قیمت بنزین 3 برابر شد و سهمیه‌بندی به جایگاه های سوخت بازگشت؛ یک قدم به عقب!

ساعاتی پیش، شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران با انتشار اطلاعیه ای رسمی، خبر از آغاز سهمیه‌بندی بنزین داد و قیمت‌های مصوب جدید را نیز اعلام کرد. در پی انتشار این اطلاعیه محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه هم از افزایش 55 تا 205 هزار تومانی یارانه‌ها به ازای هر خانوار خبر داد. در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

به گزارش دیجی رو، تجربه نشان داده که افزایش قیمت بنزین و فراورده های نقتی تأثیر مستقیمی بر اقتصاد و معیشت خانوارهای ایرانی دارد. از همین رو نیز دولت سعی دارد با افزایش یارانه نقدی، تا جای ممکن اثر افزایش قیمت بنزین را خنثی کند. اما علاوه بر تأثیر مستقیمی که اینگونه تغییر و تحولات قیمت فراورده های نفتی، در زندگی ایرانی ها دارند، امروزه می توانند فعالیت برخی استارت آپ های مهم مانند اسنپ و تپ سی را نیز تحت الشعاع قرار داده و به صورت غیر مستقیم باعث کاهش درآمدزایی آن ها شوند. البته در بند 6 اطلاعیه شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران که در ادامه متن کامل آن را ملاحظه خواهید کرد، به مسئله مسافربرهای بر پایه اینترنت و صراحتاً اسنپ و تپ سی اشاره شده، اما با این حال با توجه به شروط و اما و اگرهایی که وجود دارد، میزان تأثیر افزایش قیمت بنزین بر این حوزه به صورت دقیق مشخص نیست و فعلاً باید منتظر ماند تا نتیجه در عمل مشخص شود.

به هر حال امیدواریم، مسئولین با بررسی دقیق همه جوانب، اقداماتی اتخاذ کنند که تصمیمات این چنینی باعث ایجاد خلل در عملکرد استارت آپ هایی نظیر اسنپ و تپ سی که در یکی دو سال گذشته زمینه اشتغال زایی مناسبی را در کشور ایجاد کرده اند، نشوند.

متن کامل اطلاعیه شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران به شرح زیر است:


بسمه تعالی

اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران

” سهمیه بندی سوخت”

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به اطلاع عموم هموطنان عزیز می رساند که براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران محترم سه قوه ، از ساعت صفر روز 24 ماه آبان سهمیه بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز به ترتیب بیان شده در این اطلاعیه انجام می شود.

1- میزان سهمیه بنزین هر نوع خودرو به ترتیب زیر است :

جدول تیپ خودروهای مشمول سهمیه

جدول تیپ خودروهای مشمول سهمیه

2- قیمت بنزین معمولی سهمیه ای از قرار هر لیتر 1500 تومان خواهد بود .

– قیمت بنزین معمولی غیر سهمیه ای از قرار هر لیتر 3000 تومان خواهد بود .

– قیمت بنزین سوپر از قرار هر لیتر 3500 تومان خواهد بود .

3- از ساعت صفر روز 24 سهمیه کامل ماه آبان سال 1398 همه خودروها به کارت سوخت شخصی آن ها واریز شده و سهمیه خودروهای شخصی به مدت 6 ماه قابل ذخیره است . استفاده از سهمیه سوخت صرفا با استفاده از کارت هوشمند سوخت شخصی میسر خواهد بود .

4- کسانی که تاکنون به هر علت کارت سوخت شخصی خود را دریافت نکرده اند ، از ساعت اجرای طرح، سهمیه سوخت ایشان محفوظ است و از این بابت هیچ نگرانی نداشته باشند .

افرادی که کارت سوخت ندارند ، شامل کسانی که تاکنون درخواست المثنی نداده اند، کسانی که درخواست داده و هنوز کارت سوخت خود را دریافت نکرده اند و همچنین کسانی که کارت سوخت برایشان صادر شده ولی در باجه معطله شرکت ملی پست است، سهمیه همه آنها از همین امروز محفوظ و ذخیره خواهد شد.

5- نرخ CNG‌ بدون تغییر خواهد بود.

6- برای مسافربرهای بر پایه اینترنت (اسنپ و تپ سی) مشروط برآن که نرخ های خود را از مقادیر مصوب، به تشخیص وزارت کشور تغییر ندهند، اعتبار معادل سهمیه مصوب تعلق خواهد گرفت. برای تامین سوخت خودروهای مسافر برخطی و بین شهری، آژانس های مسافربری و آموزشگاه های رانندگی تمهیدات لازم اتخاذ گردیده است که متعاقبا اعلام خواهد شد.

7- به منظور رفاه حال دارندگان خودروها با اولویت وانت بارها مقرر گردید وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه کشور ظرف مدت یک ماه ضوابط تشویقی برای توسعه مصرف CNG‌ در خودروها را تنظیم و به تصویب شورای اقتصاد برسانند.

8- همچنین به خودروهای همه دستگاه های اجرایی دولتی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری، سهمیه بنزین تعلق نمی گیرد و این خودروها باید با قیمت هر لیتر 3000 تومان نسبت به دریافت بنزین اقدام کنند .

9- قیمت نفت گاز با کارت سوخت جایگاه دار بدون تغییرخواهد بود.


در انتها باز هم اشاره می کنیم که محمد باقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس‌ سازمان برنامه و بودجه پس از انتشار اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به آغاز مرحله جدید اجرای قانون هدفمند‌ی یارانه‌‌ها، اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه موظف شد عینا همه منابع حاصل از اصلاح قیمت جدید را به حساب سرپرستان خانوارها واریز کند.

وی افزود: دولت به خانوارها از یک نفر تا 5 نفر، به میزان 55 تا حداکثر 205 هزار تومان پرداخت خواهد کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: این کمک معیشتی یک هفته تا 10 روز دیگر به حساب سرپرستان 18 میلیون خانوار واریز می‌شود.

بنا بر اعلام دولت، افزایش یارانه (کمک معیشتی) خانوارها بر اساس جدول زیر خواهد بود:

  تعداد اعضای خانوار   میزان افزایش یارانه
  1 نفر   55 هزار تومان
  2 نفر   103 هزار تومان
  3 نفر   138 هزار تومان
  4 نفر   172 هزار تومان
  5 نفر   205 هزار تومان
آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها