حقایقی جالب در مورد ماهی پرتو ایکس که پوستی کاملاً شفاف دارد!

ماهی پرتو ایکس یک ماهی کوچک است که حداکثر طول آن به حدود 4.5 سانتی متر (1.77 اینچ) می‌رسد. این ماهی که گونه‌ای از تترا است، به دلیل شفاف بودن بدنش به نام «تترای ایکس ری» یا همان «ماهی پرتو ایکس» نامیده می‌شود. ماهی پرتو ایکس به طور وسیعی در حوضه‌های آمازون و اورینوکو، و همچنین رودخانه‌های ساحلی در گویان و در آب‌های اسیدی و قلیایی یافت می‌شود. جالب است بدانید که جنس ماده این ماهی کمی بزرگ‌تر و سنگین‌تر از نرها می‌باشد.

حقایقی جالب در مورد ماهی پرتو ایکس

1- ماهی پرتو ایکس به دلیل بازتاب طلایی کم رنگ پوست شفافش به عنوان تترا پریستلای طلایی (Golden Pristella Tetra) و سهره طلایی آبی (Water Goldfinch) نیز شناخته می‌شود.

ماهی پرتو ایکس

2- این ماهی دارای یک ساختار درونی استخوانی است که به «دستگاه وِبری» معروف است و برای دریافت امواج صوتی استفاده می‌شود. به این ترتیب، ماهی پرتو ایکس که شنوایی بسیار ضعیفی دارد، می‌تواند از صداهای اطراف آگاه شود.

3- این گونه از ماهی‌ها فوق العاده صلح طلب هستند و اغلب نسبت به سایر گونه‌هایی که در یک زیستگاه مشترک با آن‌ها زندگی می‌کنند، حس مدارا و سازش دارند.

4- به ماهی‌های پرتو ایکس کوچک و نابالغ، “فریس” (Frys) نیز گفته می‌شود.

5- جنس ماده ماهی پرتو ایکس می‌تواند 300 تا 400 تخم بگذارد و معمولاً این تخم‌ها را بین پوشش گیاهی محل زندگی خود پخش می‌کند. بچه ماهی‌ها بعد از 24 ساعت شروع به بیرون آمدن از تخم می‌کنند و ظرف چند روز به شناگرانی ماهر تبدیل می‌شوند!

6- ماهی پرتو ایکس عمدتاً از کرم‌ها، حشرات، حیوانات پلانکتونی و سخت پوستان کوچکی که در نزدیکی بستر رودخانه زندگی می‌کنند، تغذیه می‌کند.

ماهی پرتو ایکس

7- گفته می‌شود که شفافیت پوست این نوع ماهی در واقع شیوه‌ای محافظتی است. زیرا تشخیص دادن ماهی را برای شکارچیان سخت می‌کند و ماهی پرتو ایکس می‌تواند در میان پوشش گیاهی متراکم و آب‌های درخشان بستر رودخانه به سهولت زندگی کرده و از خطر شکار شدن در امان بمانند.

8- بزرگترین تهدید برای زندگی ماهی پرتو ایکس، آلودگی آب است که مسبب اصلی آن انسان می‌باشد.

ماهی پرتو ایکس

9- مراقبت از ماهی پرتو ایکس نسبتاً آسان است. این ماهی به خاطر ظاهر جذابی که دارد، به عنوان یک ماهی آکواریومی بسیار محبوب است. غیر تهاجمی بودن و مقاومت نسبتاً بالای آن نیز باعث شده تا نگهداری از این ماهی ساده باشد. با این حال، باید در نظر داشت که ماهی پرتو ایکس در کنار گونه‌های بزرگ‌تر و تهاجمی‌تر نمی‌تواند به خوبی از خود محافظت کند. همچنین، این نوع ماهی در طبیعت به صورت گروهی زندگی می‌کند و به همین دلیل باید در گروه‌های حداقل 6 تایی و ترجیحاً بالای 10 تایی نگهداری شود.

منبع activewild onekindplanet
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها