تاپ 10: با ده کشوری که دارای قوی‌ترین ارتش دنیا هستند آشنا شوید

175156
با ده کشوری که دارای قوی‌ترین ارتش دنیا هستند آشنا شوید

از امروز در دیجی رو با بخش جدید «تاپ 10»(بخوانید: TopTen) در خدمت شما هستیم، بخشی اختصاصی که در کنار قسمتهای دیگر دیجی رو همچون دیجی فکت، قطعا نظر شما را به خود جلب خواهد کرد، بنابراین اولین تاپ 10 دیجی رو را به هیچ وجه از دست ندهید و فراموش نکنید که در پایان نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

ارتش‌ها یکی از مهمترین عوامل در امنیت کشورها هستند و هر ساله بخش زیادی از بودجه دولت‌ها صرف تقویت و خرید تجهیزات نیروهای نظامی می‌شود. شاید بر روی کاغذ و تنها با استفاده از اعداد و ارقام امکان مقایسه واقعی نیروهای نظامی کشورها به صورت دقیق نباشد اما می‌توانیم بدون راه انداختن جنگ و تنها با بررسی بودجه ارتش، تجهیزات نظامی و دفاعی، تعداد نیروی انسانی، قدرت و تعداد کشورهای هم پیمان، تکنولوژی ارتش و سایر موارد دید خوبی نسبت به نیروی نظامی هر کشور پیدا کنیم. در ادامه لیست 10 کشور که دارای قوی ترین ارتش در جهان هستند آمده است.

10-ژاپن

Japan-army-self-defense-force

کشور ژاپن در گذشته مهد نیروهای سامورایی و دارای یکی از قوی ترین ارتش‌ها در جنگ جهانی دوم بود. اما در پایان جنگ و با شکست ژاپن، این کشور از داشتن نیروهای نظامی تهاجمی محروم شد. ولی با توجه به اینکه چین در نزدیکی این کشور دارای ارتش بسیار قدرتمندی است، ژاپن نیز بودجه و فعالیت‌های نظامی خود را گسترش داده و برای اولین بار در 40 سال گذشته پایگاه‌های نظامی در دورترین جزیره‌های خود برپا کرده است. همچنین بودجه نظامی کشور برای اولین بار در 11 سال گذشته افزایش پیدا کرده و به رقم 49.1 میلیارد دلار رسیده است (ششمین بودجه نظامی در دنیا). ژاپن در حال حاضر دارای 247 هزار نیروی نظامی آماده و 60 هزار نیروی ذخیره است. این کشور با داشتن 1595 هواپیما پنجمین نیروی هوایی قدرتمند دنیا محسوب می‌شود. همچنین ارتش این کشور دارای 131 کشتی جنگی است. ژاپن در سالهای گذشته حضور نظامی پر رنگی در کشورهای آسیایی داشته است.

9-کره جنوبی

South-Korea-military-exercise

با توجه به اینکه کره شمالی با ارتشی قدرتمند و همیشه آماده در مرز شمالی این کشور قرار دارد، کره جنوبی هزینه زیادی برای تجهیز و آماده سازی ارتش خود انجام می‌دهد. اما تهدیدات کره شمالی تنها مشکل این کشور نیست، رشد ارتش‌های قدرتمند چین و ژاپن در نزدیکی کره جنوبی باعث شده که این کشور نیز بودجه دفاعی خود را تا 34 میلیارد دلار افزایش دهد. ارتش کره دارای 640 هزار نیروی نظامی فعال و 2 میلیون و نهصد هزار نفر نیروی ذخیره است. این کشور با داشتن 1393 هواپیمای جنگی ششمین نیروی هوایی بزرگ دنیا را در اختیار دارد. همچنین ارتش کره دارای 131 کشتی جنگی است. 15 هزار اسلحه زمینی و 2346 تانک از دیگر تجهیزات این کشور هستند. ارتش کره همکاری نزدیکی با ارتش آمریکا داشته و در مانورهای مشترک با این کشور نیز شرکت می‌کند.

8-ترکیه

احتمالا به دلیل وجود مرز مشترک با نیروی داعش، درگیریهایی که در مرز این کشور با سوریه انجام می‌شود، وجود نیروهای نظامی تجزیه طلب و پ ک ک، ترکیه این تصمیم را گرفته تا ارتش خود را تقویت کرده و بودجه آن را از سال 2015 با ده درصد اقزایش به 18.18 میلیارد دلار برساند. نیروی نظامی آماده و ذخیره این کشور حدود 660 هزار نفر بوده و نیروی هوایی آن دارای 1000 هواپیمای آماده است. همچنین گفته شده که ترکیه دارای 16 هزار اسلحه زمینی است. این کشور همکاری نظامی نزدیکی با آمریکا داشته و در برخی موارد در ماموریت‌هایی در گوشه و کنار دنیا با این کشور همکاری می‌کند.

7-آلمان

با اینکه آلمان دارای یکی از قویترین اقتصاد‌های دنیا بوده و سالانه چیزی حدود 45 میلیارد دلار صرف نیروهای نظامی خود می‌کند، اما ارتش این کشور در سالهای اخیر افت محسوسی داشته است. البته گفته می‌شود که افت ارتش آلمان بدلیل بر سرکار آمدن افرادیست که پس از جنگ جهانی دوم و در دهه پنجاه و شصت میلادی به دنیا آمده‌اند و هیچ علاقه‌ای به جنگ و شکست خوردن از نیروهای نظامی بزرگ دنیا ندارند. از سال 2011 نیز خدمت اجباری (سربازی) در این کشور لغو شده و افراد علاقه زیادی برای پیوستن به ارتش از خود نشان نمی‌دهند. این کشور دارای 183 هزار نیروی آماده، 145 هزار نیروی ذخیره و 710 هواپیمای جنگی است. همچنین تعداد سلاح‌های زمینی مختلف این کشور 5000 هزار عدد است.

6-فرانسه

این کشور نیز همانند آلمان تصمیم گرفته تا بودجه کمتری صرف نیروهای نظامی خود کند. از سال 2013 این کشور تصمیم گرفته تا هزینه‌های نظامی خود را متوقف کرده و ده درصد از نیروهای نظامی را کم کند و هزینه صرفه جویی شده را برای تحقیق در زمینه تکنولوژی‌های پیشرفته هزینه کند. بودجه این کشور در حال حاضر حدود 43 میلیارد دلار است که تنها 1.9 درصد از تولید داخلی فرانسه را شامل می‌شود که حتی از حد پایین کشورهای عضو پیمان ناتو نیز کمتر است. نیروهای نظامی آماده این کشور 220 هزار و نیروی‌های ذخیره آن 280 هزار نفر هستند. البته وضعیت و نقش این کشور در سازمان ملل و اتحادیه اروپا و همچنین داشتن 290 سلاح اتمی، فرانسه را به یکی از قدرتمندترین ارتش‌های دنیا تبدیل کرده است.

5-انگلستان

انگلستان نیز همانند فرانسه و آلمان تصمیم گرفته تا ابعاد ارتش خود را از سال 2010 تا سال 2018 بیست درصد کاهش داده و بودجه کمتری را صرف نیروی دریایی و هوایی خود کند. بودحه نظامی این کشور در حال حاضر 54 میلیارد دلار بوده و دارای 205 هزار نیروی آماده به خدمت است. همچنین نیروی هوای این کشور تنها شامل 908 هواپیما می‌شود. فقط 66 کشتی جنگی در نیروی دریایی این کشور آماده به خدمت هستند. البته این کشور با داشتن تجهیزات پیشرفته، آموزش‌های بسیار مناسب و 160 سلاح اتمی یکی از قویترین ارتش‌های جهان است. گفته شده که کشتی جنگی فوق پیشرفته ملکه الیزابت که توانایی حمل 40 جنگنده F-35 را دارد نیز از سال 2020 وارد ناوگان سلطنتی انگلستان خواهد شد.

4-هند

این کشور از نیروی انسانی عظیم خود برای ساخت ارتشی قدرتمند استفاده کرده است. ارتش هند دارای 3.5 میلیون نیرو بوده که 1.325 میلیون نفر آن آماده به خدمت هستند. تعداد زیاد نیروی انسانی باعث شده که ارتش هند یکی از قدرتمندترین نیروها در سراسر دنیا باشد. این کشور دارای 16 هزار سلاح زمینی (شامل 3500 تانک)، 1785 هواپیما و تعدادی سلاح هسته‌ای است. موشک‌های قاره پیمای این کشور قادرند تا هر نقطه‌ای از کشور پاکستان و بخش اعظمی از کشور چین را مورد هدف قرار دهند. بودجه نظامی این کشور در حال حاضر 46 میلیارد دلار است اما انتظار می‌رود که افزایش پیدا کند. مسئولین هند قصد دارند تا سال 2020 بودجه نظامی کشور را افزایش داده و تجهیزات ارتش را تماما مدرن کنند. این کشور بزرگترین وارد کننده اسلحه در دنیاست.

3-چین

بودجه نظامی چین در حال حاضر 126 میلیارد دلار بوده و با توجه به علاقه وافر سران این کشور به بخش دفاعی، انتظار می‌رود که در سال آینده تا 12.2 درصد افزایش پیدا کند. این کشور با داشتن 2.285 میلیون نیروی نظامی آماده و 2.3 میلیون نیروی نظامی ذخیره و 25 هزار سلاح زمینی دارای بزرگترین نیروی زمینی دنیاست. نیروی هوایی این کشور نیز دارای 2800 هواپیما است. ارتش چین همچنین دارای 300 سلاح اتمی از 180 نوع مختلف است. گفته شده که این کشور اخیرا به اطلاعات محرمانه و حساسی از جنگنده‌های F-35 آمریکا دسترسی پیدا کرده و در تلاش است تا نمونه‌های مشابه را تولید کند. با همه این تفاسیر ارتش چین قطعا جزو سه ارتش برتر دنیا است.

2-روسیه

بودجه نظامی روسیه در حال حاضر 76.6 میلیارد دلار بوده و انتظار می‌رود که طی سه سال آینده تا 44 درصد افزایش یابد. در حقیقت بودجه نظامی این کشور از سال 2000 که پوتین به قدرت رسید افزایش یافته است، علی الخصوص از سال 2008 تا کنون که این بودجه حدود 30 درصد رشد داشته است. از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی که حدود 20 سال پیش اتفاق افتاده ارتش روسیه تقویت یافته است، این کشور در حال حاضر دارای 766 هزار نیروی آماده و 2.5 میلیون نیروی ذخیره است، البته آموزش‌هایی که نیرویهای نظامی این کشور دریافت می‌کنند به نسبت بسیاری از کشورها در سطح پایینی قرار دارد. این کشور با داشتن 15500 تانک بزرگترین ناوگان تانک جنگی دنیا را در اختیار دارد، البته اکثر این تانکها نیز همانند بسیاری دیگر از تجهیزات نظامی روسیه سن زیادی داشته و وضعیت چندان مناسبی ندارند. روسیه با داشتن 8500 کلاهک هسته‌ای بزرگترین قدرت هسته‌ای دنیا محسوب می‌شود.

1-آمریکا

بودجه ارتش آمریکا 612.5 میلیارد دلار است که از مجموع بودجه نظامی 9 کشور دیگر موجود در این لیست نیز بیشتر است! این کشور دارای 1.4 میلیون نیروی آماده و 800 هزار نیروی ذخیره است که بهترین آموزش‌های جنگی ممکن را دیده‌اند. اما مهمترین دلیل برتری ارتش آمریکا نسبت به سایر ارتش‌های دنیا نیروی هوایی آن است. این کشور دارای 19 ناو هواپیما بر است که در سراسر دنیا از نیروهای آمریکا پشتیبانی می‌کنند. همچنین تکنولوژی‌های فوق پیشرفته ارتش این کشور و 7500 کلاهک هسته‌ای باعث شده‌اند که از جنگ جهانی دوم تا به امروز آمریکا به برترین قدرت نظامی دنیا تبدیل شود.

لیست بالا با توجه به بودجه نظامی، تعداد پرسنل ارتش، تعداد هواپیما و کشتی‌های جنگی تهیه شده است. همانطور که مشاهده می‌کنید کشورهایی که قوی‌ترین ارتش‌های دنیا را در اختیار دارند بزرگترین تهدیدها برای صلح جهانی تلقی شده و نقش پر رنگی در تعاملات بین المللی ایفا می‌کنند. همانطور که انتظار می‌رفت ارتش آمریکا با اختلاف زیاد به عنوان قدرتمندترین نیروی نظامی دنیا تثبیت شده و روسیه و چین در حال افزایش بودجه نظامی خود هستند. این سه کشور تاثیر زیادی در نقشه استراتژیک دنیا دارند.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar
رضا

خیلی هم خوب.دست شما هم درد نکنه.عکس سرباز زن اسرائیلی تو کاور پست لازم بود؟

ناشناس

دقیقا

عصر ایران کاملا هدفمند داره برخی کارها رو انجام میده و به خیال خودش کسی نمیفهمه.

حسن

الان از کجا فهمیدی سرباز زن اسراییل هست خواب دیدی معیوب

ناشناس

جواب این فرد مودب را گرفتی بی تربیت

محسن

عزیز برادر
رنگ لباس ارتش اسراییل خیلی مشخصه و شما اگه دقت کنی تابلو نارنجی رنگ پشت سر این زن با اینکه بلو شده ولی حروف شبیه به حروف عبری هستند
از همه مهتر همین رنگ لباس هست
شما یک نیرو پیدا کن که همین رنگ لباس رو داشته باشه اون هم تو آمریکا به گفته جناب هاشم رضاپور
بد نیست شناختی نسبت به لباس های نیروهای مختلف در جهان بیاندازیم دوست عزیز و نویسنده عزیز

هاشم رضاپور

درود بر شما
سرباز آمریکایی هست!

محمد

ولی با تمام این حرفا بسیاری معتقدند که هیچ نیرویی توانایی مقابله با سپاه پاسداران را ندارد :)))

آزاد

چون نیروی سپاه مبتنی بر ایمان عشق وایثار وولایت پذیری است.

ناشناس

سپاه زورش فقط به مردم میرسه. با یه ارتش دست حسابی نجنگیده تا عیارش مشخص بشه.

ناشناس

خخخ

ناشناس

هرهر

ناشناس

درودبرتو محمد

کنترل

تصویر یکی مونده به آخر(تصویر ارتش اسراییله نه روسیه)

ساسان

البته باید اذعان داشت که مجموعه نیروهای نظامی ایران هم بالقوه میتواند از در ردیف قدرتمندترین ارتشهای دنیا قرار بگیرد با توجه به تجارب ارزشمند نیروهای ایران در جنگ هشت ساله و همچنین توان موشکی ایران

دانیال

طبق آموزه های قرآن عزیز، قوی ترین ارتش دنیا ارتش مردان خداست.

پیمان

ایرانی ها همیشه توهم بهترین ها رو دارند. در اوج گرفتاری، بدبختی و ناامیدی همچنان توهم بهترین های دنیا بودن دست از سر ما برنمی داره.

سیامک

سلام بر ایرانی
براستی امروزه سادست ایرانی نوشت تو ایران زندگی کرد حتی اگر نژادت اسراییلی ضد ایرانی بدون اصل ونصب باشی
میتونی بجای وطن وایران دلخوش به لبخند(پوزخند) دشمن ایران وخدا، برایشون داستان سرایی(مقاله نویسی) کنی اونهم قهرمانی نداشتشون وبزرگی پوالیشون
بخدا که هیچ حلال زاده حلال خوری ضد ایران وضد خدا نمیشود و…..

علی

چی واسه خودت قد قد میکنی اسراییل دشمن ایران نیست دشمن اصلی ایران وایرانی اعراب هستن ، امثال شما تو قضیه فلسطین واسراییل خودتون انداختین وسط تو ماجرایی که هیچ ربطی به ما نداره

محسن

دقیقا

محسن

همه یک طرف سردار سلیمانی یکطرف

علی

عکس اول ززن اسرائیله
سرچ کنید گوگل رومیاد
واقعا هدف عصر ایران چی بوده؟؟؟

از من دفترچه بیمه ازاد

اما فقط سردار سلیمانی فرشته نجاته

ناشناس

درود بر این سرباز زن و همرزمانش

ناشناس

جالب اینجاست که تو اکثر این کشورهایی که نام بردید نا امنی بی داد می کنه. . . .
خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخه

علی

jok nagu

پویا

مقاله ای راجب ضعیف ترین و پر ادعا ترین ارتش های دنیا هم بزارید
مطمئنم سپاه پاسداران رتبه اول داره (مخصوصاً در رابطه با ادعای الکی!)

سیامک

تا همین اواخر یه عده افراد بیچاره امثال پویا (عشق اسرییل نجس وامریکا)با افتخار ادعا میکردند که اسراییل ارتش اول دنیاست اما خدا جه جور رسوا وخوارشون کرد از یه گروهان سرباز حزب ا…کم اوردندوابروشون در جهان براهمیشه یه باد رفت. بادشون خوابید همشون فهمیدند وشیرفهم شدنداین پیروزی با یاری خدا مهمه نه ادوات جنگی پر اب ورنگ

ناشناس

متا سفانه ارتش ایران از گرسنگی توان هیچی رو ندارند بدبختا همشون انقدر مشکل دارند که کچل شدند پول همه کاری میکنه بی شک با پول و نظم دقیق و برنامه ریزی می توان بهترین ارتش رو داشت اما متاسفانه ایران فقط در میان کشور های جهان سوم قدرت داره