گوشی همراه مسافری گران شد؛ تصویب حذف معافیت 80 دلاری و افزایش گمرکی

بالاخره و پس از حرف و حدیث‌های بسیار، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، معافیت 80 دلاری برای واردات گوشی همراه مسافری را حذف کرد. بر این اساس  و از این پس استفاده از نرخ ارز بازار ثانویه برای محاسبه گمرکی تلفن همراه مسافری اعمال می‌شود.

علی مویدی خرم‌آبادی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در نامه‌ای به رئیس کل گمرک و قائم‌مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی آورده است:

با توجه به هماهنگی انجام شده در خصوص اعمال نرخ ارز براساس سامانه سنا برای محاسبه حقوق و عوارض گمرکی گوشی تلفن همراه مسافری به پیوست یک نسخه از توافقات مصوب برای اجرای ابلاغ می‌شود؛ مقتضی است دستور فرمایید در اسرع وقت مصوبه فوق اجرایی و نتیجه به این ستاد منعکس شود.

بر این اساس مصوب شد:

 • ماده 14 قانون امور گمرکی که اشعار می‌دارد ارزش گمرکی کالا براساس برابری نرخ ارز اعلام شده توسط بانک مرکزی در روز اظهار، محاسبه
 • می‌شود.
 • نامه شماره 97/416185 مورخ 97/11/23 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تامین ارز کالاهای تلفن همراه براساس نرخ بازار ثانویه که در پایگاه اینترنتی بانک مرکزی اعلام می‌شود.
 • لزوم از صرفه‌انداختن واردات گوشی تلفن همراه به صورت مسافری در مقابل واردات تجاری.
 • تصویب حذف معافیت حقوق ورودی تلفن همراه مسافری در کمیسیون ماده یک ‌آینی‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات.

همچنین مقرر شد جهت محاسبه حقوق ورودی کالای تلفن همراه مسافری یا همان گمرکی، معافیت 80 دلار موضوع ماده 138 آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی در نظر گرفته نشده و نرخ برابری ارز بازار ثانویه که توسط بانک مرکزی در پایگاه اینترنتی بازار ثانویه اعلام می‌گردد توسط گمرک ملاک عمل قرار گیرد.

تا پیش از تصویب این مصوبه، واردات گوشی همراه مسافر تا ارزش 80 دلار از پرداخت سود بازرگانی معاف بود و بیشتر از آن با دو برابر سود بازرگانی با نرخ ارز 4200 تومان محاسبه می‌شد. همچنین از این پس مبنای واردات گوشی همراه مسافری به جای ارز 4200، ارز سنای بانک مرکزی است.

به نظر می‌رسد محدود کردن واردات گوشی همراه مسافری و کاهش سوء استفاده از این روش هدف تصویب این مصوبه باشد، چراکه گوشی‌های قاچاق از طریق پاسپورت مسافری به داخل کشور وارد می‌شدند. طبق آمار در صورت ادامه پیدا کردن واردات گوشی مسافری با روش قبلی، میزان ورود این کالا در حال نزدیک شدن به حجم تجاری بود که با مصوبه جدید این رویه تغییر خواهد کرد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
منبع فارس نیوز
مطالب پیشنهادی
3 نظرات
 1. رضا کاربر می‌گوید

  هر دم از این باغ بری میرسد
  تازه تر از تازه تری میرسد

 2. رضا کاربر می‌گوید

  خداحافظ گوشی های سامسونگ و هواوی و اندروید و غیره

  سلام گوشی جی ال ایکس؛ سلام گوشی شاهین ۲

 3. رضا کاربر می‌گوید

  دشمن ما همینجاست
  الکی میگن آمریکاست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.