دستگاه‌های ایکس باکس وان از فرمت صوتی دالبی اتمز و DTS:X پشتیبانی می‌کنند

همانطور که در پاییز سال گذشته مایکروسافت قول داده بود، دستگاه‌های ایکس باکس وان (Xbox One) بالاخره از فرمت‌های صوتی نسل جدید دالبی اتمز (Dolby Atoms) و DTS:X پشتیبانی خواهند کرد. کاربران برای فعال کردن این قابلیت کافیست که گزینه “bitstream passthrough” را در منوی تنظیمات بلو-ری (Blue-Ray Settings) روشن کنند تا سینمای خانگی آنها بقیه کارها را انجام دهد.

بزرگترین تفاوت فرمت‌های دالبی اتمز و DTS:X نسبت به نسل‌های صوتی قبلی، نحوه توزیع صدای آنهاست که با حالت بلندگوهای 5.1 و 7.1 که پیش از این آنها استفاده میشد تفاوت دارد. در این فرمت‌های جدید و شی گرا به جای فرستادن صدا به هر اسپیکر، یک میدان صوتی به تمامی بلندگوها (حتی بلندگوهایی که در سقف یا کف قرار داده شده اند و صدا را به محیط پرتاب می‌کنند) فرستاده میشود.

نحوه کار سیستم دالبی اتمز
نحوه کار سیستم دالبی اتمز

با اینکه استفاده از این دو فرمت صوتی هنوز فراگیر نشده است، اما محتواهای بلو-ری زیادی مثل مکس دیوانه: جاده خشم (Mad Max: Fury Road)، صعود ژوپیتر (Jupiter Ascending) و بازی تاج و تخت (Game Of Thrones) در بازار وجود دارند که با این فرمت‌های جدید صوتی ارائه میشوند. البته با توجه به اینکه اکثر عناوین ارائه شده‌ی UHD از فرمت اتمز پشتیبانی میکنند، استفاده از درایو نوری 4K در دستگاه‌های جدیدتر ایکس باکس وان اس کاربردی تر خواهد بود. همچنین به احتمال فراوان دستگاه بعدی ایکس باکس که پروژه اسکورپیو (Projects Scorpio) نام دارد نیز از این تکنولوژی‌های جدید صوتی استفاده خواهد کرد.

 

منبع engadget
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها