آی پینز

10 حقیقت جالب و خواندنی در مورد اکسولوتل یا ماهی راه رونده!

اکسولوتل یا سمندر مکزیکی که به آن ماهی راه رونده هم گفته می‌شود، موجودی با ظاهر عجیب است که جذابیت زیادی برای مردم سراسر جهان داشته و اغلب آن را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌کنند. زادگاه این موجودات مکزیک است و سال‌هاست که در اسارت پرورش داده می‌شوند.

اکسولوتل به دلیل لبخند شادی که دارد و ظاهری که هرگز پیر نمی‌شوند، بسیار در سطح جهانی شناخته و محبوب شده است. اما آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که واقعاً چرا چنین علاقه‌ای به این دوزیست عجیب و غریب وجود دارد؟ در ادامه این مقاله از دیجی رو قصد داریم تا ده حقیقت خارق‌العاده در مورد اکسولوتل‌ها را با شما در میان بگذاریم تا بیشتر با این حیوان عجیب و غریب آشنا شوید.

1- اکسولوتل بومی یک نقطه از جهان است

اکسولوتل را فقط در یک نقطه از جهان و آن هم مکزیکوسیتی می‌توان یافت.

این حیوان فقط بومی دو دریاچه مرتفع در کشور مکزیک بوده که البته متأسفانه، به دلیل زهکشی یکی از دریاچه‌ها به دلیل سیل، اکنون فقط می‌توان در یک دریاچه در طبیعت آن را پیدا کرد.

دریاچه سوتشيميلكو (Xochimilco) در جنوب مکزیکوسیتی تنها جایی است که هنوز می‌توان اکسولوتل‌ها را در آن پیدا کرد. البته، تعداد آن‌ها به دلیل افزایش تعداد ماهی‌های کپور و تیلاپیا در حال کاهش است.

2- اکسولوتل هرگز علائم پیری از خود نشان نمی‌دهد!

اکسولوتل

این موجودات منحصر به فرد عضوی از خانواده سمندر هستند. با این حال، بر خلاف سایر سمندرها، دچار دگردیسی نمی‌شوند. دگردیسی در واقع انتقال از شکل نوجوانی به بزرگسالی است. اما اکسولوتل‌ها هرگز از مرحله لاروی خود بیشتر پیش نمی‌روند و به این حالت نئوتنی می‌گویند.

3- اکسولوتل‌ها گوشتخوار هستند

رژیم غذایی اکسولوتل‌ها شامل سخت پوستان، کرم‌ها، ماهی‌های کوچک و حشرات است. آن‌ها طعمه خود را از طریق دهانی که همواره یک لبخند شیرین بر روی آن نقش بسته می‌مکند!

به دلیل اینکه اکسولوتل‌ها دچار دگردیسی نمی‌شوند، هرگز صاحب دندان نمی‌شوند و از همین رو غذای خود را با مکیدن و چیزی شبیه به ایجاد خلأ به دست می‌آورند. این حیوانات، طعمه خود را چه به صورت زنده و چه مرده، می‌خورند. حتی گفته می‌شود که اکسولوتل‌های جوان از اندام گونه‌های همنوع خود نیز تغدیه می‌کنند!

4- این موجود عجیب در رنگ‌های متنوعی وجود دارد

اکسولوتل

اکثر اکسولوتل‌هایی که به صورت آنلاین یا در فروشگاه‌های حیوانات خانگی می‌بینیم سفید رنگ با متمایل به صورتی هستند. با این حال، در طبیعت، آن‌ها می‌توانند رنگ‌های کاملاً متفاوتی داشته باشند. این حیوانات به طور طبیعی اغلب در رنگ‌های مایل به قهوه‌ای یا سیاه با طرح‌های سبز زیتونی یا طلایی یافت می‌شود.

اکسولوتل‌های با رنگ روشن‌تر که بیشتر مردم با آن‌ها آشنا هستند، به این شکل پرورش یافته‌اند. در واقع این گونه‌ها اغلب از نوع آلبینو، صورتی و لوسیتی هستند که رنگدانه‌های پوست خود را از دست داده‌اند. این در حالی است که در طبیعت به ندرت چنین اکسولوتل‌هایی را می‌توان دید.

5- اکسولوتل‌ها برای اولین بار در سال 1864 به اروپا برده شدند

همان‌طور که گفتیم اکسولوتل‌ها از مکزیک سرچشمه می‌گیرند، اما خیلی سریع توانستند به یک پدیده جهانی تبدیل شوند. آن‌ها برای اولین بار در سال 1864 به پاریس برده شدند، جایی که تجارت این موجودات به عنوان حیوان خانگی آغاز شد.

بد نیست بدانبد که اولین صادرات اکسولوتل، نه برای استفاده شخصی بلکه برای استفاده آزمایشگاهی برای بررسی توانایی این حیوان در عدم دگردیسی بود. اما در طول این فرآیند، آن‌ها در اسارت رشد کردند و توانستند پتانسیل خود برای تبدیل شدن به یک حیوان خانگی را نشان دهند.

آن‌ها به خوبی پرورش یافتند و مردم را مجذوب خود کردند و ظاهر عجیب‌شان هم باعث شده تا به داخل آکواریوم‌ها راه پیدا کنند.

6- اکسولوتل برای پیدا کردن جفت باید برقصند!

اکسولوتل

اکسولوتل‌ها در یک سالگی به بلوغ جنسی می‌رسند و به دنبال جفت می‌گردند. ماه فوریه شروع فصل جفت‌گیری این حیوان است و هنگامی که اکسولوتل‌ نر آماده جفت‌گیری می‌شود، یک رقص ویژه و جالب را انجام می‌دهد. این رقص شامل تکان دادن دم و پایین تنه او است. اگر یک ماده به اکسولوتل‌ نر علاقه‌مند شود، شروع به تکان دادن او با پوزه خود می‌کند.

7- اکسولوتل می‌تواند اندام‌های خود را بازسازی کند

اکسولوتل‌ها مانند سمندرها می‌توانند اندام‌ها و دم خود را بازسازی کرده و دوباره رشد دهند. اما چیزی که آن‌ها را متفاوت می‌کند این است که می‌توانند فک، پوست، نخاع و سایر اندام‌های خود را نیز بازسازی کنند! این یک قابلیت نادر و منحصر به فرد است که در هیچ جای دیگر در قلمرو حیوانات دیده نمی‌شود. توانایی بازسازی اندام‌ها برای سال‌ها دانشمندان را مجذوب خود کرده و تحقیقاتی برای درک چگونگی انجام آن انجام شده است.

8- اکسولوتل خدای آتش و رعد و برق آزتک است!

اکسولوتل

در دنیای آزتک، افسانه‌ای وجود دارد که می‌گوید شولوتل (Xolotl)، خدای آتش و رعد و برق، تبدیل به اکسولوتل شده است. در افسانه گفته شده که او از این لباس مبدل برای جلوگیری از قربانی شدن استفاده کرده است. بر همین اساس، اکسولوتل‌ها همواره در فرهنگ آزتک‌ها حضور داشته‌اند و میلیون‌ها سال است که وجود دارند.

9- اکسولوتل یک گونه در معرض خطر است

اکسولوتل یک گونه در خطر انقراض است که این انقراض در درجه اول به دلیل از بین رفتن زیستگاه طبیعی آن اتفاق می‌افتد. همان‌طور که در بالا ذکر شد، اکسولوتل تنها در دو دریاچه در مکزیکوسیتی یافت می‌شود. اما به دلیل تخلیه شدن یکی از آن‌ها، اکنون تنها یک مکان روی زمین وجود دارد که آن‌ها می‌توانند به صورت طبیعی و خارج از آکواریوم در آن زندگی کنند.

در سال 2022، تخمین زده شده که تنها بین 700 تا 1200 عدد از این حیوان در طبیعت باقی مانده است. دولت مکزیک در حال کار بر روی بازسازی زیستگاه طبیعی اکسولوتل‌ها در آب شیرین بوده است. این کشور همچنین در تلاش است تا مکان‌هایی اکوتوریسمی ایجاد کند که گردشگران بتوانند از تماشای این شگفتی طبیعی لذت ببرند.

10- نگهداری اکسولوتل به عنوان حیوان خانگی در برخی از ایالات آمریکا و کانادا ممنوع است

اکسولوتل

ممکن است تعجب برانگیز باشد، اما در برخی از ایالت‌های آمریکا نگهداری اکسولوتل به عنوان حیوان خانگی غیرقانونی است. هر ایالت دلایل مختلفی برای این تصمیم خود دارد، اما دلیل اصلی آن خطر ورود این حیوان به طبیعت است. گفته می‌شود که اگر اکسولوتل‌ها در طبیعت رها شوند، به طور بالقوه می‌توانند به محیط زیست آسیب برسانند.

در برخی از ایالت‌های دیگر، مانند هاوایی نیز از افراد خواسته می‌شود تا اگر می‌خواهند از اکسولوتل به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنند، ابتدا اقدام به دریافت مجوزهای قانونی نمایند.

منبع thefactsite
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تریسی و استیسی
تریسی و استیسی
26 روز قبل

بسیار جالب مرسی
😃😃😃😃