آلوده شدن رایانه به انواع بدافزارها و ویروس‌ها مانع اجرای فایل مورد نظر می‌شود و از طرف دیگر تا زمانی که فایل را اجرا نکنید، متوجه عملکرد آن و محتوایی که در خود دارد نخواهید شد!

مایکروسافت با علم به این موضوع در تلاش است تا ریسک اجرای فایل‌های ناشناخته با پسوند exe را در سیستم عامل ویندوز به حداقل برساند. با وجود اینکه برخی کاربران حرفه‌ای‌تر از ماشین‌های مجازی برای بررسی برنامه‌های ناشناخته و نصب و اجرای آن‌ها استفاده می‌کنند، اما چنین راه‌کاری معمولاً برای کاربران عادی کمی گیج کننده است و به همین دلیل مایکروسافت قصد دارد یک راه ساده پیش پای تمام کسانی که از ویندوز 10 استفاده می‌کنند قرار دهد. در واقع هدف مایکروسافت این است که یک محیط دسکتاپ جداگانه را برای اجرای فایل‌های exe نامطمئن در نظر بگیرد که این محیط از سایر بخش‌های سیستم جدا بوده و بدافزارها و ویروس‌ها نخواهند توانست هیچ آسیبی به خود سیستم عامل وارد کنند. این قابلیت جدید با نام ویندوز سندباکس (Windows Sandbox) شناخته شده و ویژگی جدیدی است که سال آینده به ویندوز 10 راه پیدا خواهد کرد. با اضافه شدن قابلیت ویندوز سندباکس به ویندوز 10 خواهید توانست بدون هیچگونه نگرانی و استرسی فایل‌های نامطمئن را در یک محیط دسکتاپ موقت اجرا کرده و محتویات آن را مشاهده کنید.

محیط ویندوز سندباکس

ویندوز سندباکس طوری طراحی شده که کاملاً ایمن و یکبار مصرف باشد، بنابراین وقتی کار شما با فایل exe به پایان رسید و از محیط ویندوز سندباکس خارج شدید، کل محتوایی که در داخل این دسکتاپ موقت بوده از بین می‌رود و هیچ تأثیری در سیستم عامل نخواهد داشت. با اینکه در این روش شما هیچ نیازی به راه‌اندازی ماشین مجازی ندارید، اما با این حال باید قابلیت مجازی سازی (Virtualization) را در بایوس سیستم خود فعال کنید. مایکروسافت ویندوز سندباکس را به عنوان بخشی از ویندوز 10 پرو و ویندوز 10 اینترپرایز در دسترس قرار خواهد داد و جامعه هدف آن بیشتر افراد فعال در کسب و کارها یا کاربران حرفه‌ای خواهد بود.

این یک ویژگی جدید هوشمندانه است که با هر بار فعال شدن حالت ویندوز سندباکس، به سادگی یک محیط ویندوزی جدید و سبک (با حجمی در حدود 100 مگابایت) برای اجرای برنامه‌ها ایجاد خواهد شد. در ویندوز سندباکس مایکروسافت از هایپروایزر اختصاصی خود برای ایجاد یک هسته یا کرنل جدا از رایانه میزبان اصلی، استفاده می‌کند. بد نیست بدانید که با عرضه نسخه 18305 ویندوز 10، تست کنندگان این سیستم عامل قادر خواهند بود تا از این ویژگی جدید استفاده کرده و آن را مورد بررسی قرار دهند. اگر به این موضوع علاقه‌مند شده‌اید و خواهان کسب اطلاعات بیشتری در این خصوص هستید، می‌توانید به پستی که در وبلاگ رسمی مایکروسافت منتشر شده مراجعه کنید.

منبع theverge
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها