زمانی که می‌میرید، خودتان متوجه مرگتان می‌شوید!

برای افزاد بسیاری، مرگ به خودی خود پدیده‌ی دردناکی است و حالا هم که دانشمندان کشف کرده‌اند که وقتی شما می‌میرید، احتمال اینکه خودتان متوجه این قضیه شوید، وجود دارد! دانشمندانی از نیویورک متوجه شده‌اند که در لحظاتی که بدن از کار می‌افتد، مغز همچنان به کار خود ادامه می‌دهد و بنابراین از لحاظ تئوری ممکن است شما اعلام مرگ خودتان را توسط پزشک بشنوید!

اساس پژوهش این دانشمندان افرادی هستند که ایست قلبی کرده‌اند، یعنی در یک بازه‌ی زمانی رسماً مرده بودند اما دوباره احیا شده‌اند. تعریف قانونی و مشروع قلب یعنی زمانی که قلب دیگر نمی‌تپد و جریان خون به سمت مغز قطع می‌شود.

به گفته‌ی دکتر Sam Parnia:

از لحاظ فنی، زمان مرگ اینطور تعیین می‌شود، تمامش بر پایه‌ی لحظه‌ای است که قلب از حرکت باز می‌ایستد. وقتی این اتفاق بیافتد، خون دیگر به مغز نمی‌رسد و این یعنی اینکه مغز تقریبا  عملکردی نخواهد داشت و در این زمان شما تمام رفلکس‌های مغزی، دهانی و رفلکس‌ مردمک‌هایتان را از دست می‌دهید.

وقتی بمیرید، خودتان متوجه مرگتان می‌شوید!از لحاظ فنی حتی وقتی قلب به طور موقت از حرکت بایستد، می‌تواند دوباره حرکتش را از سربگیرد و همین باعث شده که این محققین به سراغ بیماران ایست قلبی بروند.

بعضی از بیماران این مطالعه، پس از اینکه مرده اعلام شدند هم هوشیاری کامل داشته‌اند و حتی مکالمات و اتفاقاتی که اطرافشان افتاده بود را به خاطر داشتند. همچنین گفته‌هایشان هم توسط کارکنانی که آن لحظه حضور داشتند تائید شده بود.

بیماران ایست قلبی، اولین بیمارانی  نبودند که برای چنین موضوعی مورد مطالعه قرار می‌گرفتند. در سال 2013، دانشمندان دانشگاه میشیگان به امواج مغزی موش‌هایی که حمله‌ی قلبی داشتند، نگاهی انداختند. این تحقیق یک الگوی افزایش فعالیت مغزی را پس از اینکه موش‌ها از لحاظ پزشکی مرده تلقی شده بودند، نشان داد.

به گفتهٔ دکتر Parnia:

همان‌گونه که گروهی از محققان ممکن است ماهیت کیفی تجربه‎‌ی انسان از عشق را مطالعه کنند، ما هم در تلاشیم تا ویژگی‌های دقیقی که افراد حین مرگ تجربه می‌کنند را درک کنیم؛ چراکه ما می‌دانیم این موضوع قرار است تجربه‌های جهانی‌ای که همه‌ی ما هنگام مرگ خواهیم داشت را بازتاب کند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
منبع all-that-is-interesting
مطالب پیشنهادی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.