تنظیمات جدید وضوح تصویر به برنامه یوتیوب در اندروید و آی او اس اضافه شد

یوتیوب از امروز تنظیمات جدید وضوح تصویر را به برنامه‌های اندروید و آی او اس خود اضافه کرد. تا پیش از این، یوتیوب لیستی از رزولوشن‌های پخش ویدیو را به همراه یک گزینه خودکار (Auto) ارائه می‌کرد که به برنامه اجازه می‌داد بسته به سرعت اتصال اینترنت کاربر به طور خودکار کیفیت مناسب فیلم را انتخاب کند.

تنظیمات قدیمی وضوح تصویر یوتیوب
تنظیمات قدیمی وضوح تصویر یوتیوب

اما الان، در منوی کیفیت ویدیو (Quality)، فقط چهار گزینه مشاهده می‌شود که عبارتند از: خودکار (Auto)، کیفیت تصویر بالاتر (Higher picture quality)، صرفه‌جویی داده (Data saver) و پیشرفته (Advanced). گزینه خودکار هیچ تغییری نسبت به قبل نداشته و همان کارکرد همیشگی را دارد، اما گزینه کیفیت تصویر بالاتر مصرف اینترنت بیشتری داشته اما سعی می‌کند تا بهترین خروجی ممکن را بر اساس سخت افزار گوشی شما ارائه کند. بنابراین، حتی اگر اینترنت بسیار پرسرعتی هم داشته باشید، ممکن است برنامه کیفیت 720p را به عنوان بهترین خروجی تصویر برای گوشی شما در نظر گرفته و به سراغ کیفیت‌های بالاتر نرود.

تنظیمات جدید وضوح تصویر یوتیوب
تنظیمات جدید وضوح تصویر یوتیوب

در سمت مقابل، گزینه صرفه‌جویی داده، اولویت را به مصرف کمتر حجم اینترنت داده و سعی می‌کند تا در حالی که کیفیت خروجی مناسب و معقولی ارائه می‌کند، مصرف داده را نیز تا حد ممکن کاهش دهد. بنابراین، در این حالت ممکن است وضوح ویدیو تا 480p کاهش پیدا کند. البته بعضی مواقع هم پیش می‌آید که پس از تغییر از حالت «کیفیت تصویر بالاتر» به «صرفه‌جویی داده» هیچ تغییری در رزولوشن ویدیو رخ نداده و برنامه با همان وضوح قبل به پخش ویدیو ادامه می‌دهد! بنابراین، مشخص نیست دقیقاً از چه الگوریتمی برای انتخاب رزولوشن استفاده می‌شود.

حالت صرفه‌جویی داده یوتیوب

در صورتی که هیچ یک از گزینه‌های بالا رضایت شما را جلب نکرد، می‌توانید به سراغ گزینه چهارم یعنی حالت «پیشرفته» بروید. در این حالت، لیست تمامی رزولوشن‌های موجود برای پخش ویدیو در اختیارتان قرار می‌گیرد و می‌توانید گزینه دلخواه خود را انتخاب کنید. البته باید توجه داشته باشید که هر رزولوشن انتخابی تنها برای ویدیوی در حال پخش اعمال خواهد شد و برای ویدیوهای بعدی هم باید دوباره رزولوشن را تغییر دهید. البته، امکان تعیین حالت رزولوشن پیش فرض در تنظیمات برنامه وجود دارد و با مراجعه به Video quality preferences در صفحه تنظیمات (Settings) می‌توانید گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید. در این بخش شما می‌توانید برای هر کدام از حالت‌های اینترنت سیم کارت و وای-فای گزینه متفاوتی را به عنوان پیش فرض انتخاب کنید که می‌تواند بسیار مفید باشد.

البته دقت داشته باشید که امکان انتخاب گزینه پیش فرض تنها از سه گزینه «خودکار»، «کیفیت تصویر بالاتر» و «صرفه‌جویی داده» وجود دارد و نمی‌توانید یک رزولوشن مشخص را برای همه ویدیوها انتخاب کنید.

تنظیمات پیش فرض یوتیوب
تنظیمات پیش فرض برای هر دو حالت اینترنت سیم کارت و وای-فای به صورت جداگانه در دسترس است.

در مجموع، تنظیمات جدید یوتیوب برای کاربران حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای جذابیت چندانی نداشته و تنها کار آن‌ها را برای انتخاب رزولوشن سخت‌تر کرده است، اما برای کسانی که به مفاهیم رزولوشن و ارتباط آن با مصرف داده آشنایی کافی ندارند می‌تواند مناسب بوده و باعث صرفه‌جویی در مصرف اینترنت‌شان شود. در واقع، این طور که به نظر می‌رسد،‌ هدف یوتیوب هم از اضافه کردن گزینه‌های جدید در واقع کمک به همین افراد بوده است.

تنظیمات جدید یوتیوب به صورت رسمی در برنامه‌های اندروید و آی او اس آن اعمال شده، اما هنوز به صورت کامل و برای تمامی کاربران در دسترس نیست. بنابراین، در صورتی که برنامه‌ را به آخرین نسخه به‌روز کردید اما خبری از سیستم جدید تنظیمات رزولوشن نبود، نگران نباشید، چرا که به زودی برای شما هم در دسترس قرار خواهد گرفت.

منبع gsmarena
مطالب پیشنهادی
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها