اختراع نازک‌ترین هولوگرام جهان؛ نحوه مشاهده تصاویر در نمایشگرها متحول خواهد شد؟

هولوگرام

گروهی از دانشمندان در دانشگاه RMIT ملبورن به تازگی یک هولوگرام بسیار نازک طراحی کرده‌اند که بیش از پیش، فیلم‌های علمی تخیلی مانند آواتار (اثر جیمز کامرون) را به واقعیت نزدیک‌تر خواهد کرد.

این هولوگرام توسط یک تیم از محققان چینی و استرالیایی توسعه داده شده و با ضخامت تنها 25 نانومتری خود به عنوان باریکترین هولوگرام جهان شناخته شده است. جالب است بدانید که این هولوگرام 1000 برابر نازک‌تر از موی انسان است و بدون نیاز به عینک سه بعدی و با چشم غیر مسلح نیز می‌توان آن را مشاهده کرد.

هولوگرافیک سه بعدی

تکنولوژی جدید این پتانسیل را دارد که تصاویر را در اندازه‌ای متفاوت رندر کرده و ما را یک گام دیگر به استفاده از قابلیت‌های هولوگرام در دستگاه‌های الکترونیکی رایج نزدیک‌تر کند. تصور کنید که چقدر قابلیت‌های بیشتری در اختیارتان خواهد بود، اگر یک فرم فضایی سه بعدی را به جای یک تصویر معمولی دو بعدی، مشاهده کرده و با آن کار کنید. فرصت‌هایی که این تکنولوژی می‌تواند در اختیار توسعه دهندگان و کاربران قرار دهد، بسیار فراتر از تصور هستند.

آرزوی تیم تحقیقاتی پروژه این است که بتوانند پیکسل‌ها را در هولوگرام به حدی کوچک کنند که یک فیلم نازک صلب ایجاد کرده و با سوار کردن آن بر روی یک صفحه نمایش LCD، قابلیت نمایش هولوگرافی سه بعدی را به آن اضافه کنند. اگر این اتفاق رخ دهد، هولوگرام ممکن است راه خود را به صفحه نمایش بسیاری از دستگاه‌های پرمصرف امروزی باز کرده و بالاخره ما را به جهان آواتار وارد کند!

نمایشگر هولوگرافیک

اما با تمام این اوصاف نباید به این زودی‌ها منتظر دیدن صفحه نمایش‌هایی با قابلیت نمایش هولوگرافیک سه بعدی در وسایلی مانند گوشی‌های هوشمند باشید. با اینکه هولوگرام جدید واقعاً یک شاهکار به حساب می‌آید، اما این تکنولوژی نیاز به زمان برای اشکال زدایی و آماده شدن برای استفاده در دستگاه‌های الکترونیکی روزمره دارد. علاوه بر این، ما در عصری زندگی می‌کنیم که هر روز یک اختراع جدید ثبت می‌شود و کسی چه می‌داند، شاید تا قبل از آماده شدن این هولوگرام، یک تکنولوژی هولوگرام جدیدتر و بهتر اختراع و روانه بازار شود.

2 دیدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید